Komórki macierzyste w ortopedii

Komórki macierzyste w ortopedii pozyskuje się z własnej tkanki tłuszczowej. Mogą one różnicować się w chrząstki i kości, dzięki czemu są wykorzystywane w nowoczesnej leczeniu ortopedycznym. Podane do chorego stawu, regenerują i odżywiają go, poprawiają jego ruchomość, a także zmniejszają stan zapalny i ból. Podnoszą tym samym komfort życia Pacjentów. Jakie schorzenia ortopedyczne można leczyć za pomocą komórek macierzystych?

„Zapasowe” komórki

Komórki, z których zbudowany jest nasz organizm dzielimy na:

– dojrzałe, które wchodzące w skład poszczególnych narządów i tkanek

– macierzyste, które są niedojrzałe i stanowią tzw. pulę zapasową.

Jeżeli w danej tkance dochodzi do uszkodzenia dojrzałych komórek budulcowych, komórki puli zapasowej upodabniają się pod względem budowy i pełnionej funkcji do komórek dojrzałych. Proces ten nazywamy dojrzewaniem i różnicowaniem się komórek macierzystych.

Komórki macierzyste w ortopedii

Różnicowanie w chrząstki i kości

Komórki macierzyste, pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, mogą różnicować się w chrząstki i kości. Dlatego podane dostawowo, dążą do:

– regeneracji i naprawy uszkodzonych chrząstek stawowych i tkanek

– zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów.

 

Z tkanki tłuszczowej do stawów

Ze względu na dostępność i obfitość najlepszym źródłem komórek macierzystych jest tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze. Jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.

Liposukcja to metoda małoinwazyjna, która ogranicza ból i dyskomfort Pacjenta. Dzięki niej nie tylko modelujemy sylwetkę, ale mamy też dostęp do komórek macierzystych, które można przechowywać i wykorzystać w przyszłości.

 

Jak przebiega leczenie?

Szpital Pulsmed w Łodzi jest jedną z pierwszych w Polsce placówek, która wykorzystuje metodę Adi Stem, w leczeniu stanów zapalnych i zwyrodnieniowych stawów oraz uszkodzeń ścięgien i więzadeł. Komórki macierzyste izoluje się z fragmentu tkanki tłuszczowej, pobranej z okolic brzucha. Następnie są one aktywowane przy wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego PRP i monochromatycznego światła LED. Metoda Adi Stem dotyczy procesu naświetlania materiału przed podaniem, aby nie było zmian zapalnych, obrzęku i niekiedy bólu po podaniu do stawu. Ostatnim etapem jest podanie bezpośrednio do uszkodzonego stawu lub w okolicę uszkodzonego ścięgna (niekiedy dodatkowo dożylnie, w kroplowym wlewie).

Jakie schorzenia ortopedyczne można leczyć za pomocą komórek macierzystych?

Nowoczesną ortopedię z zastosowaniem komórek macierzystych Pulsmed stosuje w przypadku:

  1. Choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego.

To postępujący proces uszkodzenia chrząstki stawowej i warstwy podchrzęstnej kości, który wywołuje ból i sztywność stawów. Jest następstwem przebytych stanów zapalnych, w tym również reumatoidalnego, urazów lub drobnych uszkodzeń, a czasem po prostu starzenia się organizmu.

 

  1. Zaburzeń zrostu kostnego

Brak zrostu kostnego, po przebytym złamaniu, może skutkować trwałymi uszkodzeniami aparatu ruchu. Czynniki, które utrudniają zrost kostny to: zaburzenia krążenia w miejscu urazu, nieprawidłowe unieruchomienie i nastawienie odłamków, przedwczesne usunięcie opatrunku gipsowego, zbyt szybkie uruchomienie złamanej kończyny lub źle prowadzona rehabilitacja.

Komórki macierzyste w ortopedii

  1. Łokcia tenisisty i golfisty

Stan zapalny nadkłykcia kości ramiennej:

– bocznego, nazywamy „łokciem tenisisty”. Najczęściej dotyczy osób, które pracują na komputerze i wykonują wzmożone ruchy nadgarstkiem, jak np. wkręcanie.

– przyśrodkowego, to inaczej „łokieć golfisty”. Najbardziej narażeni na niego są sportowcy (golfiści, tenisiści), osoby pracujące dużo przy komputerze, mechanicy czy stomatolodzy.

Komórki macierzyste w ortopedii

 

  1. Uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł

Najczęściej dochodzi do nich podczas uprawiania dyscyplin sportowych, ale również w życiu codziennym np. przy niefortunnym upadku, potknięciu się czy nieprawidłowym stąpnięciu. Mówimy wówczas o naciągnięciu, naderwaniu, skręceniu czy stłuczeniu. Dużo gorsze są urazy, podczas których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Często wymagają interwencji chirurgicznej, która pociąga za sobą dłuższą rekonwalescencję.

 

  1. Zespołu bólowego kręgosłupa i stawów

Zwanego również zespołem przeciążeniowym. Dolegliwości bólowe z nim związane utrzymują się przez dłuższy okres czasu, zmienia się jedynie ich natężenie. Zwykle dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a związane są ściśle z patologią stawów międzykręgowych.

 

  1. Zespołu cieśni nadgarstka

Dolegliwości, które dominują w zespole cieśni nadgarstka to: mrowienie w okolicy nadgarstka, a także palca wskazującego i środkowego, stopniowy zanik mięśni kłębu, osłabienie odruchu chwytu, problemy z zaciśnięciem ręki w pięść oraz stopniowe sztywnienie dłoni.

 

Komórki macierzyste pozyskane z własnej tkanki tłuszczowej, a następnie podane w chore miejsce, powodują jego regenerację, odżywienie i poprawiają jego ruchomość. Dolegliwości bólowe, które wcześniej towarzyszyły Pacjentowi znikają, a komfort życia zdecydowanie się poprawia.

 

Więcej informacji http://pulsmed.com.pl/poradnie/ortopedia.html