Opóźniony wytrysk nasienia – co oznacza? Jak leczyć to zaburzenie?

Wytrysk opóźniony to nie do końca poznane zaburzenie o przyczynach, które pomimo badań wciąż pozostają niejasne. Problem ten powoduje u mężczyzn nie tylko dyskomfort, ale też zaburzenia w relacjach interpersonalnych. Skąd się bierze opóźniony wytrysk i jakie rozwiązania oferuje współczesna medycyna?

Opóźniony wytrysk – co to takiego?

O opóźnionym wytrysku mówimy, gdy mężczyzna nie może osiągnąć ejakulacji pomimo podniecenia, wystarczająco silnego wzwodu i woli zakończenia stosunku. Problem ten może mieć związek z zaburzeniami erekcji – przede wszystkim ze wzwodem zanikającym, który najczęściej ma podłoże psychogenne. Zdarza się jednak, iż występuje jako odseparowany problem.

Skutkiem tego zaburzenia jest przede wszystkim stres i frustracja. Gdy mężczyzna nie może doprowadzić do wytrysku, związane z tym napięcie może sprawić, że erekcja zniknie. Po względem fizycznym wytrysk opóźniony nie prowadzi do powikłań. Pojawiające się problemy mają naturę przede wszystkim emocjonalną.

Przyczyny problemów z ejakulacją

Zdiagnozowanie przyczyny opóźnionego wytrysku wymaga przeprowadzenia szeregu badań. Czasem zaburzenie to ma podłoże biologiczne, np. niedobór testosteronu, przyjmowanie pewnych leków, stwardnienie rozsiane, cukrzycowe uszkodzenie nerwów, uraz rdzenia kręgowego itp. Częściej jednak lekarze szukają przyczyny w psychice mężczyzny.

Wytrysk opóźniony może mieć uwarunkowania masturbacyjne – mężczyzna przyzwyczajony do silnych bodźców nieraz ma problem z osiągnięciem ejakulacji przy stosunku z partnerką. Z drugiej strony zaburzenie może mieć swoje źródło w różnego rodzaju lękach, obawie przed zapłodnieniem kobiety czy głęboko zakorzenionym lękiem przed utratą siebie z związku z utratą nasienia.

Jak leczyć opóźniony wytrysk

Jeśli wytrysk opóźniony jest związany z zaburzeniami erekcji, pomocne mogą się okazać tradycyjne leki na potencję. Jednak w przypadku prawidłowego wzwodu stosuje się inne leczenie. Substancjami aktywnymi stosowanymi w terapii opóźnionego wytrysku są m.in. johimbina, bupropion, cyproheptadyna i prostygmina – leki pobudzające odruch ejakulacji.

Lekarz może też zadecydować o rozpoczęciu terapii, takiej jak np. psychoterapia indywidualna i par, edukacja seksualna, metody stymulacyjne lub treningowe.

Należy jednak pamiętać, iż naprawdę skuteczne leczenie wymaga precyzyjnego zdiagnozowania przyczyny zaburzenia. W tym celu lekarz pierwszego kontaktu wypisze pacjentowi skierowania na ogólne badania, żeby wykluczyć m.in. cukrzycę, stwardnienie rozsiane czy niedobór testosteronu. Jeśli badania nie wykażą biologicznego podłoża problemu, przyczyn należy poszukać w psychice i emocjach mężczyzny.

W tym wypadku nieoceniona okaże się pomoc seksuologa. Ogromną rolę ogrywa tu otwartość pacjenta na tego typu leczenie. Tylko konsekwentne stawianie się na wizyty, otwartość w dzieleniu się swoimi doświadczeniami, emocjami i przemyśleniami oraz dokładne stosowanie się do zaleceń pomogą mężczyźnie skutecznie pozbyć się problemu opóźnionego wytrysku.