Zalety sauny fińskiej

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna jest nie tylko sauna parowa, ale także sauna sucha. Jest to inaczej zwana sauna fińska, z której korzystanie wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przebywanie w niej umożliwia detoksykację organizmu i jednoczesne zrelaksowanie się. Jakie są zalety korzystania z sauny fińskiej i co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Co to jest sauna fińska?

Sauny fińskie są bardzo istotną częścią tradycji Finlandii, gdzie są zdecydowanie najpopularniejsze. Są jednak stosowane oraz lubiane na całym świecie. W saunach fińskich temperatura powietrza sięga od 60 do 110 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym zachowaniu wilgotności na poziomie od 5 do 15 procent. Otrzymanie takiej temperatury jest możliwe dzięki wykorzystywanym w saunach fińskich piecach, w których są rozgrzewane kamienie. Oprócz nich, w saunach suchych znajdują się też ułożone schodkowo drewniane ławy, wykonane zazwyczaj z cedru bądź jodły kanadyjskiej.

Podczas przebywania w saunie suchej należy rozluźnić się, spokojnie siedzieć lub leżeć i nie rozmawiać. Korzystanie z sauny fińskiej pozwala się zrelaksować, jednakże nie powinno się do niej wchodzić jednocześnie będąc zdenerwowanym, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko wzrostu ciśnienia, a w konsekwencji zemdlenia. Po kilku-kilkunastu minutach przebywania w saunie fińskiej należy schłodzić ciało w saunie lodowej czy pod prysznicem. Należy o tym pamiętać, ponieważ naprzemienne działanie ciepła oraz zimna ma korzystny wpływ na organizm, jednocześnie zwiększając odporność organizmu.

Jakie są zalety korzystania z sauny fińskiej?

Przebywanie w saunie fińskiej wiąże się z wieloma zaletami. Intensywne rozgrzanie organizmu powoduje wzrost temperatury wewnętrznej ciała, co przyśpiesza krążenie krwi i powoduje lepszą pracę organów wewnętrznych. Korzystanie z sauny suchej jest polecane osobom cierpiącym na anemię bądź zaburzenia krążenia obwodowego. Sauny fińskie są idealnym zabiegiem dla osób, które zmagają się z depresją, gdyż ciepło poprawia nastrój i zmniejsza napięcie psychiczne. Rozgrzewanie ciała łagodzi bóle reumatyczne oraz bóle mięśni. Korzystanie z sauny fińskiej przyśpiesza przemianę materii, co pomaga spalać zbędne kilogramy. Dobroczynne działanie ciepła sprawia również, że zabiegi w saunie oczyszczają organizm z toksyn podczas wydzielania się potu z rozgrzanego organizmu. Dzięki temu organizm jest odtruwany, a samopoczucie ulega poprawie. Osoby, które mają zanieczyszczoną skórę, z pewnością ucieszą się na informację, że sauny fińskie wpływają na poprawę stanu skóry, przede wszystkim trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Ciepło sprawia, że gruczoły łojowe się odblokowują. Ponadto, zmniejsza się ilość wydzielanego sebum. Regularne korzystanie z sauny suchej sprawia, iż cera staje się bardziej promienna i odżywiona, a ilość wyprysków i zaczerwienień się zmniejsza.

Po skorzystaniu z sauny fińskiej schłodzenie ciała ma za zadanie przywrócić odpowiednią temperaturę organizmu, poprawić ukrwienie, a także zamknąć rozszerzone pory i naczynia. Warto wiedzieć, że schładzanie ciała po wyjściu z sauny powinno zaczynać się od dołu do góry, stopniowo, aby nie doprowadzić do szoku,  przez nagłą różnić temperatur. W trakcie schładzania ciała mogą pojawić się dreszcze, jednak odpowiednie polewanie zimną wodą ciała może temu zapobiec. Należy o tym pamiętać – najpierw schłodzić stopniowo całe ciało zaczynając od stóp i kończąc na głowie, a następnie zanurzyć całe ciało w chłodnej wodzie.

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój