Postęp w robotyzacji chirurgii ortopedycznej

Platforma robotyczna ROSA wspiera lekarzy w przygotowaniu oraz wykonywaniu operacji z zakresu chirurgii ortopedycznej. Innowacyjny robot łączy obrazowanie rentgenowskie z rezonansem magnetycznym i tworzy obraz 3D, który pozwala przeprowadzić konsultacje kliniczne i precyzyjnie zaplanować zabieg.

Sztuczna inteligencja i robotyka w chirurgii urazowej

Połączenie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki pozwala na uzyskanie znaczących postępów w chirurgii urazowej. Technologie wspierają przygotowanie pacjenta do operacji, ale przede wszystkim są rewelacyjnym narzędziem w rękach chirurga. System ROSA Knee do endoprotezoplastyki stawu kolanowego (TKA) dzięki funkcjom wspomagającym resekcję kości, a także ocenę stanu tkanek miękkich ułatwia śródoperacyjne pozycjonowanie implantu.

Robot ROSA kończy swoją aktywność na sali operacyjnej, a wtedy do akcji wkracza aplikacja Mymobility. Produkt powstał we współpracy Zimmer Biomet i Apple. Aplikacja na iPhone i Apple Watch i wspiera chirurgów w zakresie rekonwalescencji, dostarczając dane o jakości chodu i intensywności poruszania się pacjenta po operacji. Dane są analizowane przez, inteligentną platformę ortopedyczną Ziemer Biomet o nazwie OrthoIntel.

Jak działa aplikacja Mymobility?

Czujniki zainstalowane w Apple Watch i iPhonie pozwalają ocenić jakość i intensywność chodu w odniesieniu do liczby kroków. Pacjenci mają zadany dzienny cel chodzenia. Parametry chodu (m.in. prędkość) trafiają do chirurga, dzięki czemu pacjenci otrzymują informacje zwrotne o postępach między wizytami w gabinecie. Pomiary są powiązane z alertami, które alarmują lekarza w przypadku kiedy pacjent nie robi zadowalających postępów. A to nie wszystko!

Aplikacja zawiera zestaw ćwiczeń, co pozwala na samorealizację fizjoterapii – oczywiście tylko dla zakwalifikowanych do takiej formy rekonwalescencji pacjentów. Komunikaty tekstowe, wideo lub obrazowe wspomagają pacjenta w trybie online, co pozwala na zmniejszenie liczby wizyt u lekarza do niezbędnego minimum. Można to zrobić, dzięki temu lekarz monitoruje aktywność pacjenta na bieżąco, ma dostęp nie tylko do wskaźników jakości i intensywności chodu, ale także wgląd w fizjologiczną kondycję pacjenta. Dane są szyfrowane, aby zabezpieczyć prywatność.

Zimmer Biomet – lider w ortopedycznej chirurgii robotycznej

Producentem robota ROSA, jak również aplikacji myMobility jest firma Zimmer Biomet, globalny lider w dziedzinie w ortopedycznej chirurgii robotycznej, która właśnie w tym obszarze upatruje najszybszego rozwoju w Polsce i CEE. Zimmer BIomet ocenia, że w rzeczywistości postpandemicznej kwestie rehabilitacji i kontroli nad przestrzeganiem zaleceń będą kluczowe ze względu na wzrost obciążenia zdrowotnego pacjentów (lockdown i utrudniony dostęp do ochrony zdrowia) ze schorzeniami ruchu.

Zimmer Biomet skupia się na obszarach terapeutycznych i rozwiązaniach obejmujących sprzęt medyczny i innowacyjne technologie wykorzystywane w ortopedii i chirurgii ortopedycznej. Opracowuje rozwiązania z kilku segmentów, jak ortopedia rekonstrukcyjna (protezy i implanty), medycyna sportowa (sprzęt do małoinwazyjnych procedur artroskopii i operacji ortopedycznych całych kończyn oraz zabiegów z zakresu traumatologii narządu ruchu).

Zimmer Biomet jest obecny w Polsce od lat 90. Firma od wielu lat wspiera rozwój nowoczesnej ortopedii, chirurgii urazowej i traumatologii. Obecnie zatrudnia tu 200 osób, jednak ta liczba znacznie wzrośnie, ponieważ Zimme Biomet zdecydował zlokalizować w Warszawie Centrum Usług Biznesowych, które będzie obsługiwać cały region EMEA.