Zastosowanie Ketonalu w leczeniu dolegliwości bólowych

Ketonal jest lekiem, który skutecznie radzi sobie w przypadku dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Mogą sięgać po niego osoby, które zmagają się z bólem mięśni, stawów, pleców lub zęba. Sprawdzi się również na bóle menstruacyjne, gdy zawiodą inne środki. To lek nowej generacji, który wyróżnia się efektywnością i szybkością działania.

Zastosowanie Ketonalu

Bez względu na rodzaj i stopień nasilenia ból potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Dolegliwości zawsze należy konsultować z lekarzem oraz wykonać badania, które pozwolą ustalić ich przyczynę. Wcześniej jednak warto zadziałać doraźnie, czyli sięgnąć po sprawdzony lek przeciwbólowy. Jednym z nich jest Ketonal, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ketonal polecany jest na każdy rodzaj bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Szczególnie sprawdza się w dolegliwościach ze strony układu kostno-mięśniowego, w tym przy zwyrodnieniach, stanach zapalnych oraz chorobach reumatycznych. Chętnie sięgają po niego także sportowcy, którzy ulegli kontuzji podczas treningu lub zawodów.

Ketonal to również ratunek na bóle głowy (w tym migrenowe), zęba oraz te związane z menstruacją. Ze względu na to, że działa on nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, można przyjmować go w celu złagodzenia objawów przeziębienia lub grypy. Ketonal przynosi szybką ulgę, dlatego po jego zastosowaniu można od razu wrócić do swoich codziennych zajęć.

Z czego wynika przeciwbólowe działanie Ketonalu?

Substancją czynną Ketonalu jest ketoprofen. Jest to organiczny związek chemiczny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje on działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lek szybko wchłania się z przewodu pokarmowego oraz przenika do tkanek i ` płynu maziowego w stawach i przestrzeni międzystawowych.

Mechanizm przeciwbólowego działania ketoprofenu polega na zablokowaniu enzymu cyklooksygenazy. Odpowiada on za wydzielanie się substancji, które biorą udział w procesach zapalnych zachodzących w organizmie na skutek pojawienia się czynników drażniących (m.in. toksyn i drobnoustrojów). Dzięki temu nie rozwija się stan zapalny i towarzyszące mu objawy: obrzęk, ból oraz wzrost temperatury ciała. Ketoprofen blokuje również syntezę prostaglandyn (i/lub zmniejsza ich aktywność – nie zostało to do końca zbadane). Ten mechanizm pomaga w łagodzeniu bólu menstruacyjnego.

Czy Ketonal skutecznie radzi sobie z bólem?

Innowacyjne leki działają szybko i bezpiecznie. Pozwalają pozbyć się dokuczliwych objawów przewlekłej choroby i ostrych stanów zapalnych. Przyspieszają również powrót do normalnej aktywności. Takim lekiem nowej generacji jest właśnie Ketonal. Wyróżnia się przede wszystkim szybkością i skutecznością działania. 

Ketonal jest uznawany za skuteczny lek w walce z łagodnym i umiarkowanym bólem. Jego zaletą jest to, że bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Dzięki temu zaczyna działać po około 30 minutach od przyjęcia go. Natomiast swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1,5 godziny.

O tym, że Ketonal skutecznie radzi sobie z bólem, świadczą nie tylko testy i badania kliniczne. Działanie leku potwierdzają także sami pacjenci. W 2019 roku KANTAR Polska przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że aż 74% badanych uważa działanie Ketonalu za silniejsze od innych leków, a 64% osób sięga po niego, gdy zawiodą inne środki przeciwbólowe. Co ważne, większość uznała również, że Ketonal radzi sobie z każdym rodzajem bólu.

Dawkowanie Ketonalu

Ketonal należy przyjmować w najniższej skutecznej dawce. W przypadku preparatu Ketonal Active, który jest dostępny bez recepty, wynosi ona 50 mg, czyli przyjmuje się jedną kapsułkę co 8 godzin. Oznacza to, że w ciągu doby można zażyć 150 mg leku. Co ważne, preparat powinno stosować się maksymalnie przez 5 dni. Nie należy samodzielnie wydłużać czasu terapii ani zwiększać dawki. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują, trzeba skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Nieprzestrzeganie zaleceń zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Sposób przyjmowania Ketonalu

Ketonal jest lekiem przeznaczonym do stosowania doustnego. Zalecane jest, aby przyjmować go podczas posiłku, dzięki czemu zostanie zminimalizowane ryzyko podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego. Kapsułkę należy popić dużą ilością wody lub mleka – niewskazane jest stosowanie ketoprofenu podczas spożywania herbaty, kawy, napojów gazowanych lub soków owocowych (co ciekawe – sok grejpfrutowy może niekorzystnie wpłynąć na wchłanianie się leku).

Ketonal nie jest przeznaczony dla dzieci. Mogą sięgać po niego wyłącznie osoby dorosłe oraz młodzież po 15 roku życia. Nie jest on również wskazany dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania niektórych leków. Szczegółowe zalecenia są opisane w ulotce dołączonej do opakowania.