Resurfacing twarzy – czym jest i jakie daje efekty?

Zadaniem resurfacingu twarzy jest odmłodzenie skóry, poprawienie jej owalu oraz spłycenie zmarszczek bez różnego rodzaju wypełniaczy i skalpela. To forma laseroterapii, dająca widoczne efekty już po pierwszym zabiegu. Na czym polega? Gdzie tkwi jej sekret i czym różni się od innych odmładzających skórę zabiegów?

Na czym polega resurfacing?

Resurfacing to prawdziwy przełom w walce z procesami starzenia się i wiotczenia skóry. Jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym i w większości przypadków jest wykonywany bez jakiegokolwiek znieczulenia. Istotą zabiegu jest podgrzanie tylko niewielkich partii skóry, na których występują blizny lub zmarszczki za pomocą lasera CO2 tak, by nie uszkodzić sąsiadującej z nią tkanki. Dzięki temu efekt kliniczny widoczny jest niemal od razu, a skóra znacznie szybciej dochodzi do siebie.

Zabiegi frakcyjne w znacznym stopniu przyczyniają się do wygładzenia cery, głównie za sprawą odparowania z poddanej zabiegowi części skóry wody. Taki proces pozwala również na usunięcie przebarwień, blizn potrądzikowych i depigmentacji, działając jak bardzo głęboki peeling.

Dla kogo zabieg ten jest szczególnie polecany?

Kondycja oraz stan skóry są kwestią bardzo mocno indywidualną, dlatego nie ma konkretnych zaleceń dotyczących wieku, w którym warto zdecydować się na zabieg. Jest on polecany wszystkim pacjentom, których skóra traci jędrność, na której widać już procesy starzenia się i która potrzebuje rozjaśnienia i poprawienia kolorytu.

Nie tylko z wiekiem, ale również poprzez negatywne działanie promieniowania ultrafioletowego i grawitacji, skóra twarzy każdego dnia narażona jest na powstawanie nowych zmarszczek i bruzd. Resurfacing to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób pragnących:

 1. spłycić zmarszczki i blizny powstałe np. po przebytej chorobie,
 2. wyrównać koloryt skóry, powstały w wyniku depigmentacji,
 3. wizualnie odmłodzić wygląd skóry, poprawić jej jędrność oraz owal twarzy,
 4. usunąć pęknięte i nieestetycznie wyglądające naczynka.

Efekty zabiegu

Resurfacing nie tylko wyraźnie odmładza i rozjaśnia skórę, ale również redukuje zaczerwienienia i niedoskonałości. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybką i niemal bezinwazyjną odbudowę, pozwalającą na spłycenie zmarszczek, blizn, bruzd, nierówności skóry i innych defektów, wpływających niekorzystnie na jej stan i wygląd.

Skóra po zabiegu laserem CO2 jest o wiele gładsza, a z jej powierzchni znikają przebarwienia i plamy pigmentacyjne, które powstały m.in. po ropnych zmianach trądzikowych.

Resurfacing jest zabiegiem zmieniającym wygląd skóry niemal natychmiast po wyjściu z salonu, ale pełny efekt widoczny jest dopiero po upływie kilku miesięcy. Koniecznie trzeba pamiętać, że skóra poddana takiemu zabiegowi jest bardzo delikatna i wrażliwa na wszystkie negatywne czynniki zewnętrzne jak np. promieniowanie UV.

Niezbędne jest zatem unikanie dłuższego przesiadywania na słońcu oraz uspokojenie skóry, która po zabiegu może być zaczerwieniona i podrażniona. Okres rekonwalescencji trwa najczęściej 7 dni.

Resurfacing twarzy – jak często trzeba go wykonywać?

Optymalna ilość pozwalająca na najlepsze efekty jest ściśle uzależniona od kondycji skóry, ale zamyka się w przedziale od 1 do 6 zabiegów, wykonywanych w odstępach 6-12 tygodniowych. Liczba wizyt oraz możliwy efekt zależą od wieku, poziomu starzenia się skóry oraz głębokości zmarszczek.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Resurfacing jest zabiegiem widocznie i skutecznie odmładzającym skórę. Polecany jest w szczególności dla osób zmagających się z widocznymi oznakami starzenia się, utratą wilgoci, napięcia.

Doskonale sprawdzi się również do spłycania blizn potrądzikowych, wyrównywania struktury skóry oraz wyrównania jej kolorytu, zapewniając rozjaśniony i młodzieńczy wygląd. To doskonała metoda liftingu dla wszystkich, którzy nie chcą poddawać się operacjom chirurgicznym, a także zastrzykom z botoksu i innych wypełniaczy. Jest to bardzo łagodna i bezpieczna forma, jednak jak każdy zabieg wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą, który doradzi i pomoże dobrać najlepszy plan naprawy skóry.

Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania zabiegu występują, gdy występują u nas:

 • nowotwory skóry,
 • obniżona odporność,
 • łuszczyca i atopowe zapalenie skóry,
 • infekcje bakteryjne, w tym ropne odmiany trądziku,
 • infekcje wirusowe skóry,
 • cukrzyca,
 • ciąża i okres karmienia piersią,

a także:

 • jeśli w ostatnim czasie stosowaliśmy substancje światłouczulające, jak antybiotyki z grupy tetracyklin, leki antydepresyjne, czy doustna terapia retinoidami,
 • nasza skóra jest świeżo po wypełnieniu zmarszczek (kwasem hialuronowym, hydroksyapatytem wapnia, kwasem polimlekowym) lub po peelingu chemicznym.

Autorką artykułu jest Marysia – redaktorka internetowego magazynu NMAG, gdzie pisze o pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.