Jednym z atrybutów kobiecości są piersi, które pomimo swej naturalności stanowią często źródło wielu kompleksów kobiet. Za małe, asymetryczne, niewystarczająco jędrne. Jednym z nich, na który nie zwraca się aż tak dużej uwagi, jest również zbyt duży biust. Jest to tak zwana gigantomastia, czyli przerost gruczołu piersiowego. Jako rozwiązanie tego problemu stosuje się zabieg zmniejszenia piersi.
Operacja polegająca na redukcji biustu u kobiet jest obecnie jedną z najczęstszych operacji, której podejmują się lekarze chirurgii plastycznej. W dzisiejszych czasach coraz więcej nastolatek i dorosłych kobiet zmaga się z gigantomastią. Obecnie widać znaczną różnicę w wielkości piersi nastolatek urodzonych w XXI wieku a ich babci i matek. Wiele przyczyn przerostu gruczołu piersiowego nie jest znane. Pod uwagę często bierze się geny, hormony w okresie dojrzewania, ciąży lub porodu. Może mieć na to wpływ także antykoncepcja hormonalna i estrogen w pigułkach czy skutki uboczne stosowania niektórych leków. Co jest pewne – jedną z najistotniejszych przyczyn jest spory przyrost masy ciała, a co za tym idzie, powiększanie się piersi.
Proces redukcji piersi
Redukcja piersi jest obecnie procesem bardzo popularnym. Operację przeprowadzane są już od ponad 60 lat. Są one ilościowo porównywalne do operacji powiększania piersi, a wiek pacjentów z każdym rokiem maleje i coraz młodsze kobiety się na nią decydują. Problem przerostu gruczołów piersiowych występuje także u mężczyzn. Jest to tak zwana ginekomastia.
Problemy dużego biustu
Duże piersi = ciężkie piersi. Gigantomastia powoduje przeciążenie kręgosłupa, karku oraz szyi. Jest przyczyną bólu, z którym zmaga się wiele kobiet. Zgarbienie, wady postawy, drętwienie rąk czy nawet odparzenia i otarcia pod biustem. Duże piersi utrudniają poprawne funkcjonowanie.
Tym samym spada aktywność fizyczna tych osób. Głównie ze względu na niewygodne wykonywanie ćwiczeń, utrudnioną higienę, ale także ze względów estetycznych. Dla większości kobiet zbyt duży biust doprowadza do krępujących sytuacji i jest nieproporcjonalny do budowy całego ciała. Dlatego też jest powodem wielu kompleksów utrudniających normalne życie.
Standard piękności
W przeciągu ostatnich kilku lat kanon piękna znacznie się zmienił. Celem większości kobiet jest posiadanie pięknych i naturalnych piersi, rozmiarem zbliżonym do miseczek B i C. Problem zbyt dużych piersi dotyka już dziewczyny w nastoletnim wieku. Powoduje u nich poczucie wstydu, niechęć do uczestnictwa w lekcjach WF-u, wady postawy czy otyłość. Panujące trendy i nastawienie młodej generacji nie ułatwiają codzienności takich osób.
Wszystkie powyżej wspomniane czynniki przyczyniają się do coraz to większego zapotrzebowania na operacje zmniejszania biustu. Bardzo ważne, aby decyzja o operacji była przemyślana i omówiona z lekarzem specjalistą. Zdrowie fizyczne oraz psychiczne jest bardzo ważne i należy o nie zadbać. Z biegiem lat ludzki organizm przechodzi wiele zmian i wraz z wiekiem taka operacja może okazać się coraz to trudniejsza do wykonania.
Zabieg zmniejszenia piersi
Operacja zmniejszenia piersi w większości przypadków uniemożliwia karmienie piersią i kobieta musi zdawać sobie z tego sprawę. Musi zdecydować, czy chce karmić naturalnie, a operacje przejść w późniejszym terminie, czy zdecyduje się na operację teraz, a kiedy urodzi dziecko, będzie musiała zażywać tabletki zatrzymujące laktację.
Przed operacją warto zapoznać się ze skutkami ubocznymi oraz dolegliwościami, które czekają po zabiegu. Opuchlizna, zmniejszone czucie w brodawkach czy blizny pooperacyjne to tylko jedne z wielu skutków operacji, które mogą pojawiać się nawet do roku od momentu jej przeprowadzenia. Istnieją jednak odpowiednie sposoby, aby przyspieszyć gojenie się ran i rekonwalescencje: masaże, maści i pasty mogą zminimalizować ból i widoczność blizn.
Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj od 4 do 8 tygodni. Po operacji wskazane jest noszenie specjalnego biustonosza, aby biust mógł poprawnie się uformować. W okresie pooperacyjnym bardzo ważna jest komunikacja między lekarzem prowadzącym a pacjentką. Przeciwwskazany jest nadmierny ruch i aktywność fizyczna, w tym wykonywanie przeciążających obowiązków domowych tj. mycie okien czy prasowanie. Zaleca się natomiast spacery, odpoczynek oraz unikanie nadmiernego nasłonecznienia przez okres około 3 miesięcy, dlatego na operację najlepiej zdecydować się zimą, a potem w pełni korzystać z wakacji.
Kobiety, które doświadczają nieprzyjemności ze względu na większy biust oraz ciąży na nich wiele dolegliwości psychicznych i fizycznych, powinny wziąć pod uwagę redukcję. Pozwoli im to na komfortowe życie, estetyczny wygląd, pewność siebie oraz lepszą jakość życia codziennego.