Praca siedząca a ryzyko powstawania żylaków

Główną przyczyną żylaków jest dziedziczna predyspozycja. Na obecność genów, które zwiększają ryzyko problemów z żyłami, wpływają czynniki środowiskowe, które mogą przyspieszać ujawnienie się problemów z żyłami. W jaki sposób praca siedząca wpływa na powstawanie żylaków? Sprawdź!

Jak powstają żylaki?

Żyły kończyn dolnych są przystosowane do tego, żeby krew z nich mogła swobodnie wracać do serca. Dzieje się tak dzięki:

  • obecności jednokierunkowych zastawek, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi;
  • pracy pompy mięśniowej nóg – podczas chodzenia skurcze mięśni przepychają krew z nóg w kierunku serca.

Do osłabienia zastawek żylnych może dojść w wyniku uszkodzenia naczynia lub jego osłabienia. Jeśli te struktury nie pracują prawidłowo, krew w nogach zalega i nie wraca do serca. Jeśli w ciągu dnia nieuruchamiana jest pompa mięśniowa nóg, to krew gromadzi się w żyłach, naciska na ich ściany i z czasem doprowadza do ich osłabienia i widocznego poszerzenia.

Żylakowate poszerzanie się naczyń jest związane z ich wieloletnim obciążaniem. Pierwszym objawem niewydolności żył może być częste puchnięcie nóg oraz pojawienie się pajączków naczyniowych na skórze. 1

Praca siedząca – jak wpływa na powstawanie żylaków?

Długie przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja rozwojowi chorób naczyń kończyn dolnych. Dotyczy to przede wszystkim osób, które w pozycji siedzącej spędzają czas w pracy, czyli np. szwaczki, pracownicy urzędów i banków, niektórzy pracownicy produkcji i lekarze.

Długotrwałe siedzenie utrudnia przepływ krwi z nóg w kierunku serca. Siła grawitacji ściąga krew w dół i nic się jej nie przeciwstawia. Już nawet młode osoby mogą zauważyć, że po całym dniu ich nogi są ociężałe i opuchnięte. Jest to efekt przesiąkania płynu z żył do otaczających je tkanek. Dzieje się tak, gdy krążenie krwi jest osłabione.

Dodatkowym obciążeniem jest:

  • siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, które powoduje ucisk żył w okolicy podkolanowej i blokuje dalszy przepływ krwi;
  • noszenie niewygodnego obuwia lub butów na obcasie podczas chodzenia;
  • noszenie obcisłych spodni. 2

Jak zapobiegać żylakom przy pracy siedzącej?

Kilka prostych działań może pomóc Ci opóźnić powstawanie żylaków oraz znieść uczucie ciężkości nóg i obrzęków.

  1. Rób przerwy w pracy na rozruszanie nóg. Nie wszystkie osoby mają ku temu możliwości, ale jeśli tylko nadarzy się odpowiednia okazja – wykorzystaj ją. Co około 30-60 minut zrób sobie krótką przerwę na to, żeby wstać i chociażby pomaszerować w miejscu.
  2. Unikaj krzyżowania nóg.
  3. Nie noś ciasnych spodni.
  4. Zrezygnuj z butów na obcasie i niewygodnego obuwia. Zamień je na buty dobrze dopasowane do Twoich stóp. W żadnym miejscu nie powinny Cię uciskać.
  5. Odpoczywaj z nogami w górze. Połóż się i ułóż nogi na poduszce tak, aby znalazły się powyżej poziomu serca. Dzięki temu ułatwisz powrót krwi do serca.
  6. Zrzuć zbędne kilogramy.
  7. Pij wodę. Dobre nawodnienie jest ochroną przed powstawaniem zakrzepów – krew jest wówczas mniej gęsta. 3

Reaguj na pierwsze objawy żylaków!

Pajączki naczyniowe, uczucie ciężkości nóg i obrzęki nóg – są to oznaki, że przepływ krwi w żyłach jest zaburzony. Zgłoś te objawy lekarzowi pierwszego kontaktu, który może zalecić Ci noszenie pończoch uciskowych. W domowej apteczce miej żel z heparyną na żylaki. Aplikuje się go na skórę nóg, gdzie wykazuje potrójne działanie: przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Żel przynosi przyjemne uczucie chłodzenia, co uśmierza dolegliwości nóg związane z całym dniem spędzonej w pozycji siedzącej.

Bibliografia

  1. R. T. Eberhardt i J. D. Raffetto, „Chronic Venous Insufficiency”, Circulation, t. 130, nr 4, s. 333–346, lip. 2014, doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.113.006898. ↩︎
  2. A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018. ↩︎
  3. Tamże. ↩︎