Leki przeciwbakteryjne - bez recepty i na receptę - stosuje się w przypadku wielu infekcji i zakażeń specyficznymi mikroorganizmami, wykazującymi cechy patogenów chorobotwórczych.

Leki

Prawidłowe stosowanie podstawowych leków przeciwbakteryjnych

By Redakcja

April 20, 2021

Leki przeciwbakteryjne – bez recepty i na receptę – stosuje się w przypadku wielu infekcji i zakażeń specyficznymi mikroorganizmami, wykazującymi cechy patogenów chorobotwórczych.

Aby były skuteczne, bezwzględnie należy przyjmować je zgodnie ze schematem określonym w ulotce, lub – jeśli zostały przepisane przez lekarza – zgodnie z jego zaleceniami. Jakie najpopularniejsze leki przeciwbakteryjne są dostępne w aptekach i z przepisu lekarza, w leczeniu których chorób są stosowane i jak je dawkować, by zadziałały skutecznie i pomogły pozbyć się objawów infekcji bakteryjnej? O tych i innych zagadnieniach związanych z leczeniem chorób wywołanych patogenami piszemy poniżej – zapraszamy do lektury i dzielenia się treścią artykułu z bliskimi i przyjaciółmi!

Leki przeciwbakteryjne – przykłady

Najpopularniejsze leki przeciwbakteryjne stosowane ogólnie to przede wszystkim preparaty z furaginą dostępne w aptekach bez recepty oraz antybiotyki. W obu przypadkach mechanizm ich działania jest podobny – uszkadzają one bakterie bądź wpływają na syntezę białek, zapobiegając ich niekontrolowanemu namnażaniu w organizmie. Warto tutaj dodać, że niektóre antybiotyki stosuje się nie tylko w infekcjach bakteryjnych, ale również grzybiczych. Dodatkowo należy zauważyć, że leki przeciwbakteryjne nie powinny być stosowane przy przeziębieniu czy grypie, ponieważ choroby te są wywoływane przez inne patogeny – a mianowicie przez wirusy, na które antybiotyki nie działają. W jakich przypadkach stosuje się furaginę oraz antybiotyki?

 Jak stosować lek antybakteryjny?

Tak jak zostało to już wspomniane, zarówno furagina, jak i antybiotyki czy inne leki przeciwbakteryjne muszą być przyjmowane w określonym schemacie – zalecanym w ulotce dołączonej do preparatu bądź przygotowanym przez lekarza prowadzącego, przepisującego antybiotyki na receptę. Jak więc stosować najpopularniejsze leki tego typu?

Należy również dodać, że przy przyjmowaniu tego typu leków należy zapomnieć o piciu alkoholu – może on upośledzać wchłanianie się antybiotyku (a wówczas jego skuteczność spada), a także – w połączeniu z substancjami bakteriobójczymi – wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, nadmierna potliwość lub tachykardia.