Innowacyjne zabiegi ortopedyczne mogą obecnie być wykonywane z użyciem okularów rozszerzonej rzeczywistości. Dotąd wykonano ponad 50 operacji, a nowoczesna technologia przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa i zwiększenia precyzji, a co za tym idzie, zwiększenia skuteczności zabiegów. Choć do niedawna rzeczywistość rozszerzona w medycynie była czystą abstrakcją, dziś wspiera lekarzy podczas najbardziej zaawansowanych zabiegów.
Innowacje w medycynie – skuteczniejsza ortopedia
Innowacyjne narzędzie w postaci okularów rozszerzonej rzeczywistości wykorzystuje się obecnie nie tylko w Polsce, ale również w Indiach, USA czy Kanadzie. Jednak cała technologia i pomysł pochodzi z Polski. Dzięki urządzeniu lekarz może spojrzeć na hologram miejsca, które operuje, za pomocą rąk obrócić obraz i umieścić go w dowolnym miejscu w przestrzeni. Ale to nie wszystko. W zakresie możliwości jest także opcja zmniejszenia obrazu czy zajrzenia do dokumentacji medycznej, a wszystko bez użycia myszki czy klawiatury.
System RSQ HOLO – do czego się przyda?
Lekarze, którzy mieli już okazję pracować z narzędziem, podkreślają, że komfort i bezpieczeństwo pracy znacznie się poprawia przy zastosowaniu gogli. Zwłaszcza przy większych uszkodzeniach czy złamaniach wieloodłamowych, gdzie holograficzne obrazy poprawiają kontrolę i wyobrażenie o lokalizacji przemieszczonych odłamów. Wykorzystanie technologii hologramu pozwala ponadton dostać się do trudno dostępnych miejsc, np. przy endoprotezie barku, artroskopii z rekonstrukcją kości. Wykorzystanie RSQ HOLO ma również zastosowanie w tak skomplikowanych zabiegach ortopedycznych, jak artroskopia biodra, złożone wieloodłamowe złamania czy endoprotezy barku.
Niewątpliwie, jak podkreśla jeden z użytkowników rozwiązania, prof. Przemysław Lubiatowski, korekcja kości z zastosowaniem okularów RSQ HOLO znacząco zwiększa precyzję, a ponadto ta technologia jest tak wygodna i pomocna, że trudno powrócić do tradycyjnych metod leczenia. I zaznacza:
– Wykorzystujemy tę technologię przynajmniej raz w tygodniu, zwykle znacznie częściej. Ona po prostu uzależnia, tak bardzo pomaga ortopedzie, że chce z niej korzystać. Dziś nie wyobrażam sobie artroskopii łokcia bez hologramu tego łokcia przed oczami.
Okulary rozszerzone rzeczywistości – działanie
Korzystanie z urządzenia musi być poprzedzone szkoleniem lekarza i wgraniem do aplikacji obrazów tomografii komputerowej. Na tej podstawie następnie powstają wizualizacje VR, które widać po założeniu gogli. Dzięki procesorowi i systemowi czujników holograficzne projekcje wyświetlane są w realnej przestrzeni. Google mapują przestrzeń wokół operatora i w ten sposób określają jego pozycję w tej przestrzeni oraz ruchy rąk. Lekarz widzi obiekty 3D oraz zdjęcia, które można dowolnie przesuwać, by nie zasłaniały pola widzenia.
Co więcej, system nie wymaga dodatkowej osoby do obsługi monitora, a lekarz może w wyjątkowej sytuacji skontaktować się z innym specjalistą w dowolnym miejscu, który zobaczy ten sam obraz. Narzędzie jest także sterylne i bezpieczne dla pacjenta.
RSQ HOLO – innowacyjne zabiegi ortopedyczne i chirurgiczne
RSQ HOLO to system, który umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne planowanie zabiegu
i znacząco wpływa na przebieg operacji ortopedycznej. Operacje z użyciem RSQ HOLO odbyły się już m.in. w USA, Kanadzie, Indiach. Rozwiązanie było też prezentowane na najważniejszych targach medycznych w Europie i USA. Z kolei technologię HoloLens 2 wykorzystuje się w operacjach bariatrycznych z użyciem rozszerzonej rzeczywistości.