Znów wzrosła liczba zakażeń HIV

Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy uczy profilaktyki

NIZP-PZH odnotował, że liczba zakażeń na HIV wzrosła w 2017 r. o 20 procent w porównaniu z poprzednimi latami. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych – w wieku 20-39 lat. 20 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.

Znów wzrosła liczba zakażeń HIV

W Polsce w 2017 roku zarejestrowano 1526 nowych zakażeń HIV, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych – w wieku 20-39 lat. Dlatego Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, przy wsparciu Programu Pozytywnie Otwarci, przygotowało serię happeningów edukacyjno-profilaktycznych „Miasto uczy”, które będą edukowały młodzież i młodych dorosłych na temat HIV. Pierwszy z nich odbędzie się 20 maja w godz. 13:00-17:00 na Patelni przed Metrem Centrum i będzie połączony z obchodami Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS.

W najbliższą niedzielę w Warszawie każdy, kto chce dowiedzieć się więcej o HIV, albo sprawdzić, czy powinien wykonać test w kierunku zakażenia wirusem, będzie mógł porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką. Przed Metrem Centrum powstaną trzy strefy. W Strefie Doradcy członkowie Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy będą ekspresowo dzielić się informacjami i ulotkami z osobami w biegu, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, będzie można porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice będą chcieli skorzystać z pozostałych części happeningu. Strefy powrócą na Patelnię jeszcze cztery razy tego lata, a informacje o kolejnych terminach będą publikowane na Facebooku przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy.

HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty

Takie akcje są niezwykle ważne, ponieważ liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. Od wdrożenia badań w 1985 r. do początku 2018 r. HIV stwierdzono u 22 657 obywateli Polski i osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski, odnotowano 3558 zachorowań na AIDS, a 1382 chorych zmarło – informuje w podsumowaniu ostatniego roku NIZP-PZH. Co roku odnotowuje się wciąż ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości.

„HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS (AIDS Candlelight Memorial, CLM) jest jedną z największych i najstarszych (od 1983 r.) kampanii mobilizujących do zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. CLM odbywa się w każdą trzecią niedzielę maja i jest koordynowany przez wolontariuszy, którzy organizują akcje i happeningi na całym świecie. CLM ma na celu uhonorowanie wszystkich dotkniętych pandemią AIDS, ale to więcej niż tylko wspominanie tych, którzy odeszli. Dzień ten jest także okazją do edukowania na temat HIV/AIDS i prowadzenia społecznego dialogu na tematy profilaktyki, opieki i leczenia choroby. W tym roku obchodzony jest pod hasłem “Reflecting on our Past, Preparing for our Future!”.