Po jakie witaminy powinniśmy często sięgać?

Suplementy diety w postaci witamin i minerałów należy dobierać, mając na uwadze swoje indywidualne potrzeby. Niemniej jednak lekarze wydają pewne rekomendacje dotyczące suplementacji dla osób w poszczególnych przedziałach wiekowych. Po które witaminy warto sięgać w trosce o swoje zdrowie?

Witaminy, które warto suplementować

Witaminy i minerały dostarczamy organizmowi przede wszystkim wraz z pożywieniem, jednak nie zawsze pokrywamy w ten sposób pełne zapotrzebowanie. W niektórych okresach powinniśmy sięgnąć po suplementy diety z witaminami:

  • D,
  • C,
  • A,
  • z grupy B,
  • E.

Witaminy D oraz C są nam potrzebne zwłaszcza jesienią i zimą, gdyż wspierają siły odpornościowe organizmu. Tymczasem witaminy A i E nazywane są witaminami młodości, wspierając zdrowy wygląd naszej skóry. Ponadto witamina A reguluje pracę narządu wzroku. Witaminy z grupy B pełnią w organizmie szereg ważnych funkcji, wspierając między innymi pracę układu nerwowego. 

Niedobory witamin – jak je rozpoznać?

Objawy niedoborów poszczególnych witamin nie są charakterystyczne – zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się osłabienie, nadmierne zmęczenie czy spadek nastroju. Możemy zaobserwować zwiększoną podatność na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. W przypadku niedoboru witamin A i E pogorszeniu ulega też stan naszej skóry – zaczyna ona matowieć, jest przesuszona i odwodniona. Niedoborów witamin zwykle nie jesteśmy w stanie uzupełnić wyłącznie poprzez zmianę diety – należy więc sięgnąć po różnego rodzaju preparaty w formie suplementów diety. Doskonałym wyborem dla dzieci będzie Juvit Multi, który dostarcza wszelkie niezbędne witaminy, w tym dodatkowo witaminę PP. Ceną i dostępnością kropli Juvit Multi nie trzeba się przejmować, gdyż można je nabyć w niemal każdej aptece, natomiast ogólny koszt wynosi około kilkunastu złotych.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Niedobory witamin zwykle nie są groźne, jeśli w porę wdrożymy odpowiednią suplementację. Niemniej jednak w przypadku, gdy pomimo przyjmowania preparatów witaminowych nie odczuwamy wyraźnej poprawy, warto skonsultować się ze specjalistą. Uprzednio możemy też wykonać badanie krwi, w którym oznaczymy poziom poszczególnych witamin. Wyniki z pewnością będą pomocne w kontekście doboru odpowiedniej kuracji, opartej na lekach dostępnych wyłącznie na receptę. Badanie krwi wraz z oznaczeniem poziomu witamin warto wykonywać okresowo, na przykład raz na pół roku (jesienią oraz wiosną). 

Czy warto przyjmować witaminy profilaktycznie?

Źródłem witamin i minerałów powinno być przede wszystkim pożywienie, lecz nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednie ich ilości wraz z żywnością. Profilaktyczne przyjmowanie suplementów witaminowych zaleca się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta zachorowalność na infekcje sezonowe. W przypadku, gdy nasza dieta z jakichś powodów jest uboga w składniki odżywcze, dobrze wspomóc się preparatami z witaminami. Nie czekajmy, aż pojawią się pierwsze objawy niedoborów, które czasami trudno uzupełnić – o wiele lepsza w tej sytuacji jest profilaktyka.

artykuł sponsorowany