Prawidłowe stosowanie podstawowych leków przeciwbakteryjnych

Leki przeciwbakteryjne – bez recepty i na receptę – stosuje się w przypadku wielu infekcji i zakażeń specyficznymi mikroorganizmami, wykazującymi cechy patogenów chorobotwórczych.

Aby były skuteczne, bezwzględnie należy przyjmować je zgodnie ze schematem określonym w ulotce, lub – jeśli zostały przepisane przez lekarza – zgodnie z jego zaleceniami. Jakie najpopularniejsze leki przeciwbakteryjne są dostępne w aptekach i z przepisu lekarza, w leczeniu których chorób są stosowane i jak je dawkować, by zadziałały skutecznie i pomogły pozbyć się objawów infekcji bakteryjnej? O tych i innych zagadnieniach związanych z leczeniem chorób wywołanych patogenami piszemy poniżej – zapraszamy do lektury i dzielenia się treścią artykułu z bliskimi i przyjaciółmi!

Leki przeciwbakteryjne – przykłady

Najpopularniejsze leki przeciwbakteryjne stosowane ogólnie to przede wszystkim preparaty z furaginą dostępne w aptekach bez recepty oraz antybiotyki. W obu przypadkach mechanizm ich działania jest podobny – uszkadzają one bakterie bądź wpływają na syntezę białek, zapobiegając ich niekontrolowanemu namnażaniu w organizmie. Warto tutaj dodać, że niektóre antybiotyki stosuje się nie tylko w infekcjach bakteryjnych, ale również grzybiczych. Dodatkowo należy zauważyć, że leki przeciwbakteryjne nie powinny być stosowane przy przeziębieniu czy grypie, ponieważ choroby te są wywoływane przez inne patogeny – a mianowicie przez wirusy, na które antybiotyki nie działają. W jakich przypadkach stosuje się furaginę oraz antybiotyki?

  • Furagina (DaFurag Max, neoFuragina, uroFuraginum) jest substancją zwalczającą konkretne bakterie, będące przyczyną ZUM – czyli zapalenia układu moczowego, objawiającego się kłuciem, szczypaniem i bólem odczuwanym przez pacjentów w okolicach pęcherz i cewki moczowej, zwłaszcza podczas oddawania moczu. Preparaty z furaginą przynoszą szybką ulgę w tych dolegliwościach, jednak – aby zadziałały prawidłowo – muszą być przyjmowane w odpowiednim schemacie.
  • Antybiotyki (Klabax i inne preparaty) mają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Wielu pacjentów spotkało się z nimi podczas leczenie anginy ropnej, kandydozy (grzybicy układu pokarmowego), a także w przebiegu bakteryjnych infekcji narządów płciowych. Warto tutaj wspomnieć, że przyjmowanie antybiotyków nie pozostaje bez konsekwencji dla pacjenta, ponieważ substancje te nie działają wybiórczo i niszczą co prawda komórki patogenów, ale w dużym stopniu zaburzają również pracę dobrej dla organizmu flory bakteryjnej jelit – przy antybiotykoterapii stosuje się więc preparaty osłonowe, zapobiegające całkowitemu wyjałowieniu tejże flory oraz – powiązanemu z tym faktem – spadkowi odporności organizmu.

 Jak stosować lek antybakteryjny?

Tak jak zostało to już wspomniane, zarówno furagina, jak i antybiotyki czy inne leki przeciwbakteryjne muszą być przyjmowane w określonym schemacie – zalecanym w ulotce dołączonej do preparatu bądź przygotowanym przez lekarza prowadzącego, przepisującego antybiotyki na receptę. Jak więc stosować najpopularniejsze leki tego typu?

  • Furaginę, co do zasady, przyjmuje się przez okres od 7 do 8 dni, w dawkach podanych w ulotce produktu. Wiele osób, odczuwając ulgę w objawach zapalenia układu moczowego już po 3 lub 4 dniach, całkowicie zaprzestaje zażywania preparatu. To duży błąd, ponieważ bakterie po tym okresie nie są na tyle silne, by wywoływać znane wszystkim dolegliwości, ale jednocześnie znów mogą rozpocząć namnażanie się i spowodować nawrót infekcji. Aby mieć pewność, że choroba zostanie całkowicie wyleczona, należy trzymać się zalecenia dotyczącego 7-dniowego okresu przyjmowania furaginy.
  • Przy przyjmowaniu antybiotyków, czyli leków przeciwbakteryjnych, również istotny jest czas kuracji – zależy on jednak od rodzaju konkretnego leku i osoba przepisująca nam taki preparat powinna zwrócić uwagę nie tylko na dawkowanie, ale również minimalny czas przyjmowania antybiotyku. Zwykle kuracja trwa przez około dwa tygodnie, jednak istnieją antybiotyki, których przyjmowanie kończy się już po 5-7 dniach. Podobnie jak przy furaginie, trzymanie się tego okresu jest bardzo ważne dla zapobieżenia nawrotowi infekcji i uniemożliwienia bakteriom uodpornienia się na substancje bakteriobójcze zawarte w antybiotyku.

Należy również dodać, że przy przyjmowaniu tego typu leków należy zapomnieć o piciu alkoholu – może on upośledzać wchłanianie się antybiotyku (a wówczas jego skuteczność spada), a także – w połączeniu z substancjami bakteriobójczymi – wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, nadmierna potliwość lub tachykardia.