Najnowsze metody w mikrochirurgii, czyli jak naprawić oko 


Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny w Warszawie jako pierwszy w Polsce wprowadził w operacjach oczu technologię 3D. System wizualizacji NGENUITY 3D nie tylko pracuje jak cyfrowy asystent chirurga-okulisty, ale redukuje zmęczenie operatora, umożliwia lekarzom praktyczne kształcenie się i jest przyjazny dla oczu pacjenta.

Na system wizualizacji NGENUITY 3D składa się kilkanaście elementów, w tym kamera HDR, program przetwarzania obrazu, okulary pozwalające widzieć w trzech wymiarach i dający podobne możliwości techniczne ekran. Chirurg dostaje obraz pola zabiegu o wysokiej rozdzielczości, głębi, ostrości, skontrastowanych barwach. Zespół operacyjny widzi dokładnie to samo, co operujący, dokładnie w tym samym czasie. A jakość obrazu umożliwia mniejsze oświetlenie siatkówki oka pacjenta.

Trzeci wymiar jest niezwykle ważny, bo przecież operujemy w przestrzeni trójwymiarowej – komentuje nowatorskie rozwiązanie prof. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie.

NGENUITY 3D pierwotnie był pomyślany jako pomoc w operacjach siatkówki. Ale postęp w mikrochirurgii pozwala na nowoczesne leczenie każdej części oka – soczewki, rogówki, siatkówki, pomaga w ochronie nerwu wzrokowego. To ważne, bo za pomocą zmysłu wzroku pozyskujemy 80% informacji.

Efektem utraty przejrzystości soczewki jest zaćma. Powodem uszkodzenia nerwu wzrokowego może być jaskra. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem rozwija się w siatkówce. Zbyt długa gałka oczna skutkuje krótkowzrocznością, za krótka powoduje nadwzroczność. Efektem zniekształconej rogówki jest stożek rogówki, a asymetrycznej astygmatyzm. W każdym z tych problemów medycyna oferuje nowe rozwiązania. Coraz bardziej wyrafinowane, skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta – soczewki fakijne wszczepiane do oka, w którym pozostaje własna naturalna soczewka pacjenta; miniaturowe implanty chroniące gałkę oczną i nerw wzrokowy przed wysokim ciśnieniem; przeszczep rogówki, w którym nowa tkanka sama znajduje swoje miejsce i usadawia się w nim z pomocą powietrza. To tylko wycinek nowych możliwości.


Informacje / konsultacja merytoryczna – prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie