Zalecenia po zabiegu stulejki

Operacja stulejki jest zabiegiem wykonywanym w przypadku wystąpienia trudności lub całkowitym braku możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Przeprowadzana jest u osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Zabieg ten polega na plastyce napletka lub całkowitym jego obrzezaniu w celu naprawy stanu patologicznego funkcjonowania członka. Jest to schorzenie niezwykle powszechne, które nie powinno być bagatelizowane, ponieważ nieleczone może prowadzić do wielu infekcji intymnych oraz problemów z kontaktami seksualnymi w życiu dorosłym.

Postępowanie w leczeniu stulejki

Występowanie stulejki u chłopców młodszych niż 3 latkowie jest traktowane jako stan fizjologiczny, które może samoistnie zaniknąć wraz z ukończeniem odpowiedniego wieku. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 lata i dalej zmagają się z tym problemem pierwszym krokiem powinny być próby odciągnięcia napletka podczas wieczornej kąpieli. Należy to robić stopniowo i bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić członka. W sytuacji, gdy samodzielne leczenie nie przynosi efektów należy udać się na konsultację lekarską, podczas której specjalista oceni sytuację i prawdopodobnie przepisze maść ze sterydami. Produkt ten należy stosować przez kilka tygodni, tak by napletek zmiękł i odkleił się od reszty członka. Jeśli te działania nie przyniosą efektu konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Szczegółowe informacje na temat zabiegu stulejki można przeczytać w artykule https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html przygotowanym przez doświadczonych specjalistów, pracujących w Gabinecie Derm-Estetyka w Gdyni.

Jak wygląda operacyjne leczenie stulejki

Operacyjne leczenie stulejki to zabieg, który można wykonać za pomocą dwóch całkowicie odmiennych metod: obrzezania oraz plastyki napletka. Wybór, co do zastosowanej konkretnej metody zależy w głównej mierze od zaawansowania problemu i wieku pacjenta.

Pierwsza z metod polega na częściowym lub całościowym usunięciu napletka, co całkowicie i natychmiastowo eliminuje problem. Obrzezanie może być wykonane za pomocą 4 technik, które skutkują odmiennym wyglądem prącia w przyszłości:

  • high and tight – żołądź całkowicie odsłonięta w trakcie spoczynku, blizna daleko od korony prącia,
  • high and loose – żołądź częściowo pokryta napletkiem, możliwość przesuwania skóry w stanie wzwodu,
  • low and tight – usunięta część napletka, żołądź w stanie spoczynku w większej części pokryta skórą,
  • low and loose – usunięta jedynie część napletka, żołądź w stanie spoczynku pokryta skórą.

Druga metodą operacyjnego leczenia stulejki jest plastyka napletka. Polega ona na wykonaniu nacięcia wzdłuż osi członka a następnie poszerzeniu ujścia napletka. Jest to postępowanie zdecydowanie mniej radykalne niż obrzezanie jednak wiąże się z możliwością kolejnego sklejenia tkanek i nawrotu schorzenia.

Jak wyglądają zalecenia pooperacyjne?

Zabieg usuwania stulejki, tak jak każda interwencja chirurgiczna może nieść ze sobą ryzyko pewnych powikłań. Niezależnie od metody zastosowanej podczas operacji może dojść do krwawienia , zakażenia rany, obrzęku i nadwrażliwości prącia. Istnieją jednak sposoby, które minimalizują szansę występowania tych przykrych dolegliwości. Możemy do nich zaliczyć następujące zalecenia pooperacyjne:

  • odpowiednia higiena intymna – zachowanie należytej higieny to podstawa postępowania pooperacyjnego w przypadku każdego zabiegu, w tym także stulejki.  W tym przypadku polega ona na dokładnym i regularnym myciu prącia wodą z mydłem, naparem z rumianku lub roztworem Rivanolu. Lekarze zalecają również wykonywanie antybakteryjnych nasiadówek z kory dębu.  Bardzo ważne jest również regularne przemywanie rany preparatem odkażającym Octenisept oraz zmiana opatrunku na jałowy. W niektórych przypadkach zaleca sie również używanie maści z antybiotykiem.
  • wysokie ułożenie prącia – konieczność wysokiego układania prącia jest koniecznością w przypadku początkowego obrzęku pooperacyjnego. Do tego celu najlepiej sprawdza się rulon wykonany z gazety lub bandaża mające stanowić podporę dla obrzękniętego członka. Takie ułożenie prącia wspomaga przepływ krwi i chłonki oraz umożliwia zejście obrzęku.

Warto również wspomnieć, że w początkowych dniach po zabiegu mogą zdarzać się niewielkie krwawienia pooperacyjne, które należy uciskać do chwili ich ustąpienia. Jest to jednak sytuacja przejściowa, która nie powinna przedłużać się zbyt długo. W przeciwnym razie należy zasięgnąć opinii lekarza.

Jak wygląda rekonwalescencja pozabiegowa?

Operacja usunięcia stulejki jest zabiegiem stosunkowo nieinwazyjnym, dlatego rehabilitacja po nim jest dosyć krótka. Standardową aktywność domową można podjąć już po upływie 24 godzin po zabiegu. Dużą wysiłek fizyczny należy odłożyć na około 2-3 tygodnie od zabiegu a wszelką aktywność seksualną na minimum 4 tygodnie.

Jeśli chodzi o szwy zakładane w trakcie zabiegu, zazwyczaj są one rozpuszczalne lub wchłaniane, dlatego nie ma konieczności ich zdejmowania. Wszelkie dolegliwości bólowe, które mogą wystąpić tuz po operacji należy łagodzić z użyciem doustnych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Stulejka to jedna z najczęstszych przypadłości urologicznych, z którą pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarskich. Odpowiednio dobrana metoda operacyjna i stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych sprawi, że problem ten może stosunkowo szybko odejść w zapomnienie. Jedyne o czym musimy pamiętać to prawidłowa higiena i obserwacja w celu wykrycia występowania jakichkolwiek powikłań mogących zniweczyć efekt przeprowadzonej operacji.