Skuteczność leku antynarkotykowego Naltrexone w leczeniu uzależnień od opiatów

Farmakologia jako uzupełnienie terapii psychologicznej od wielu lat pomaga osobom uzależnionym od narkotyków powrócić do życia sprzed nałogu. Według specjalistów odpowiednio przeprowadzona kuracja lekiem Naltrexone Hydrochloride daje około 70% skuteczności. Na czym polega i czy jest bezpieczna – na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Naltrexone – kiedy zaleca się stosowanie leku antynarkotykowego?

Farmakologia w leczeniu uzależnień nie jest rozwiązaniem dla każdego. Ważny aspektem jest zgoda pacjenta na rozpoczęcie kuracji lekiem oraz chęć odbycia terapii psychologicznej, najlepiej w tym samym czasie. Połączenie pracy psychologa, chęci do zerwania z nałogiem oraz działania leku Naltrexone daje największe szanse na odzyskanie kontroli nad swoim życie.

Lek Naltrexone stosuje się w leczeniu uzależnień od opiatów (morfiny, kodeiny, heroiny) oraz alkoholu.

Jak działa lek Naltrexone?

Działanie leku polega na blokowaniu receptorów, które odpowiadają za euforyczne reakcje na narkotyk, co powoduje zobojętnienie na ich działanie, a w konsekwencji zaprzestanie ich spożywania. Naltrexone to lek całkowicie bezpieczny, który ze względu na nowoczesny skład nie powoduje skutków ubocznych, a także nie uzależnia.

Jak długo trwa kuracja lekiem Naltrexone? Jak wygląda aplikacja leku?

Aby nie dopuścić do pominięcia dawek leku, tabletki umieszcza się w specjalnie zaszytym podskórnie implancie na okres od 3 do 6 miesięcy. Zabieg wykonuje chirurg w znieczuleniu miejscowym, a sam implant umieszcza się w niewidocznym miejscu – najczęściej w okolicy pośladków. Aby usunąć implant, konieczna jest interwencja chirurga, gdyż nie ma możliwości, aby osoba uzależniona sama próbowała usunąć tabletki. Taki sposób aplikacji leku jest o wiele bardziej skuteczny niż przyjmowanie medykamentu doustnie lub w postaci zastrzyków – musimy pamiętać, że osoba uzależniona od narkotyków, często doświadcza napadów głodu narkotykowego, co jest przyczyną celowego pominięcia dawek leku.

Gdzie można odbyć kuracje lekiem Naltrexone?

Aby otrzymać kompleksową pomoc, a także uniknąć oszustwa (np. poprzez użycie placebo) warto wybierać placówki, które posiadają certyfikaty oraz dobre opinie dotyczące kadry medycznej. Lata doświadczenia w leczeniu farmakologicznym uzależnień to większa szansa na powodzenie kuracji. Przykładem takiej kliniki, która oferuje leczenie w gabinecie lub w domu pacjenta jest Meditus z Lublina, o którym szerzej warto przeczytać na stronie internetowej: https://uzaleznienieodopiatow.pl/.