Zdrowie pod kontrolą – akcja prozdrowotna i edukacyjna

7 kwietnia 2021 roku rusza po raz 22 ogólnopolska akcja „Zdrowie pod Kontrolą” organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa, gdyż w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day). Z tej okazji studenci kierunków medycznych przygotowali ogólnopolskie wydarzenie promujące dbanie o swoje zdrowie pod patronatem portalu Dlazdrowia.pl.

W obecnych czasach światowej pandemii słowo “zdrowie” zyskało jeszcze bardziej na znaczeniu. Na powitanie i pożegnanie częściej niż kiedyś życzymy sobie zdrowia. Troszczymy się bardziej o siebie i swoich bliskich, nosimy maski, trzymamy dystans społeczny, częściej myjemy i dezynfekujemy dłonie oraz szczepimy się. Wszystko po to, aby pozostać zdrowym.

Dlatego nasuwają się pytania – czym tak właściwie jest zdrowie? Dlaczego odgrywa tak istotną rolę? Jak o nie dbać? Co się dzieje, kiedy nie jesteśmy zdrowi?

Webinary z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, sportu i prewencji chorób cywilizacyjnych oraz zaproszeni eksperci w tych dziedzinach postarają się odpowiedzieć na te pytania.

W programie wydarzenia jest także 10-dniowe wyzwanie NA ZDROWIE. Będzie ono polegało na wykonaniu każdego dnia wskazanego zadania, stanowiącego małą zmianę, która może w pozytywny sposób wpłynąć na nasze życie. Możliwe, że będą to czynności, które przed pandemią bez problemu wykonywaliście regularnie, a teraz trudno jest wam wprowadzić je na nowo do codziennej rutyny.

„Zdrowie pod Kontrolą” jest cykliczną akcją edukacyjną, prozdrowotną i społeczną, w którą angażuje się 19 Oddziałów Miedzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W poprzednich latach, wydarzenie odbywało się w galeriach handlowych, gdzie wszystkim zainteresowanym mierzono podstawowe parametry zdrowotne, takie jak poziom glukozy we krwi czy wartość ciśnienia tętniczego. Przeprowadzane były także badania antropometryczne, obliczany wskaźnik BMI oraz prowadzone zapisy do bazy Dawców Szpiku DKMS. Każdego roku z oferowanych podczas akcji bezpłatnych badań korzystało ponad 9 tysięcy osób.

Z racji sytuacji epidemiologicznej akcja musi przybrać teraz nieco inny wymiar. Nie oznacza to jednak, że wydarzenie straci na wartości. Studenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu zadbali o to, aby zmiana wyszła wszystkim na dobre. W dużej mierze działania zostały przeniesione do sieci, natomiast nadal mają na celu zwiększanie świadomości nie tylko studentów, ale całego społeczeństwa. Warto odwiedzić stronę Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland na Facebooku i Instagramie, gdzie zorganizowanych jest szereg prelekcji dotyczących działań prozdrowotnych, 10-dniowe wyzwanie na zdrowie oraz serię merytorycznych publikacji i infografik.