Domowa kwarantanna – monitorowanie objawów koronawirusa

Na skutek poszerzającej się epidemii koronawirusa, wszystkie osoby, które miały kontakt z innymi zarażonymi pacjentami lub wróciły do kraju z obszarów, w których wirus wystąpił, objęte zostają kwarantanna domową. W trakcie jej przebiegu wskazane jest monitorowanie objawów koronawirusa w czasie, w którym możliwe jest pojawienie się pierwszych, charakterystycznych oznak zarażenia.

Czym jest kwarantanna domowa

Kwarantanna jest czasowym odosobnieniem osoby podejrzanej o zarażenie, lecz nie mającej żadnych objawów. Ma to na celu ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi i potencjalne rozprzestrzenianie się epidemii. Kwarantanną mogą być objęte całe obiekty (np. statki czy hotele) lub miasta (Wuhan czy kilka miejscowości w prowincji Barcelona).

W przypadku domowej kwarantanny, odbywają ją osoby, które miały kontakt z innymi ludźmi zarażonymi wirusem. W tym czasie konieczne jest pozostanie w domu, ograniczenie kontaktów i monitorowanie stanu zdrowia w czasie, w którym możliwe jest pojawienie się objawów związanych z koronawirusem.

Monitorowanie objawów koronawirusa

Podczas kwarantanny niezmiernie ważne jest obserwowanie objawów zakażenie wirusem, a w szczególności pojawienia się:

  • gorączki powyżej 38℃,
  • kaszlu
  • duszności.

Aby przedstawić w razie zachorowania szczegółowe dane lekarzowi ważne jest zapisywanie pomiarów temperatury, samopoczucia i objawów kataru, kaszlu, duszności. Takie objawy mogą wskazywać na także na przeziębienie, grypę lub inną infekcję – nie zaś na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Do zbierania i zapisywania pomiarów przydatna będzie bezpłatna aplikacja Comarch HealthNote, w której w prosty sposób można wprowadzić wyniki badań, dowiedzieć się, czy są prawidłowe, a potem przedstawić je lekarzowi. Screeny pomiarów i wykresów można wysłać SMSem lub e-mailem. Lekarz natychmiast zobaczy trendy i czas pomiaru.

Wszystkie informacje wprowadzane do aplikacji Comarch HealthNote można udostępnić także podczas wizyty lekarskiej. Wystarczy, że lekarz otworzy na swoim komputerze stronę healthnote.pl/dla-lekarza, na której pojawi się kod do zeskanowania telefonem. Po chwili lekarz będzie mógł zapoznać się z pomiarami i przebiegiem naszej choroby.

Aplikacja umożliwia także gromadzenie i segregowanie dokumentacji medycznej. W przypadku pobytu w szpitalu, wszelkie wypisy, recepty, badania można zeskanować i zapisać w telefonie. Dzięki temu zawsze będą pod ręką. Mając na uwadze wyjątkową sytuację, zamieszanie, mnóstwo przypadków choroby, a także powstające na czas epidemii oddziały zakaźne, po odbyciu hospitalizacji późniejsze poszukiwanie dokumentów może nie być takie proste.

Co ważne w przypadku koronawirusa i najbardziej zagrożonej grupy osób, Comarch HealthNote jest prostą i intuicyjną aplikacją, która jest łatwa w obsłudze nawet dla osób starszych. Wszystkie dane przechowywane są w chmurze Comarch EHR, czyli wirtualnym archiwum, które zapewnia bezpieczeństwo i dostęp do nich w każdej chwili. Dostęp do aplikacji jest chroniony hasłem, kodem PIN, odciskiem palca lub face ID.

Aplikację można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store.

Kto powinien odbyć kwarantannę domową

O pozostanie w domu i powiadomienie telefoniczne stacji sanitarno-epidemiologicznej (lista stacji epidemiologicznych) proszone są osoby, które:

  • wróciły z krajów, w których potwierdzone zostały przypadki zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dotąd najwięcej przypadków stwierdzono Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei, Korei Południowej, Włoszech, Iranie, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia, Badenia-Wirtembergia), Hiszpanii (Wspólnota Madrytu oraz miasta Vitoria, Labastida i La Rioja w Kraju Basków), San Marino i Japonii – aktualna lista krajów zarażonych, aktualna liczba chorych i inne informacje dotyczące zachorowań znajdują się w raportach WHO na stronie: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/ .
  • w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobami, u których podejrzewa się lub wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19.
  • pracownikami lub pacjentami placówki opieki zdrowotnej, w której wykryto przypadki COVID-19.

Inspektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej zaleca kwarantannę domową na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Wydana decyzja jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Decyzję należy dostarczyć pracodawcy – na jej podstawie będzie wypłacone świadczenie z tytułu choroby na zasadach ogólnych.

Warto wiedzieć, że za złamanie kwarantanny domowej i narażenie innych na zakażenie grożą kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności.

Zasady kwarantanny

Za złamanie kwarantanny domowej grożą surowe kary. Osoba zakażona musi zdawać sobie sprawę z zagrożenia i nie narażać na zakażenie i chorobę innych osób. Zastosowanie mają tu dwa przepisy:

  • artykuł 161 par. 2 kodeksu karnego, który mówi, że kto widząc o tym, że dotknięty jest choroba zakaźną lub realnie zagrażającą życiu, naraża inną osobę na zarażenie, podlega karze grzywnie, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
  • artykuł 165 par. 1 kodeksu karnego, który mówi, że kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej (…) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, grozi mu do 3 lat więzienia.

Ważne więc, żeby bezwzględnie przestrzegać zasad kwarantanny, a w szczególności:

  • Pod żadnym pozorem nie wychodzić z domu. Nie można wyjść nawet na zakupy, wynieść śmieci czy z psem na spacer.
  • Odseparować się i ograniczyć kontakt z domownikami, jeśli nie ma takiej konieczności, w przeciwnym wypadku należy zachować odległość powyżej jednego metra.
  • Zaopatrzyć się w leki, w szczególności przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przyjmowane na co dzień.
  • Zakupy najlepiej robić w internecie lub poprosić kogoś bliskiego, służby lub fundacje. Aby uniknąć kontaktu najlepiej zostawić je pod drzwiami.
  • Często myć ręce (dotyczy to wszystkich domowników) przynajmniej 30 sekund, dezynfekować miejsca najczęściej dotykane przez chorego: klamki, włączniki światła, pilot, telefon, toaletę.
  • Zasłaniać usta w czasie kaszlu i kichania – najlepiej robić to w zgięcie łokcia. Ograniczyć dotykanie rękoma twarzy, oczu i ust.
  • Chory powinien mieć swój ręcznik, a przybory higieniczne, takie jak szczotka do zębów czy kosmetyki schowane w osobnym miejscu.
  • Mieszkanie należy często wietrzyć.

Ile trwa kwarantanna

Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni. W tym czasie należy obserwować objawy zarażenia i w razie ich niewystąpienia można zakończyć kwarantannę i wrócić do codziennego trybu życia.