Nerki nie bolą, a mogą być bardzo chore

Akcja NEFROTEST dla zdrowia nerek w Morągu

Nerki prawie nigdy nie bolą, a mogą być bardzo chore,l stąd ogólnopolska kampania społeczna dla zdrowia nerek, która zagości w Morągu. W piątek, 15 czerwca 2018 roku, mieszkańcy Morąga i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju.

Mieszkańcy Morąga i okolic mają okazję by bezpłatnie zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Niszczą one nerki podstępnie, po cichu. Schorzenie nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, może nie dawać widocznych objawów. Niestety, mimo XXI wieku, ciągle jeszcze zdarza się, że pacjent zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie przy użyciu tzw. sztucznej nerki” – mówi dr n. med. Krzysztof Bednarski, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie.

Dziś stale dializowanych w Polsce jest około dwudziestu tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby okresowe badania krwi i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – stres, złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by zapobiec lub opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek” – mówi dr Krzysztof Bednarski. Kampania NEFROTEST, polegająca m.in. na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 35. roku życia” – mówi Irena Brzozowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie.

 

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać” – mówi Irena Brzozowska –„Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 12 czerwca (wtorek), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerem telefonu 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 15 czerwca (w piątek) do Szpitala Miejskiego w Morągu.

Bardzo też namawiam wszystkich, którzy podejrzewają problemy z nerkami do szybkiej wizyty u nefrologa. To naprawdę często wyścig o życie – mów dr Krzysztof Bednarski, szef ostródzkiej stacji dializ. Najbliższa, dla mieszkańców Morąga, poradnia znajduje się w Ostródzie. Nie ma długich kolejek, pacjenci przyjmowani są na NFZ. Bezpośredni telefon do rejestracji poradni szpitalnej to: 89 544 45 45; a w razie problemów z telefonicznym zarejestrowaniem się prosimy o kontakt ze stacją dializ, procedurę koordynuje pani Anna Żeberek – pod numerami: 89 642 50 40 i 785 999 964.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni w Polsce), Centrum Dializ Fresenius w Ostródzie oraz Szpital Miejski w Morągu. Morąg to już 70. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 46 tysięcy osób. W Morągu badania swoim patronatem objęli: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki, Tadeusz Zbigniew Sobierajski – Burmistrz Morąga oraz Ewa Michałowska – Prezes Szpitala Miejskiego w Morągu. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Morąga udzieliła dr n. med.Beata Januszko-Giergielewicz – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią prawie 3,7 tys. placówek w 100 krajach. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Fresenius posiada prowadzi 74 stacje dializ, obejmujące opieką ponad 6 tys. pacjentów. W naszym kraju zatrudnia prawie 2 tys. pracowników. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej – płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 18.000 pacjentów. Liczba chorych z przewlekłą niewydolnością nerek wzrasta w tempie 5-8 proc. rocznie.