Na rynku suplementów diety znajdziemy tysiące preparatów wzmacniających odporność, uzupełniających niedobory lub dodających energii. Prawidłowe zażywanie tych produktów może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, za to ich nieprzemyślane przyjmowanie bywa źródłem nieprzyjemnych skutków ubocznych. Dowiedz się, jak należy łączyć suplementy diety, by kuracja przyniosła oczekiwane efekty.
Efekt synergii – jak można go osiągnąć?
Warto nauczyć się, w jaki sposób zażywać suplementy diety, aby ich przyswajalność była jeszcze lepsza. Niektóre składniki oddziałują między sobą w sposób synergistyczny. Oznacza to, że wspólnie wpływają na organizm silniej, niż przyjmowane oddzielnie. Korzystne połączenia suplementów diety to na przykład:
- selen oraz witamina E,
- witaminy ADEK z tłuszczem, takim jak masło lub oliwa z oliwek,
- żelazo z laktoferyną,
- probiotyki z błonnikiem pokarmowym.
Należy pamiętać, że niektóre witaminy będą lepiej przyswajalne, jeśli przyjmiemy je w odpowiednim momencie: witaminę C najlepiej zażywać wraz z pokarmem, a witaminy z grupy B dopiero po zjedzeniu obiadu lub śniadania. Magnez powinniśmy przyjmować w przerwie pomiędzy posiłkami. Szukasz suplementów diety, które można ze sobą łączyć? Odwiedź stronę mybionic.pl.
Rano czy wieczorem – kiedy przyjmować suplementy diety?
Niektóre preparaty trzeba przyjmować o ustalonej porze dnia – dzięki temu nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, a jego naturalny rytm dobowy nie zostanie zaburzony. Suplementy diety z kofeiną, żelazem, witaminami z grupy B lub koenzymem Q10 najlepiej zażywać o poranku – w przeciwnym wypadku możemy doświadczyć problemów z zasypianiem, ponieważ każdy z wymienionych związków wykazuje działanie pobudzające. Preparaty, które lepiej przyjmować wieczorem, to wszystkie substancje o działaniu uspokajającym, takie jak ashwagandha, czy melatonina.
Co zrobić, by substancje zawarte w suplementach były lepiej przyswajalne?
Przed rozpoczęciem suplementacji należy dobrze zapoznać się z ulotką producenta, gdzie znajdziemy wszystkie zalecenia dotyczące zażywania konkretnego preparatu. Dzięki temu dowiemy się, czy dana substancja jest lepiej przyswajalna w połączeniu z tłuszczami, innymi witaminami, minerałami itd. Warto pamiętać, że niektóre produkty wzajemnie się wykluczają – oznacza to, że zażywanie pewnych suplementów w tym samym momencie może sprawić, że zawarte w nich substancje nie zostaną aktywowane.
Zależy Ci na dobrych efektach? Unikaj tych połączeń!
Nieliczne suplementy diety wykazują działanie antagonistyczne, przez co powodują mniejsze przyswajanie niektórych substancji aktywnych. Niewskazane połączenia preparatów to na przykład:
- żelazo z błonnikiem lub wapniem,
- selen z cynkiem,
- wapń z magnezem.
Warto pamiętać, że istnieją suplementy, które potrzebują dodatkowych składników, by poprawnie zadziałać. Dobry przykład stanowią witaminy ADEK, które bez źródła tłuszczu nie będą w stanie się rozpuścić i przeniknąć do organizmu człowieka. Chociaż przyjmowanie preparatów witaminowych może wydawać się proste, to brak odpowiedniej wiedzy spowoduje, że substancje zawarte w suplementach diety nie zostaną przyswojone – właśnie dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub uważnie przeczytać wskazania na ulotce.
artykuł sponsorowany