Wszywki alkoholowe – czym są i w jaki sposób pomagają w leczeniu alkoholizmu?

Alkoholizm to poważne uzależnienie wymagające leczenia – najgorsze, co można zrobić, to poddać się przed rozpoczęciem walki. Jedna z najskuteczniejszych metod na pozbycie się nałogu to wszywki alkoholowe. Na czym polega ich działanie? Wyjaśniamy!

Wszywki alkoholowe, czyli terapia awersyjna

Metody leczenia choroby alkoholowej oparte na tradycyjnej terapii mogą nie przynosić odpowiednich skutków u niektórych osób – alkoholicy często tuż po ukończeniu odwyku sięgają po jeden, jedyny kieliszek, który w przeciągu najbliższych dni przeradza się w kilkadziesiąt następnych. Z pomocą przychodzi terapia awersyjna, wykorzystująca wszywki alkoholowe, (sprawdź na stronie: http://medjol.pl/wszywki) działające na organizm toksycznie w połączeniu z alkoholem.

Terapia awersyjna polega na leczeniu uzależnień poprzez wywoływanie u pacjenta wstrętu do pożądanej przez niego substancji. Uzależniony odczuwa więc niechęć do alkoholu, podświadomie łącząc jego spożycie z negatywnymi skutkami. Negatywne skutki wywołują z kolei wszywki – tabletki umieszczane pod skórą w formie implantu. Umieszczany podskórnie lek zawiera disulfiram, związek chemiczny hamujący naturalne procesy metabolizmu. Innymi słowy, wszywki alkoholowe sprawiają, że organizm pacjenta przestaje rozkładać etanol zawarty w trunkach – a sam pacjent, w obawie przed skutkami ubocznymi, samodzielnie odstawia alkohol.

Najistotniejsze w całej terapii są zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Po spożyciu alkoholu, w organizmie wzrasta poziom aldehydu octowego, a enzym rozkładający szkodliwe związki przestaje pracować, co z kolei prowadzi do ostrego zatrucia. Najłagodniejsze ze skutków ubocznych to mdłości, zawroty głowy czy zaczerwienienie – do najgroźniejszych zaliczyć można tachykardię, poprzedzoną kołataniem serca.

Sam zabieg zaaplikowania wszywki wykonywany jest w warunkach klinicznych – wszywki alkoholowe umieszcza się pod skórą przy znieczuleniu miejscowym, po uprzednim jej nacięciu. Ilość tabletek zależy od masy ciała – przeważnie jedna z nich przypada na 10 kg wagi pacjenta. Szwy zdejmuje się po ok. tygodniu od zabiegu, a umieszczony podskórnie lek wykazuje szkodliwe działanie w połączeniu z alkoholem przez następne 8 miesięcy.

Dlaczego wszywki alkoholowe są tak skuteczne?

W przypadku zwykłej terapii psychologicznej pacjent próbuje zmieniać swoje myślenie, co nie znaczy, że przestaje ulegać pokusom – pozytywne efekty kuracji są widoczne do czasu, w którym uzależniony znów sięgnie po alkohol. Uczczenie lampką wina ważnej okazji może przerodzić się łatwo w powrót nałogu, przez co pacjent znajdzie się ponownie w punkcie wyjścia.

Wszywki alkoholowe są tak skuteczne dlatego, że leczeni nimi alkoholicy wreszcie dostrzegają realne konsekwencje spożywania trunków – do tej pory, alkohol niszczył ich codzienność, po wszyciu tabletek – może dodatkowo poważnie zagrozić ich życiu. Spożywanie alkoholu zaczyna nie tylko realnie szkodzić ich zdrowiu, ale staje się też najzwyczajniej nieprzyjemne – pierwsze skutki uboczne wyczuwalne są już po kilkunastu minutach.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zaleca się skorzystać z konsultacji terapeutycznej – implant wywraca do góry nogami rutynę osoby uzależnionej, z dnia na dzień odcinając ją od alkoholu. Właśnie dlatego, decyzja powinna być świadoma i przemyślana: wszywki alkoholowe stosuje się zwykle u tych pacjentów, u których zwykła terapia uzależnień nie przyniosła oczekiwanego skutku. Najczęściej właśnie takich sytuacjach wszycie implantu staje się przełomowym środkiem w walce z uzależnieniem. Pamiętaj – na wyleczenie nałogu nigdy nie jest za późno!