Naturalne olejki eteryczne od wieków są znane i cenione ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Pozytywnie wpływają na samopoczucie, działają kojąco i pobudzają umysł. Zawierają one skoncentrowane związki roślinne, które są pozyskiwane z różnych części roślin: liści, kwiatów, kory czy korzeni. Naturalny olejek eteryczny zapewnia nie tylko przyjemny aromat, ale wpływa też korzystnie na nasze ciało i umysł. Jakie dokładnie właściwości można przypisać poszczególnym olejkom eterycznym oraz kiedy można je stosować?
Czym jest olejek eteryczny?
Olejki eteryczne są skoncentrowanymi związkami chemicznymi pochodzenia roślinnego. Naturalne składniki zapachowe znane są ze swoich właściwości terapeutycznych. Są one wydobywane z roślin dzięki procesom destylacji, tłoczenia lub ekstrakcji, przy jednoczesnym pełnym zachowaniu naturalnych cech danej rośliny.
Olejki eteryczne – szerokie zastosowanie
Olejek eteryczny ma niezwykle dużo zastosowań. Może być wykorzystywany w celach terapeutycznych, ale także kosmetycznych. To także niezbędny element aromaterapii. Działanie olejków eterycznych jest zróżnicowane: od uspokajającego, relaksującego, po ożywcze i pobudzające. Olejki eteryczne są wykorzystywane również w produkcji perfum, środków czystości czy naturalnych kosmetyków, chętnie wybieranych przez coraz większą grupę osób świadomych, dbających o naturalny charakter produktów.
Naturalne olejki eteryczne – właściwości
Właściwości, które wykazują olejki eteryczne, mogą być wyjątkowo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od rodzaju rośliny, z której zostały wydobyte. Niektóre odznaczają się działaniem antybakteryjnym, antyseptycznym czy przeciwzapalnym, inne mogą wykazywać działanie przeciwbólowe, antydepresyjne, a także pomocne w łagodzeniu objawów pewnych chorób. Jednak warto pamiętać, aby przed zastosowaniem konkretnego olejku eterycznego do celów leczniczych zawsze skonsultować się ze specjalistą. Niektóre olejki eteryczne mogą być tak silne, że okażą się nieodpowiednie dla osób nadwrażliwych na dany składnik.
Najpopularniejsze rodzaje olejków eterycznych
Olejek lawendowy – ma działanie relaksacyjne i jest często wykorzystywany przy zabiegach mających na celu redukcję stresu, poprawę jakości snu czy łagodzenie napięcia mięśniowego;
Olejek z cytryny – jest bogaty w witaminę C i działa oczyszczająco. Pobudza umysł, dodając przy tym energii;
Olejek eukaliptusowy – doskonale oczyszcza drogi oddechowe, jest często wykorzystywany przy przeziębieniach;
Olejek geraniowy – stosowany podczas zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Wykazuje właściwości łagodzące podrażnienia, reguluje wydzielanie sebum, jest także pomocny w gojeniu się skóry;
Olejek z drzewa herbacianego – ceniony za właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Bywa wykorzystywany podczas zabiegów związanych z pielęgnacją skóry, a także przy leczeniu trądziku;
Mięta pieprzowa – wykazuje działanie przeciwbólowe oraz silnie orzeźwiające. Może okazać się pomocna w łagodzeniu bólu głowy i nudności. Korzystnie wpływa na koncentrację;
Olejek rozmarynowy – ma właściwości stymulujące i poprawiające koncentrację. Naturalny olejek łagodzi bóle mięśniowe i stawowe.
Olejki zapachowe – odkryj moc natury
Moc olejków eterycznych jest naprawdę wyjątkowa! To fantastyczne narzędzie do poprawy zdrowia oraz samopoczucia, jednak stosowanie wymaga wiele ostrożności oraz odpowiedniej wiedzy. Przed użyciem olejku należy zgłębić informacje na temat jego właściwości oraz działania, a decydując się na stosowanie w celach leczniczych, najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Odpowiednio wykorzystany olejek eteryczny może stanowić niezwykle wartościowy dodatek do codziennej rutyny pielęgnacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej.
Artykuł sponsorowany