Tysiące dziewczynek i kobiet w spektrum autyzmu żyje w Polsce bez diagnozy. Borykają się z natłokiem problemów, brakiem zrozumienia, piętnem społecznym, wykluczeniem. I nawet nie wiedzą dlaczego! Diagnoza pomogłaby im to zmienić. Niestety obecne narzędzia diagnostyczne nie są w pełni czułe na kobiecy sposób ekspresji autyzmu. Czas to zmienić!
Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej. Im wcześniej postawiona diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin. W konsekwencji dobry rozwój dziecka, samodzielna dorosłość i większa szansa na aktywność zawodową. – Autyzm nie jest chorobą. Jest odmiennością neurorozwojową, której mogą ale nie muszą towarzyszyć inne zaburzenia czy choroby. Nazwa spektrum oznacza, że osoby w spektrum mogą funkcjonować skrajnie różnie, na dodatek w różnych obszarach. Bywa, że przy bardzo wysokiej inteligencji, sukcesach zawodowych mogą mieć problemy komunikacyjne i społeczne – mówi lek. Justyna Szyburska, specjalistka psychiatrii z kliniki Fundacji JiM.
Kobiece spektrum autyzmu
Niska liczba diagnoz kobiecego autyzmu może wynikać z nieprawidłowości diagnostycznych i różnic w sposobie jego wyrażania. To samo zachowanie u chłopca zinterpretowane jako objaw autyzmu u dziewczynki będzie wyjaśniane jako złe zachowanie i nawet karane. Odczuwając większą presję społeczną, ze względu na wychowanie, starają się dopasować do sytuacji, w której akurat się znajdują. Dopiero ze względu na obciążenie psychiczne zaczynają szukać rozwiązań, dowiadują się, że ich potrzeby wynikają z niezdiagnozowanego spektrum autyzmu. – Chcemy pokazywać, że kobiecy autyzm ma swoje oblicze, a spoczywająca na ich barkach kulturowa presja przejawiania „właściwych zachowań” może doprowadzić do nieodwracalnych w skutkach tragedii. Dlatego zachęcamy do podpisania Apelu, który jest na www.autentyczni.org – zbudujmy sojusz i zapewnijmy Polkom dostęp do diagnozy autyzmu – komentuje Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM.
Fundacja JiM
Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla osób autystycznych. Świata, w którym każda osoba autystyczna może realizować swój pełny potencjał. Dlaczego to ważne? Według najnowszych badań autyzm jest już współcześnie diagnozowany nawet u 1 na 50 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje co najmniej 400 000 osób autystycznych. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby osób, ale również ich rodziców, rodzeństwa czy opiekunów, a to tworzy już kilkumilionową społeczność Polek i Polaków mających pośredni lub bezpośredni kontakt z autyzmem.