Sport dla wszystkich

Jak bardzo popularny jest sport w Polsce, widać chociażby na przykładzie odbywającego się mundialu w Katarze. Jak podaje Telewizja Polska, która transmituje mecze grupowe i pucharowe, przed telewizorami zasiada kilkunastomilionowa rzesza kibiców piłki nożnej. Kilkanaście milionów z 38 milionowego kraju.

Popularność sportu w Polsce

Nie tylko piłką nożną pasjonują się kibice. Polacy kibicują naszym lekkoatletom, gdy pojawiają się na światowych, europejskich czy polskich stadionach. Trzymamy kciuki za naszych skoczków narciarskich, tenisistów, siatkarzy, koszykarzy czy piłkarzy ręcznych. Niemała jest także grupa kibiców, która pasjonuje się biathlonem, biegami narciarskimi czy narciarstwem klasycznym. Sukcesy naszych piłkarzy z Robertem Lewandowskim na czele, naszej światowej championki Igi Świątek, lekkoatletów Pawła Fajtka, Adama Kszczota czy Anity Włodarczyk, skoczków narciarskich i ich głównego tercetu Stoch-Kubacki-Żyła powodują, że do sportu garną się rzesze Polaków. Każdy z nich chciałby powtórzyć sukcesy swoich idoli. Pocieszającym faktem jest to, że sport w Polsce nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla pełnosprawnych zawodników. Wiele dyscyplin sportowych dostępnych jest dla osób z niepełnosprawnościami. Sport mogą uprawiać i jedni i drudzy, jeśli tylko jest chęć. 

Sport niepełnosprawnych ma także swoich bohaterów

Polacy mogą się szczycić naszymi krajowymi bohaterami sportu niepełnosprawnych. Sportowcami, którzy zostali ambasadorami kampanii ,,Sport bez barier” realizowanej przez Fundację Neuron+ są to takie osoby jak: Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce, Karolina Pęk – polska tenisistka stołowa, złota medalistka paraolimpijska w drużynie z Rio de Janeiro (2016), Joanna Mazur – polska lekkoatletka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych oraz uczestniczka Letnich Igrzysk Paraolimpijskich 2016, Joanna Oleksiuk – lekkoatletka specjalizująca się w konkurencjach rzutowych, srebrna medalistka mistrzostw Europy, występuje w klasyfikacji F33, Krystian Kapłon – gwiazda reprezentacji w Amp Futbolu. 

Gdzie szukać informacji o sporcie dla niepełnosprawnych?

Nie wystarczy sama chęć uczestniczenia w zajęciach sportowych i uprawiania danych dyscyplin. Potrzebna jest wiedza, gdzie można uprawiać sport, gdzie uczestniczyć w zawodach sportowych, jakie są terminarze zajęć. Do tego został powołany projekt „Sport bez Barier” przez Fundacji Neuron Plus, który wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym, którzy chcą uprawiać dyscypliny, brać udział w zajęciach sportowych. To bardzo przydatny projekt z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami, bo zdecydowanie ułatwi im drogę do zdrowego trybu życia i powtórzenia sukcesów chociażby Róży Kozakiewicz.

Na zdjęciu Bartłomiej Mróz – laureat plebiscytów na sportowca roku i talent roku. Jako pierwszy Polak w historii wystartował w zawodach rangi mistrzowskiej w parabadmintonie, stając się prekursorem tej dyscypliny w Polsce. Promuje badmintona wśród osób niepełnosprawnych. Jestem jednym z najpopularniejszych parabadmintonistów na świecie i najbardziej znanych polskich badmintonistów. Sprawdza się również w roli trenera.

Ogólnopolska Kampania ,,Sport bez barier” realizowana jest przy wsparciu Fundacji Orlen, Fundacji BGK, Fundacji KGHM Polska Miedź, Totalizatora Sportowego, Fundacji PFR, Fundacji ARP. Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”