W jakie oprogramowanie dla aptek warto zainwestować?

Wraz z wejściem w życie obowiązku serializacji leków konieczna stała się weryfikacja autentyczności produktów leczniczych w aptekach. Leki, zanim trafią do obrotu, muszą zostać sprawdzone, a ich autentyczność potwierdzona za pomocą dedykowanego oprogramowania dla aptek. Jednym z wartych uwagi programów ułatwiających weryfikację leków jest SWAL polskiej firmy Lideo. Jaką funkcjonalność oferuje i dlaczego warto po niego sięgnąć?

System Weryfikacji Autentyczność Leków (SWAL) i jego funkcjonalność

SWAL to oprogramowanie dla aptek, które oferuje szeroką funkcjonalność. Jego najważniejszym zadaniem jest ułatwienie farmaceutom procesu weryfikacji autentyczności leków, która jest obowiązkiem od lutego 2019 r. i ma na celu wyeliminowanie z obrotu podrobionych produktów leczniczych. Wszystkie apteki, przed przyjęciem leków do sprzedaży (apteki ogólnodostępne) i wydaniu na oddział (apteki szpitalne), muszą dokonać weryfikacji ich oryginalności, czemu służą specjalne kody 2d umieszczone na opakowaniach poszczególnych produktów. Dedykowane oprogramowanie dla aptek znacząco przyspiesza cały proces, daje gwarancję przeprowadzenia jego prawidłowego wykonania oraz sprawia, że nowe regulacje prawne nie powodują opóźnień w pracy apteki.

SWAL to nowoczesne oprogramowanie dla aptek polskiej firmy Lideo. Jego funkcjonalność obejmuje nie tylko samą weryfikację autentyczności leków, ale także wydanie leków, ich wycofanie i zniszczenie oraz oznaczenia leku jako próbka. Poza tym SWAL został wyposażony o nowatorską na polskim rynku funkcję skanowania kodów zagregowanych. Pozwala ona na sprawdzanie produktów leczniczych za pomocą wspomnianych kodów zagregowanych. Są to specjalne kody umieszczone na zbiorczych paczkach transportowych, w których leki trafiają do apteki bezpośrednio od dystrybutora. Możliwość weryfikacji autentyczności wielu leków jednym skanem pozwala znacząco oszczędzić czas oraz sprawia, że cały proces jest wygodniejszy i mniej pracochłonny. Jeśli dodamy do tego możliwość skanowania leków zarówno za pomocą dedykowanego terminala, jak i smartfonów, otrzymamy uniwersalne i nowoczesne rozwiązanie, którego obecność pozwoli znacząco poprawić jakość funkcjonowania każdej apteki.

Hand arranging heap of medicine pills in production.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne oprogramowanie dla aptek?

Prowadzenie weryfikacji autentyczności leków za pomocą dedykowanego oprogramowania pozwala skutecznie wcielić w życie regulacje prawne wprowadzone na podstawie unijnej dyrektywy fałszywkowej. SWAL łącząc się z krajową bazą danych pozwala szybko i zgodnie z obowiązującymi procedurami potwierdzić autentyczność przyjmowanych do apteki produktów leczniczych i tym samym zwiększyć zaufanie i bezpieczeństwo pacjentów. Dostęp do pełnej historii operacji w kokpicie menedżerskim pozwala na sprawdzenie, które leki pozytywnie przeszły proces weryfikacji oraz przydaje się na wypadek kontroli organów publicznych.

Z kolei, obsługa kodów zagregowanych dostępna w SWAL zapewnia zmniejszenie pracochłonności procedur związanych ze skanowaniem leków oraz pozwala na zoptymalizowanie działań prowadzonych przez pracowników apteki. Daje więcej czasu na codzienne czynności oraz gwarantuje pewność poprawnego wypełnienia procedur związanych z przyjmowaniem leków, które później wydawane są na oddziały szpitalne. Co więcej, SWAL to oprogramowanie, które może zostać zintegrowane z innymi, już użytkowanymi przez aptekę systemami informatycznymi, a jego obsługa jest prosta i niewymagająca specjalistycznych umiejętności. Funkcja offline pozwala na korzystanie z jego funkcjonalności także w sytuacji, kiedy zabraknie prądu lub dostępu do internetu.