Wady wzroku związane z wiekiem – poznaj starczowzroczność

Starczowzroczność powstaje w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych i najczęściej rozwija się u osób, które ukończyły 38 lat. Oddziałuje na komfort życia i niekiedy uniemożliwia swobodne wykonywanie obowiązków domowych oraz zawodowych. Jak poradzić sobie z pogorszeniem wzroku po czterdziestce?

Starczowzroczność – jak powstaje?

Starczowzroczność, nazywana też prezbiopią oraz dolegliwością „krótkich rąk”, wbrew powszechnej opinii nie jest chorobą. Związana jest z pogorszeniem widzenia na niewielkie odległości i wynika m.in. z upływu czasu oraz naturalnego starzenia się organizmu. Rozwija się niepostrzeżenie, a pierwsze objawy nie wywołują niepokoju czy dyskomfortu.

Jak powstaje prezbiopia? Za akomodację oka, czyli zdolność wyostrzania widzenia w różnych odległościach, odpowiada m.in. soczewka. Na początku życia jest niezwykle elastyczna i sprężysta, jednak z upływem lat traci swoje właściwości – twardnieje i coraz gorzej radzi sobie z przystosowaniem wzroku do zmieniających się warunków. W rezultacie zaczynają pojawiać się pierwsze symptomy dolegliwości „krótkich rąk”, które uniemożliwiają np. swobodne czytanie książki czy rozwój zawodowy.

Objawy prezbiopii i sposoby korekcji

Pierwsze objawy starczowzroczności mogą pojawić się już po 38. roku życia – im wcześniej je zauważysz, tym lepiej. Zgłoś się do specjalisty, jeżeli:

  • masz problem z dostrzeganiem przedmiotów w niewielkiej odległości;
  • męczą się przewlekłe bóle głowy i borykasz się z suchością oczu;
  • zmagasz się z pogorszeniem widzenia w godzinach wieczornych.

Czy istnieje sposób na skuteczną walkę z prezbiopią? Jak najbardziej! Jednym z rozwiązań jest laserowa korekcja starczowzroczności. Sprawdź najważniejsze informacje o zabiegu i dowiedz się więcej o ofercie Kliniki Optegra: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc

Jak przeciwdziałać pogorszeniu wzroku?

Starczowzroczność przeszkadza w dopełnianiu wielu obowiązków, ale także uniemożliwia swobodne korzystanie ze smartfona czy odczytywanie informacji na etykietach. To problem, który wpływa na komfort życia – może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia oraz rezygnacji z codziennych aktywności czy spełniania marzeń.

Jak spowolnić rozwój prezbiopii? Wystarczy, że zastosujesz kilka uniwersalnych reguł, dzięki którym zadbasz o kondycję wzroku:

  • stosuj zdrową dietę, bogatą w owoce i warzywa – wybieraj produkty pełne antyoksydantów, a także witamin A, E i B oraz kwasów omega-3;
  • nie zapominaj o badaniach wzroku – jedynie regularne wizyty u specjalisty mogą uchronić Cię przed rozwojem niebezpiecznych chorób i dolegliwości;
  • używaj okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych – dzięki nim nie odczujesz dyskomfortu związanego z pierwszymi objawami pogorszenia wzroku;
  • korzystaj z kropli do oczu bez konserwantów – są niezwykle pomocne w momencie, gdy poczujesz, że potrzebujesz dodatkowego nawilżenia.

To tylko niektóre z przydatnych zasad, które możesz stosować na co dzień. Jednak jeżeli mimo stosowania odpowiednich szkieł korekcyjnych czy preparatów do nawilżania oczu borykasz się z coraz większymi problemami z widzeniem, zgłoś się jak najszybciej do okulisty – specjalista zdiagnozuje problem i dobierze odpowiedni sposób leczenia męczącej przypadłości.

Pogorszenie wzroku po 40. roku życia a korekcja widzenia

Prezbiopia rozwija się niepostrzeżenie, a jej pierwsze objawy nierzadko mylone są ze zmęczeniem. To podstępna dolegliwość, która potrafi oddziaływać na radość z życia – nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję starczowzroczności. Zabiegowi mogą poddać się osoby cierpiące na krótkowzroczność (do -8.50 dioptrii), nadwzroczność (do +3.50 dioptrii) oraz astygmatyzm (do 2.00 dioptrii).

Chcesz dowiedzieć się więcej o dolegliwości „krótkich rąk”? Umów się na konsultację do Kliniki Optegra, w której grono specjalistów rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do laserowej korekcji starczowzroczności i pożegnaj uciążliwe objawy prezbiopii na długie lata! Sprawdź również, jak dbać o wzrok.