Zespół suchego oka – nie przegap pierwszych objawów!

W dobie cyfrowej nasze codzienne nawyki uległy zmianie. Coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w ekrany smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, a to z kolei ma olbrzymi wpływ na wzrok. Wielogodzinne wpatrywanie się w świecące ekrany stanowi ogromne obciążenie dla oczu, które muszą ciągle pracować z bliskich odległości. Odczuwamy uciążliwe pieczenie i swędzenie oczu, czasami pojawiają się też zaburzenia widzenia. Zaobserwowałeś u siebie takie objawy? Nie lekceważ ich! Być może cierpisz na przypadłość zwaną zespołem suchego oka.

Jak smartfony wpływają na nasze oczy?

Obecnie smartfonów używamy niemal na każdym kroku – w trakcie dojazdów do pracy, podczas zakupów, a nawet tuż przed snem. Ekrany towarzyszą nam w wielu codziennych zadaniach, ułatwiając nam życie jak chyba nic innego. Jednak jest jeszcze druga strona medalu – wszystko, co jest w nadmiarze, prędzej czy później może zaszkodzić. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran smartfona powoduje, że mięśnie oczu są stale napięte, co prowadzi do ich przeciążenia. Kolejnym zagrożeniem jest światło niebieskie emitowane przez wyświetlacze, którego nadmiar może być niekorzystny i wpływać na zmęczenie oczu. W dodatku dłuższe przyglądanie się małemu ekranowi może powodować zaburzenia akomodacji, czyli dostosowywania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach, a w konsekwencji do pogorszenia ostrości widzenia. Co więcej, długotrwałe wpatrywanie się w ekran powoduje, że rzadziej mrugamy, a tym samym nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone. Skutkuje to wysychaniem oka i prowadzi do podrażnień, zaczerwienień i powoduje uczucie pieczenia.

Na czym polega zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to schorzenie, które wynika z niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka. Może być spowodowane zbyt małą produkcją łez lub ich zbyt szybkim parowaniem. Skutkiem jest wysychanie narządu wzroku, co wywoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. pieczenie, zaczerwienienie i uczucie suchości oka. Jak łatwo zauważyć, jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby jest długotrwałe korzystanie z komputera lub smartfona. Jednakże do pojawienia się zespołu suchego oka mogą przyczynić się również inne czynniki, takie jak choroby autoimmunologiczne, choroby przewlekłe (m.in. cukrzyca), zmiany hormonalne (np. w okresie dorastania lub po menopauzie) oraz stosowanie niektórych leków. Czasami nieprzyjemne dolegliwości mogą być również spowodowane użytkowaniem soczewek kontaktowych.

Jak rozpoznać zespół suchego oka?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jednym z najczęstszych objawów zespołu suchego oka jest suchość i pieczenie oczu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na zwiększoną męczliwość oczu, przekrwienie spojówek i zaczerwienienie oczu, nadmierne łzawienie lub obecność surowiczej wydzieliny, uczucie ciała obcego w oku lub pod powiekami, zapuchnięte oczy, a także na pogorszenie widzenia. Objawy schorzenia mogą nasilać się podczas przebywania w zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach.
Doświadczony lekarz okulista bez problemu jest w stanie rozpoznać zespół suchego oka na podstawie samego wywiadu.

Jak na co dzień radzić sobie z zespołem suchego oka?

Objawy zespołu suchego oka mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego warto znać skuteczne metody łagodzenia dolegliwości. Przede wszystkim ważne jest zadbanie o higienę wzroku. Warto robić regularne przerwy podczas pracy z komputerem, aby dać oczom odpocząć. Należy również unikać częstego sięgania po smartfon, zwłaszcza bez potrzeby. Zaleca się również częste wietrzenie pomieszczeń, w których się przebywa. Dobrym sposobem na nawilżenie oczu jest stosowanie kropli z kwasem hialuronowym.

W przypadku skrajnie ciężkiego zespołu suchego oka konieczne może być sięgnięcie po specjalistyczne soczewki miniskleralne (https://eyemed.pl/dobor-soczewek-miniskleralnych/). Stosowane są również przy stożku rogówki, albo innych jej schorzeniach, i zawsze muszą być indywidualnie dobrane do pacjenta, co świadczy Klinika EyeMed w Lublinie.