Urządzenie do badania biomarkerów opartych na pocie

Młody startup Nourica opracował metodę badań przesiewowych w kierunku chorób cywilizacyjnych, która bezboleśnie i nieinwazyjnie mierzy biomarkery (inaczej wskaźniki biologiczne) zawarte w pocie człowieka. Technologia, którą wykorzystują w projekcie to złożony system oparty o metody optyczne – spektroskopię Ramana. 

Czym sa biomarkery?

Biomarkery to wskaźniki biologiczne, takie jak cząsteczki, substancje chemiczne, geny czy cechy fizjologiczne, które można zmierzyć lub obserwować w organizmie i które dostarczają informacji na temat stanu zdrowia, chorób lub procesów biologicznych. Służą one do diagnozowania, prognozowania, monitorowania i oceny skuteczności terapii. Biomarkery mogą być obecne we krwi, moczu, ślinie, tkankach lub innych płynach i materiałach biologicznych. Przykłady biomarkerów obejmują poziom glukozy we krwi jako wskaźnik cukrzycy, stężenie cholesterolu jako ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz marker genetyczny w badaniach nowotworów. Dzięki biomarkerom możliwe jest wcześniejsze wykrywanie chorób, personalizacja terapii oraz ocena postępów leczenia.

Natychmiastowe badanie biomarkerów zdrowotnych

Technologia opatentowana przez Nourike opiera się na wykorzystaniu spektroskopii Ramana, która pozwala na odczyt biomarkerów zawartych w ludzkim pocie w sposób nieinwazyjny. Poprzez skierowanie wiązki światła na pobraną próbkę potu, jesteśmy w stanie analizować stężenia poszczególnych substancji (biomarkerów) w badanym materiale. Wykorzystywany jest wąski segment spektroskopii Ramana zwany techniką SERS, co oznacza wzbudzanie drgań elektronowych w metalu w odpowiedzi na padające światło. W ten sposób sygnał Ramana jest wzmocniony. Dzięki tej wiedzy o ilości biomarkerów w organizmie, jesteśmy w stanie uzyskać informacje na temat względnego stanu zdrowia pacjenta.

Każdy biomarker odpowiada za inną funkcję w naszym organizmie. Na przykład, stężenie kreatyniny w pocie pozwala nam ocenić, czy nerki pracują prawidłowo. Dzięki tym pierwszym danym możemy zidentyfikować potencjalne nieprawidłowości i zalecić dalsze badania w placówce medycznej.

Pracę nad urządzeniem trwają już jakiś czas, a osoby odpowiedzialne za projekt mogą pochwalić się pierwszymi sukcesami. Pierwszym biomarkerem wykorzystanym do testów technologii była kreatynina, której wyniki wyszły – jak twierdzą twórcy – idealne. Drugim z kolei jest mocznik, nad którym zespół obecnie pracuje, jednak są już pierwsze analizy tego wskaźnika. Wyniki, już na samym początku zapowiadają się obiecująco. 

Innowacyjna technologia diagnostyki w kierunku chorób cywilizacyjnych

Jak podaje raport WHO – 41 milionów ludzi każdego roku umiera na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, cukrzycę, choroby serca czy nowotwór. Nourika została założona z myślą o rozwiązaniu problemu wzrastającej zachorowalności na tego typu schorzenia oraz niedoboru nowoczesnych metod monitorowania biomarkerów zdrowia. Naszym priorytetem jest zapewnienie nieinwazyjnej, bezbolesnej i szybkiej diagnostyki (wyniki dostępne w ciągu 1 minuty od pomiaru) w celu pomocy osobom narażonym na choroby cywilizacyjne w monitorowaniu i poprawie ich stanu zdrowia.

– Stawiamy w głównej mierze na demokratyzację dostępu do nowoczesnej diagnostyki, tj. na dostępność urządzenia dla wszystkich, bez konieczności posiadania konkretnych kwalifikacji. Każdy użytkownik, dzięki praktyczności urządzenia będzie w stanie je obsłużyć i odczytać uzyskane wyniki. – tłumaczy Dariusz Gajewicz, Project Manager Nouriki. 

W przyszłości planują wprowadzenie urządzenia w formie budki lub interaktywnego kiosku, który umieszczony będzie w miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe. Użytkownicy będą mieli możliwość wykonywania pomiarów na miejscu, od razu otrzymując wyniki względnego stanu zdrowia. Przewagą Nouriki nad konkurencją jest przede wszystkim bezinwazyjność i bezbolesność pomiarów. Dzięki wbudowanej technologii, odczytanie wyników biomarkerów odbywa się po chwili od dokonania pomiaru.