Często towarzyszy Ci uczucie ciężkich i zmęczonych nóg? A może zauważasz na swoich kończynach dolnych obrzęki bądź pojawiające się pajączki? Jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmi „tak”, to koniecznie musisz zapoznać się z tym artykułem, który podpowie Ci coś więcej o popularnym sposobie walki ze zmianami, pojawiającymi się na kończynach dolnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, u kogo sprawdzi się stosowanie podkolanówek przeciwżylakowych, czym dokładnie jest kompresjoterapia i czy, warto stosować wyroby uciskowe.
U kogo sprawdzi się stosowanie podkolanówek przeciwżylakowych?
Stosowanie podkolanówek przeciwżylakowych sprawdzi się przede wszystkim:
- u osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej,
- u osób, które często podróżują,
- u kobiet w ciąży,
- u osób genetycznie narażonych na powstanie przewlekłej niewydolności żylnej.
Jak działa kompresjoterapia?
Zadaniem kompresjoterapii jest usprawnienie przepływu limfy oraz krwi w kończynach dolnych. Działanie to wspomaga prawidłowe krążenie krwi, dotlenienie tkanek, a także chroni pacjenta przed powstaniem powikłań.
Do kompresjoterapii wykorzystuje się wyroby medyczne, takie jak skarpety, rajstopy lub podkolanówki przeciwżylakowe.
Wszystkie wyroby kompresyjne dobierane są na podstawie rozmiaru oraz stopnia ucisku. Wyróżnimy cztery główne stopnie ucisku:
- I stopień kompresji 18 – 21 mmHg – stosowanie przede wszystkim profilaktycznie,
- II stopień kompresji 23 – 32 mmHg – w leczeniu niewielkich i większych zmian żylnych,
- III stopień kompresji 34 – 46 mmHg – stosowane podczas leczenia przewlekłej niewydolności żylnej ze zmianami skórnymi z nią związanymi,
- IV stopień kompresji < 49 mmHg – wykorzystywane podczas leczenia ciężkiego zespołu pozakrzepowego i nieodwracalnych obrzęków limfatycznych.
W przypadku doboru podkolanówek przeciwżylakowych pod względem rozmiaru są one dobierane na podstawie:
- pomiarów obwodowych
W ten sposób dobierane są wyroby „mierzalne”, które stosowane są przede wszystkim w leczeniu żylaków oraz przewlekłej niewydolności żylnej.
- wagi i wzrostu pacjenta
Na podstawie tych danych dobierane są wyroby kompresyjne, które stosowane są profilaktycznie, w niższych zakresach ucisku do 1 klasy (8-12, 13-17, 18-21 mmHg).
Dlaczego warto stosować podkolanówki przeciwżylakowe
Podkolanówki przeciwżylakowe mogą być stosowane profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu zmian żylnych, a także leczniczo w celu zahamowania rozwoju choroby oraz zmniejszenia bólu po zabiegach inwazyjnych usuwających żylaki. Dodatkowo oprócz aspektów leczniczych, podkolanówki przeciwżylakowe są bardzo wygodne, bezpieczne, a także dyskretne podczas noszenia, dlatego mogą je stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dla których problem ten jest wstydliwy.
Jeśli zmagasz się z uczuciem ciężkich i zmęczonych nóg, obrzękami, bądź pojawiającymi się pajączkami i żylakami, to warto zdecydować się na stosowanie wyrobów kompresyjnych, takich jak skarpety, podkolanówki lub rajstopy przeciwżylakowe.