Choć styl życia ma ogromne znaczenie dla utrzymania krążenia krwi w dobrej kondycji, to równie istotnym czynnikiem jest genetyka. Jeśli w Twojej rodzinie występowały żylaki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz mieć z nimi do czynienia. Czy można coś zrobić, by zmniejszyć ryzyko ich rozwoju?
Genetyczne podłoże problemów z krążeniem żylnym
Żylaki to efekt osłabienia ścian naczyń żylnych oraz niewydolności obecnych w nich zastawek, które odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca. Gdy są osłabione lub uszkodzone, krew zaczyna się cofać i zalegać w dolnych partiach nóg, prowadząc do rozszerzania i deformacji żył.
Jeśli ktoś z Twojej rodziny miał żylaki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty masz wrodzoną skłonność do ich rozwoju. Gdy oboje rodziców cierpi na przewlekłą chorobę żylną, ryzyko jej wystąpienia u dziecka wynosi aż 90%. Dziedziczymy m.in.:
- słabość ścian naczyń krwionośnych – niektóre osoby mają genetycznie uwarunkowaną niższą elastyczność żył, przez co łatwiej ulegają one rozszerzeniom i uszkodzeniom,
- nieprawidłową budowę i funkcjonowanie zastawek żylnych – ich osłabienie zwiększa ryzyko cofania się krwi,
- skłonność do stanów zapalnych i zakrzepicy – niektóre osoby dziedziczą tendencję do nadmiernej krzepliwości krwi, co może prowadzić do uszkodzenia żył i ich niewydolności.
Choć genetyka odgrywa ważną rolę w powstawaniu żylaków, nie jest jedynym czynnikiem decydującym o ich rozwoju. Dlatego możliwe są działania pomagające opóźnić lub nawet zapobiec ich powstawaniu[1].
Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków?
Jeśli masz genetyczną skłonność do żylaków, zwróć szczególną uwagę na swój tryb życia. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę krążenia jest regularna aktywność fizyczna. Brak ruchu sprawia, że zastawki pracują mniej efektywnie, z kolei wielogodzinne siedzenie utrudnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Najbardziej polecane formy aktywności to np.:
- spacery,
- pływanie,
- jazda na rowerze,
- ćwiczenia rozciągające.
Ponadto osoby pracujące w pozycji siedzącej lub stojącej powinny regularnie robić przerwy na krótkie ćwiczenia, np. przespacerowanie się po pokoju lub wykonanie kilku prostych ruchów stopami, aby pobudzić krążenie. Można także stosować podnóżek pod nogi, aby zmniejszyć nacisk na żyły.
Objawy zaburzeń krążenia i sposoby na ich łagodzenie
Głównymi objawami problemów z krążeniem są obrzęki, ciężkość nóg, ból i nocne skurcze w łydkach. Dolegliwości te może złagodzić żel z heparyną na żylaki, który miejscowo hamuje procesy krzepnięcia krwi, wspomaga mikrokrążenie i ułatwia odpływ nadmiaru płynów z tkanek. Dzięki temu wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe, a dodatkowo hamuje też stan zapalny.
Preparaty z heparyną są stosowane zarówno do redukcji objawów pierwszych problemów z krążeniem żylnym, jak i tych wynikających z rozwiniętych żylaków. Dzięki przyjemnej, żelowej konsystencji zapewniają przy okazji uczucie chłodzenia, które może przynieść ulgę zmęczonym nogom[2].
Jeśli dokuczają Ci powyższe objawy, postaraj się codziennie odpocząć kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej tułowia. W ten sposób usprawnisz odpływ krwi z problematycznych obszarów. Warto też porozmawiać z lekarzem o kompresoterapii – odpowiednio dobrane pończochy uciskowe również mogą znacznie zredukować odczuwane dolegliwości.
[1] Ahmed, W. U. R., Kleeman, S., Ng, M., Wang, W., Auton, A., Lee, R., … & Furniss, D. (2022). Genome-wide association analysis and replication in 810,625 individuals with varicose veins. Nature communications, 13(1), 3065.
[2]Karkout, K. A. (2018). Topically applied heparin in venous thrombosis, why not using it: A review of literature. J Clin Mol Med, 1(1): 1-2.
artykuł sponsorowany