Firma Oceanic, która od 1982 roku obecna jest na polskim rynku (od kilkunastu lat również na zagranicznym), tworzy kosmetyki, wyroby medyczne i leki z wielką dbałością o innowacyjność, skuteczność i bezpieczeństwo. Efektem tych działań jest nowa seria kosmetyków naturalnego pochodzenia, wprowadzona pod marką AA, która uzyskała certyfikat ECOCERT. Zgodę organizacji na produkcję kosmetyków naturalnego pochodzenia uzyskała również fabryka Oceanic.
Oceanic z certyfikatem ECOCERT
ECOCERT Greenlife S.A.S. jest międzynarodową organizacją powstałą w 1991 roku, która swoją siedzibę główną ma we Francji. Zajmuje się certyfikowaniem ekologicznych i naturalnych surowców, wyrobów gotowych, ich opakowań i procesów produkcyjnych i logistycznych.
Wdrożone w fabryce Oceanic wytyczne dotyczące produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych wiąże się ze spełnieniem licznych i surowych wymogów wymuszających wprowadzenie najwyższych standardów w procesie produkcji. Połączenie produkcji kosmetyków zgodnie z normami ECOCERT oraz unikalnych zasad bezpieczeństwa dla cery wrażliwej i alergicznej wyróżnia firmę na tle krajowej konkurencji.
Cosmetics Organic Standard (COSMOS) to wytyczne dotyczące produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych, które postanowiliśmy wdrożyć w naszej fabryce – z dumą wyjaśnia Dorota Soszyńska, współwłaścicielka firmy OCEANIC i L’biotica. Spełniliśmy wszystkie surowe wymogi najwyższych standardów w procesie produkcji. A wszystko to w trosce o zdrowie i potrzeby coraz bardziej świadomych klientów.
Z czym się wiąże wdrożenie certyfikatu ECOCERT?
W ramach przyznawania certyfikatów organizacja ECOCERT wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:
1. Kosmetyk naturalny (natural cosmetic)
Skład opiera się o:
- minimum 95% składników pochodzenia naturalnego,
- maksymalnie 5% składników syntetycznych.
2. Kosmetyk naturalny i ekologiczny (natural and organic cosmetic)
Skład opiera się o:
- minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego
- przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych,
- zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych.
Kryteria obowiązujące przy kontroli obu rodzajów produktów są niezwykle restrykcyjne. Nie wolno stosować surowców modyfikowanych genetycznie, a surowce pochodzenia zwierzęcego mogą być uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np. mleko, miód). Produkty końcowe nie mogą być testowane na zwierzętach, a w ich zawartości nie może być syntetycznych substancji zapachowych i barwiących. Jest również zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej, a także emulgatorów PEG (Polyethylene glycol, glikol polietylenowy). Dodatkowo niedozwolona jest sterylizacja surowców i gotowego kosmetyku w drodze radioaktywnego naświetlania. Jako konserwanty można stosować m. in. następujące substancje: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole.
Firma ECOCERT wymaga również, aby na każdym certyfikowanym produkcie podana była ilość składników pochodzenia naturalnego oraz ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Certyfikat ECOCERT otrzymało do tej pory 15 polskich producentów kosmetyków.
Certyfikat ECOCERT oznacza:
- WIARYGODNOŚĆ –skład i deklaracje na opakowaniu są zweryfikowane i zaakceptowane przez zewnętrzną, prestiżową instytucję certyfikującą.
- TRANSPARENTNOŚĆ – każdy składnik receptury ma podane źródło pochodzenia, a w wybranych przypadkach (jeśli pozwala powierzchnia opakowania) źródło to jest uszczegółowione, np. wskazana jest roślina, będąca źródłem dla danego surowca.
- BEZPIECZEŃSTWO – fabryka OCEANIC, przed uzyskaniem certyfikacji, przeszła pozytywnie audyt dotyczący pełnego procesu produkcyjno-logistycznego.
Kupując kosmetyki AA z certyfikatem ECOCERT wspierasz ekologiczny proces produkcji o kontrolowanym wpływie na środowisko.
Kosmetyk naturalny a kosmetyk z certyfikatem Ecocert – czy to to samo?
Kosmetyk naturalny i kosmetyk z certyfikatem Ecocert nie jest tym samym produktem. Do produkcji kosmetyków naturalnych można wykorzystywać surowce pochodzące z różnych źródeł, a przypadku kosmetyków, które posiadają Ecocert, można korzystać wyłącznie z określonej bazy surowców, które są weryfikowane i zatwierdzone przez Ecocert.
– Proces produkcji jest także starannie monitorowany – począwszy od urządzeń, środków myjących aż po sposób przechowywania kosmetyków. Produkujemy je na wyodrębnionej linii produkcyjnej – ani surowce, ani urządzenia nie mają kontaktu z konwencjonalnymi składnikami i produktami, bo takie są wymogi Ecocert – wyjaśnia Katarzyna Grużewska, Kierownik Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego w OCEANIC
Mimo, że certyfikat ECOCERT otrzymać mogą produkty zawierające minimum 95% składników pochodzenia naturalnego, to receptury kosmetyków AA mają ich aż 99-100%.
Certyfikat ECOCERT COSMOS uzyskały dwie serie kosmetyków: AA Go Green oraz AA Fresh Fruits jak również wybrane produkty z linii AA Super Fruits&Herbs.
Innowacyjność i nowatorskie pomysły
Od wielu lat firma Oceanic S.A. zdobywa zaufanie klientów, produkując kosmetyki innowacyjne i bezpieczne. Jako pierwsza w Polsce wyprodukowała kosmetyki do skóry alergicznej i zastosowała kategorie wiekowe do poszczególnych produktów. Kolejnymi nowatorskimi rozwiązaniami była linia kosmetyków dla klientów o szczególnych wymaganiach, jak Oncoderma – dla pacjentów onkologicznych, czy AA Therapy Dla Diabetyków. Tu powstała również seria Oillan na bazie emolientów, odpowiadających potrzebom najbardziej wymagającej skóry, nawet tej zmagającej się z problemami dermatologicznymi. Bestsellerem jest odżywka stymulująca wzrost rzęs, która dała początek marce Long4Lashes.