Męska antykoncepcja – wszystko, co warto wiedzieć

Kobieca antykoncepcja czy antykoncepcja awaryjna to niejedyne opcje dla osób, które nie chcą posiadać dziecka. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na wazektomię. Dowiedz się, na czym dokładnie polega zabieg podwiązania nasieniowodów. 


1. Wazektomia – kto może poddać się zabiegowi?
2. Wazektomia – przebieg zabiegu
3. Rekonwalescencja po zabiegu wazektomii


Wazektomia – kto może poddać się zabiegowi?


Wazektomia to zabieg polegający na podwiązaniu nasieniowodów. Stosuje się go jako męską antykoncepcję. Warto wspomnieć, że to trwała metoda zapobiegająca zajściu w ciąże. 
Podwiązanie nasieniowodów jest przeznaczone dla wszystkich mężczyzn, którzy nie chcą lub nie powinni posiadać dzieci.
Zabieg wazektomii przeprowadza się z użyciem skalpela. Istnieje również metoda no scalpel, która jest mniej inwazyjna. Wazektomia w porównaniu do innych metod antykoncepcji jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Pary, które wybierają wysoce niezawodną i trwałą formę antykoncepcji, często wybierają wazektomię, gdzie skuteczność metody sięga powyżej 99,9%. 


Wazektomia – przebieg zabiegu


Przebieg zabiegu zależy od wybranej metody – z użyciem skalpela lub bez. W pierwszym przypadku skóra moszny nacinana jest w jednym miejscu lub dwóch. Skutkiem takiego działania jest brak możliwości wydostania się nasienia na zewnątrz organizmu i połączenia się z komórką jajową, czyli zapłodnienia. W drugim przypadku urolog nie posługuje się skalpelem, czyli nie rozcina skóry. Zamiast tego używa specjalnego narzędzia, szczypiec, którymi chwyta znieczuloną uprzednio skórę na mosznie i delikatnie rozdziela jej warstwy. Dziurki, po obu stronach moszny, którymi lekarz sięga do nasieniowodów, mają zaledwie 6 milimetrów! Najczęściej niepotrzebne jest nawet zakładanie szwów. Skóra zasklepia się samoistnie.

Wazektomia jest bezbolesna. Również w trakcie rekonwalescencji dolegliwości bólowe nie są uciążliwe i do ich złagodzenia wystarczające są apteczne środki przeciwbólowe. Sam zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

W trakcie wazektomii zakładane są szwy, które wchłaniają się do organizmu. Warto wspomnieć, że zabieg podwiązania nasieniowodów nie niesie za sobą negatywnych skutków ubocznych. Nie wpływa również na pożycie intymne.


Rekonwalescencja po zabiegu wazektomii


Po zabiegu mężczyzna zwykle od razu może wrócić do domu. Rekonwalescencja po wazektomii nie jest uciążliwa. Wystarczy 2-3 dni absencji od codziennych obowiązków. Dodatkowo bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się od współżycia, a także sportu. W zależności od szybkości leczenia się ran może trwać to od 4 dni do 2 tygodni. Bezpośrednio po wazektomii konieczne jest również stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. 

Zabieg podwiązania nasieniowodów jest odwracalny, w większości przypadków, szczególnie jeśli zabieg został przeprowadzony w ciągu ostatnich 14 lat. Im później przeprowadzony zabieg, tym mniejsze szanse na w pełni skuteczną rewazektomię.  Warto podkreślić jednak, że odwrócenie całego procesu jest jednak kosztowne i długotrwałe. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu należy dokładnie przemyśleć jego konsekwencje, a także skonsultować go z życiową partnerką.