Kardiologia

Kiedy udać się do kardiologa i jak przygotować się do wizyty?

By Redakcja

October 08, 2024

Kardiolog (Warszawa) przyjmuje pacjentów z chorobami serca. Jeśli pojawiają się dolegliwości warto najpierw skontaktować się z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, by wykonać echo serca i EKG. Kiedy wyniki są niepokojące, zaleci wizytę u kardiologa.

W czym specjalizuje się lekarz kardiolog – Warszawa?

Kardiolog zajmuje się chorobami serca. Diagnozuje i leczy choroby układu krążenia. Zadaniem specjalisty jest rozpoznawanie i prowadzenie terapii zaburzeń rytmu serca i choroby wieńcowej oraz schorzenia jakim jest nadciśnienie tętnicze. Kardiolog leczy zapalenie mięśnia sercowego, które może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Ze specjalistą warto się skontaktować mając nieprawidłowe bicie serca. Migotanie przedsionków często prowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego konieczne jest przebywanie pod kontrolą lekarza. Z zaburzeniami rytmu serca są związane również objawy, takie jak: tachykardia, bradykardia, uczucie pauz lub zamrożenia. Mogą wskazywać na poważne problemy z narządem.

Wizyt u lekarza kardiologa, może zapobiec poważnym schorzeniom, jak: choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu czy zawał Kardiolog – Warszawa po postawieniu diagnozy, opracowuje plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto przeprowadzać regularne badania u kardiologa, gdyż pozwalają wykryć problemy w początkowym etapie. Utrzymywanie w dobrym stanie serca, zapobiega poważnym chorobom układu krążenia.

Jak wygląda konsultacja kardiologiczna – kardiolog prywatnie (Warszawa)

Przed wizytą u kardiologa należy skompletować wszystkie dokumenty medyczne: echo serca, EKG i inne badania laboratoryjne. Jeśli pacjent przebywał w szpitalu, dostarcza wypis z placówki oraz listę przyjmowanych leków. Warto przygotować pytania dotyczące niepokojących objawów oraz możliwości leczenia. Odpowiednie przygotowanie do wizyty usprawnia proces diagnostyczny.

Jeśli jest to pierwsza konsultacja i nie były jeszcze przeprowadzane badania, zleci je kardiolog. Centrum medyczne wykonuje badania na miejscu, co jest wygodne dla pacjentów. Kiedy objawy wskazują na problemy z układem krwionośnym, specjalista zleci dodatkowe badania laboratoryjne, jak: ocenę poziomu cukru we krwi, lipidogram, badanie na obecność markerów stanu zapalnego czy angiografię – inwazyjne badanie obrazowe naczyń. Na podstawie wywiadu i wyników, kardiolog opracowuje indywidualny plan leczenia.

Kiedy udać się do kardiologa dziecięcego z zaburzenia rytmu serca?

Kardiolog dziecięcy to lekarz mający tytuł doktora nauk medycznych specjalizujący się w diagnozowaniu i terapii chorób serca u małych pacjentów. Częściej problemy występują u dzieci z wrodzonymi wadami serca niż nabytymi. Jeśli u najmłodszych pojawiają się niepokojące objawy należy niezwłocznie umówić wizytę u specjalisty, by podjął leczenie. Wizytę u kardiologa należy umówić, gdy wystąpią następujące objawy związane z zaburzeniami rytmu serca:

Kiedy dziecko, podczas zabawy, biegania czy innych aktywności fizycznych. dziecko mające problemy z sercem, odczuwa: kołatanie serca, omdlenia lub duszności, może to oznaczać problemy z sercem. Wczesna konsultacja z lekarzem pozwoli na diagnozę i ocenę, czy arytmia jest przejściowa lub też wymaga długoterminowej terapii.

Jakie są objawy schorzenia związane z chorobami układu krążenia?

Choroby układu krążenia mogą dać znać o sobie poprzez duszności nawet podczas snu. Charakterystycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, pojawiający się przy aktywności fizycznej lub stresu. Zwykle jest on wynikiem niedokrwienia serca. Zmęczenie i osłabienie to kolejne częste symptomy, które wskazują na schorzenie organu. Nawet po niewielkim wysiłku pacjent może odczuwać wyczerpanie. Zaburzenia rytmu serca objawiają się przez kołatanie serca, zawroty głowy lub omdlenia.

Choroba jest zauważalne poprzez obrzęki, szczególnie w dolnych partiach ciała, jak stopy, kostki czy nogi. O zaburzeniach krążenia świadczą objawy takie jak chłodna i blada skóra. Oznaką niedotlenienia krwi, jest sinica, czyli niebieskawe zabarwienie skóry, zwłaszcza wokół ust, palców rąk i stóp. Nadmierne pocenie się, zwłaszcza bez wyraźnej przyczyny z towarzyszącym bólem w klatce piersiowej, może oznaczać stan przedzawałowy. Pacjenci z chorobami układu krążenia mają też problemy z oddychaniem w pozycji leżącej, bezsenność oraz trudności z koncentracją i pamięcią.

Podsumowanie: wizyta u kardiologa a leczenie chorób serca

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju niepokojące objawy mogą świadczyć o poważnych chorobach serca. Nie wolno ich bagatelizować, również u dzieci, ale umówić wizytę u kardiologa. Specjalista wykona konieczne badania, zdiagnozuje problem i podejmie leczenie. Pacjenci często lekceważą objawy, licząc na to, że szybko miną. Jednak, kiedy się nasilają, konsultacja jest konieczna, bo im wcześniej zostanie wykryte schorzenie, tym jest większa szansa wyleczenia schorzenia, a często nawet na uratowanie życia pacjenta.