Kardiolog – kiedy należy się do niego wybrać?

Lekarz kardiolog – to specjalista, który zajmuje się chorobami dotyczącymi serca i układu krążenia. Nie zawsze jednak wiemy, co dokładnie powinno skłonić nas do wizyty w gabinecie kardiologa. Jakie objawy są wskazaniem do spotkania z lekarzem i kiedy warto się do niego wybrać?

Czym zajmuje się kardiolog i jakie leczy choroby?

Kardiolog to lekarz specjalista, zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób i wad serca oraz układu krążenia. To bardzo popularna specjalizacja: problemy z układem krążenia zaliczają się dziś do chorób cywilizacyjnych i dotykają bardzo wielu z nas. 

Kardiologia jest więc dziedziną o bardzo dużym znaczeniu – można podzielić ją na kilka podstawowych kategorii. Kardiologia nieinwazyjna skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób, a także na wykonywaniu podstawowych badań. Kardiologia interwencyjna (inwazyjna) zajmuje się leczeniem niechirurgicznym, które jednak wymaga nieco bardziej inwazyjnych metod. Mowa tu na ogół o zabiegach cewnikowania serca oraz koronarografii. Kolejną dziedziną jest kardiochirurgia – zajmująca się operacyjnym leczeniem chorób serca. 

Jakimi konkretnie przypadłościami na ogół zajmuje się kardiolog? Można tu wymienić takie choroby, jak miażdżyca, nadciśnienie lub zawał mięśnia sercowego. Kardiolog zajmuje się również diagnostyką i leczeniem wad serca, arytmii, choroby wieńcowej. Możemy jednak skonsultować z nim wszystkie objawy, które nas niepokoją i wydają się być spowodowane nieprawidłową pracą serca. Jeśli okaże się, że przyczyna leży gdzie indziej – kardiolog skieruje nas do lekarza odpowiedniej specjalizacji. 

Kiedy należy wybrać się do kardiologa?

Objawy, jakie odczuwamy przy chorobach serca, mogą być bardzo różne. Nie wolno jednak ich bagatelizować – mogą sygnalizować poważne problemy! Szybkie podjęcie działania jest bardzo ważne. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

  • Zasłabnięcia lub omdlenia
  • Powtarzający się ból w klatce piersiowej, pieczenie lub wrażenie ucisku
  • Spadek kondycji fizycznej i wydolności organizmu
  • Odczucie nierównomiernej pracy serca
  • Obrzęki kończyn lub twarzy
  • Duszności
  • Uczucie uderzenia krwi do głowy

Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty u kardiologa?

Czy do pierwszej wizyty u kardiologa trzeba się w specjalny sposób przygotować? Niezupełnie – jednak warto przygotować odpowiedzi na pewne pytania oraz zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, jeśli takie posiadamy. Znacznie skróci to cały proces i ułatwi specjaliście postawienie odpowiedniej diagnozy. 

Warto więc przypomnieć sobie przebyte wcześniej choroby i operacje, a także historię chorób sercowo-naczyniowych wśród rodziny. Lekarz może też zapytań o prowadzony przez nas styl życia (dieta, używki, palenie papierosów), z pewnością poprosi o dokładne opisanie niepokojących nas objawów.  

Kardiolog – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Kardiologów jest wielu – szukając specjalisty w swoim mieście, z pewnością natrafimy na bardzo wiele nazwisk i adresów. Jak rozpoznać dobrego kardiologa? Nie ma uniwersalnych cech, które posiada każdy godny polecenia specjalista – jednak istnieją pewne aspekty, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. 

Dobry kardiolog to lekarz, który stale dba o podnoszenie swoich kompetencji – uczestnicząc w kursach i szkoleniach zapewnia sobie aktualną wiedzę. Ważne jest także odpowiednie podejście do pacjenta, empatia i umiejętność rozmowy. Dobry kardiolog potrafi odpowiednio podejść do każdej sytuacji – rozwiązując nawet bardzo skomplikowane problemy. 

Cenieni specjaliści (jak na przykład dr Paweł Chruściel) są lekarzami na wagę złota. Ich wiedza i doświadczenie mogą naprawdę uratować ludzkie życie – a także pomóc uporać się z chorobami i zastosować najskuteczniejsze dostępne leczenie. 

Zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu! Dbając o swoje serce, troszczymy się o jakość swojego życia i dobre samopoczucie – im wcześniej zostanie wykryta choroba lub nieprawidłowość, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie. Jeśli jakieś objawy wydają się nam niepokojące – nie warto zwlekać! Wizyta u dobrego kardiologa może przynieść nam wiele korzyści.