O tym, że należy kupić elektrolity dla dzieci, wiele osób dowiaduje się w przypadku choroby. Warto jednak pamiętać o tym, że są to specjalnie przygotowane roztwory, które sprawdzają się w wielu sytuacjach i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich niedobór może być niezwykle groźny zarówno dla maluchów, jak i dla dorosłych. Elektrolity dla dzieci to roztwory wodne jonów soli. One naturalnie znajdują się w płynach ustrojowych organizmu – to sód, magnez, potas oraz jod. Te właśnie elementy odpowiadają za zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, a także gospodarkę wodno-elektrolitowej. Dbają także o odżywienie oraz dotlenienie komórek. Jak widać, niedobory mogą być niezwykle groźne. Elektrolity dla dzieci i dorosłych są odpowiedzialne także za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego.
Dlaczego odwodnienie jest takie groźne?
Dzieci są bardziej podatne na utratę elektrolitów. Najczęściej dzieję się to na skutek biegunki, wymiotów czy gorączki, ale warto pamiętać, że także wzmożona aktywność fizyczna czy upały mogą prowadzić do odwodnienia. Niezwykle ważne jest to, jak dużo płynów maluchy przyjmują w ciągu dnia. W czasie infekcji warto natomiast podawać specjalistyczne środki, które szybko uzupełnią poziom elektrolitów u dzieci. Do odwodnienia może dojść bardzo szybko. Ten stan objawia się wzmożonym pragnieniem, sennością, zawrotami głowy, a nawet omdleniem. Wyczuwalne są również zaburzenia rytmu serca. I dlatego pod ręką warto mieć specyfik w proszku. Należy go rozpuścić w wodzie, a słodki smak – jagodowy, bananowy czy truskawkowy, sprawi, że dzieci chętnie wypiją konieczną porcję.
Jak dawkować elektrolity dla dzieci?
Powinno się podawać 50-100 ml roztworu na kilogram masy ciała w ciągu pierwszych czterech godzin. Następnie, jeśli mamy do czynienia z biegunką lub wymiotami, tę dawkę można uzupełnić o 5-10 ml. Kluczem jest to, by elektrolity dla dzieci podawać niewielkimi łykami. Oczywiście jak z każdym innym preparatem tak samo w tym wypadku należy zapoznać się z załączoną ulotką, porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą i zawsze stosować się do wytycznych. Chodzi zarówno o sposób przygotowania roztworu, jak i o przeciwwskazania czy możliwe skutki uboczne. Choć dorośli – szczególnie ci aktywni, chętnie sięgają po elektrolity na co dzień, w przypadku dzieci warto zachować ostrożność. Ważne jest natomiast, by dołożyć starań, by nie doszło do odwodnienia i zachować czujność w czasie infekcji, treningu czy też przegrzania.