Otwarcie Klekotki Sento Spa

Unikalne w skali Europy SPA, inspirowane kulturą Japonii

Z końcem listopada 2012 r. rozpoczęło działalność inspirowane japońskimi rytuałami Klekotki Sento Spa, które jest jednocześnie jednym z najciekawszych architektonicznie budynków w Europie łączącym polską tradycję i nowoczesny design.

Z końcem listopada 2012 r. rozpoczęło działalność inspirowane japońskimi rytuałami Klekotki Sento Spa, które jest jednocześnie jednym z najciekawszych architektonicznie budynków w Europie łączącym polską tradycję i nowoczesny design.

Obiektów spa na mapie Polski jest wiele, a korzystanie z ofert spa&wellnes staje się coraz częstsze i bardziej popularne wśród Polaków. Miłośnicy tej formy relaksu oraz wszyscy poszukujący wyjątkowego odprężenia mogą od teraz oddać się – nieznanym do tej pory w Polsce – rytuałom prosto z Japonii.

Idea Sento Spa
Klekotki Sento Spa, to pierwsze w Polsce i unikalne w skali Europy spa inspirowane kulturą japońskich tradycji łaziebnych. Japońskie tradycyjne łaźnie zwane Sento zostały wybudowane w świątyniach przez mnichów buddyjskich w VIII wieku naszej ery. Klekotki Sento Spa to krok zmierzający do transformacji etnicznych metod oczyszczania na potrzeby nowoczesnego spa. Dla wielu osób  uważających się za miłośników kultury japońskiej, korzystanie z jej osiągnięć w dziedzinie stylu życia, teraz nie musi ogranicza się tylko do konsumpcji sushi czy znajomości filozofii Zen.

– Klekotki Sento Spa oferuje holistyczne podejście, a głównym wyróżnikiem jest charakterystyczna, niemal rytualna dbałość o kolejność poszczególnych kroków – stąd każdy z kolejnych etapów odbywa się w specjalnych 6 pomieszczeniach niezwykłego budynku – podkreśla Zbigniew Tyszko, właściciel Klekotki Sento Spa.

Design Klekotki Sento Spa
Inspiracji w projekcie architektonicznym Klekotki Sento Spa należy doszukiwać się w ekstrawaganckim i mało rozpowszechnionym jeszcze w Polsce stylu, jakim jest dekonstruktywizm. Sam nurt dekonstruktywizmu charakteryzuje się ideą fragmentacji, manipulacją pomysłami dotyczącymi powierzchni lub pokrycia konstrukcji, krzywoliniowymi kształtami, które służą zaburzeniu i przemieszczeniu takich elementów architektury jak konstrukcja szkieletowa oraz bryła. W swoich projektach architekci łączeni z dekonstruktywizmem dążą więc do wyzwolenia formy od wszelkich ograniczeń narzucanych jej przez funkcję i inne uwarunkowania, również przestrzenne. Efektem tego dążenia są budynki o nieregularnych, fantazyjnych, krzywoliniowych kształtach, ”pijanych” ścianach i jakby chwiejnej, niepewnej konstrukcji. Najlepszym przykładem dekonstruktywistycznej złożoności tego nurtu w architekturze jest Muzeum Vitra Design projektu Franka Gehry’ego – jednego z najbardziej znanych architektów amerykańskich polskiego pochodzenia.

Klekotki Sento Spa

Podobne informacje

– Futurystyczny budynek Klekotki Sento Spa stanowi jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Europie, jego wnętrze charakteryzuje się pomieszczeniami w kształcie brył, w których nie ma dwóch takich samych ścian i kątów. Z drugiej strony na jego w pełni szklanej konstrukcji została zrekonstruowana stara stodoła, której struktura pozwala na rozpraszanie światła pochodzącego z wnętrza budynku. Projekt z założenia ma wychodzić poza modę i przetrwać zmieniające się trendy. Stworzona konstrukcja jest prosta i zarazem elegancka – tym samym Klekotki Sento Spa to projekt łączący polską tradycję i nowoczesny design – podkreśla Zbigniew Tyszko.

Rytuały w Klekotki Sento Spa
Program rytuałów Klekotki Sento Spa składa się z zabiegów nieznanych w naszej kulturze. W japońskim holistycznym podejściu do zdrowego trybu życia, od dawna istnieje przekonanie, że trudno jest osiągnąć rozwój duchowy bez należytego oczyszczenia ciała.

W tym celu Klekotki Sento Spa proponuje kąpiele w Ofuro i parowe łaźnie Mushiburo. Ofuro oznacza w Japonii beczkę lub gorącą kąpiel. Jest to tradycyjny zabieg oczyszczający organizm i stymulujący procesy jego odmładzania. Mushiburo to intensywnie rozgrzewający zabieg parowy z wykorzystaniem odpowiednio dobranej mieszanki ziołowej. Mushiburo rozluźnia ciało, sprzyja wydalaniu toksyn i zrównoważeniu metabolizmu. Ponadto, aby zapewnić odnowę i regenerację sił w ofercie znalazły się suche kąpiele Furako, podczas których ciało ogrzewają wióry cedrowe, zioła, piasek lub odpowiednio dobrane kamienie. Taka „kąpiel” idealnie łagodzi emocje i dolegliwości o podłożu stresowym. Oprócz kąpieli Klekotki Sento Spa proponuje masaże Shiatsu i Amma, masaż samurajskimi bambusowymi miotłami oraz wiele innych tradycyjnych japońskich zabiegów. Szczególną uwagę poświęcono stworzeniu rytuałów dla mężczyzn. Powszechnie wiadomo, że jest to grupa pomijana w procesie budowania ofert, a jednym z celów Klekotki Sento Spa jest uświadomienie, że korzystanie ze spa nie jest tylko domeną kobiet. Rytuały dla mężczyzn inspirowane są kulturą Samurajów, czy Jakuzy. W ofercie znajdują się także programy Spa dedykowane dla grup, które pozwalają na zorganizowanie rytuałów i koordynację zabiegów w momencie, gdy ze spa chce skorzystać większa liczba osób.

Podczas wszystkich zabiegów używane są naturalne kosmetyki, których skład został skomponowany wyłącznie na potrzeby Klekotki Sento Spa.

Kompleksowy wypoczynek w Klekotki Sento Spa
Obiekt Klekotki Sento Spa jest częścią kompleksu Hotelu Młyn Klekotki, dzięki czemu obok strefy spa&wellnes, goście korzystają z pełnej infrastruktury hotelowej, w tym z wyżywienia w nurcie slow food. Cały obszar Klekotki Sento Spa i Hotel Młyn Klekotki liczy ponad 100 hektarów, w tym jezioro i las, a poszczególne budynki zostały starannie wkomponowane w naturalne ukształtowanie terenu, nie ingerując w nie. Zewnętrzne warunki w jakich znajduje się kompleks, naturalnie zapewniają komfort i kameralny charakter wypoczynku.

Więcej informacji nt. Klekotki Sento Spa: www.klekotkisentospa.pl

zostaw komentarz