Szczepienia przeciw COVID-19 – najważniejsze informacje

27 grudnia rozpoczął się Narodowy Program Szczepień. W całej Polsce zaszczepiło się już ponad 700 tys. osób. Głównie jest to personel medyczny, farmaceuci, diagności i studenci uczelni medycznych. 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia osób powyżej 70 roku życia. Oto najważniejsze informacje o szczepieniach przeciw COVID-19.

Właśnie rozpoczęliśmy 1 etap szczepień przeciwko COVID-19. Osoby w wieku 18-69 lat mogą zgłaszać się przez formularz dostępny na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby starsze, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zgonu w wyniku zakażenia SARS-CoV-2. Pierwszeństwo będą miały również osoby czynne zawodowo, w trakcie diagnostyki lub leczenia chorób oraz osoby chorujące przewlekle.

Gdzie można zaszczepić się przeciw COVID-19

  • Stacjonarne POZ i AOS
  • Inne stacjonarne placówki medyczne
  • Mobilne zespoły szczepiące
  • Centra szczepienne w szpitalach rezerwowych

Realizacja szczepień będzie odbywać się głównie w placówkach medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Przewiduje się także powstanie nowych mobilnych i stacjonarnych punktów szczepień. W celu realizacji szczepień mobilnych może zostać do tego wykorzystane np. Wojsko Polskie lub inne zespoły wyjazdowe, aby dotrzeć do pacjenta w miejscu jego zamieszkania. Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Rodzaje szczepionek przeciw COVID-19 w Polsce

Ze względu na rodzaj użytego antygenu można wskazać 3 rodzaje szczepionek. Polska zdecydowała się na zakup szczepionek od pięciu producentów. Szczepionki firmy Pfizer i Moderna uzyskały już pozytywną opinię Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Leków. Obie z nich to szczepionki typu mRNA podawane domięśniowo. Szczepionki mRNA w odróżnieniu od tych tradycyjnych nie zawierają aktywnego wirusa, który mógłby wywołać chorobę. W związku z tym są one bezpieczniejsze. Dzięki informacji genetycznej zawartej w mRNA możliwa jest produkcja wybranych białek patogenu, które następnie są prezentowane naszemu układowi immunologicznemu. W odpowiedzi na szczepionkę wytwarzane są przeciwciała, które są w stanie uchronić nas przed zachorowaniem. W przyszłości zaplanowane są dostawy szczepionek:

  • Astra Zeneca
  • Janssen Pharmaceutica NV/Johnson&Johnson
  • CureVac

Rekomendacja i przeciwskazania do szczepienia

● Przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19.

● Kwalifikacja do szczepienia przeciw COVID-19 nie wymaga wcześniejszej oceny poziomu przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Dodatni wynik poziomu przeciwciał nie stanowi przeciwwskazania do szczepień przeciw COVID-19.

● Nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów.

● Nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów.