Choroby oczu u dzieci, poza negatywnym wpływem na naukę, mogą powodować rozkojarzenie, bóle głowy czy rozdrażnienie. Wielogodzinna praca przed ekranem monitora może powodować pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie co niesie ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, a to z kolei sprzyja infekcjom i alergiom. Jak w porę zauważyć problem?

Zdrowie

Choroby oczu u dzieci – jakie obawy są niepokojące?

By Redakcja

December 13, 2018

Choroby oczu u dzieci, poza negatywnym wpływem na naukę, mogą powodować rozkojarzenie, bóle głowy czy rozdrażnienie. Wielogodzinna praca przed ekranem monitora może powodować pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie co niesie ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, a to z kolei sprzyja infekcjom i alergiom. Jak w porę zauważyć problem?

Choroby oczu u dzieci

W przypadkach krótkowzroczności gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Przez to ostry obraz powstaje nie na siatkówce tylko przed nią. Dziecko widzi wyraźnie przedmioty, które znajdują się blisko, za to słabo te, które są dalej. Maluch mruży oczy, chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko, często siada blisko telewizora.

Astygmatyzm na ogół jest wadą wrodzoną, a jego powodem jest zaburzenie osi obrotowej gałki ocznej. Dziecko widzi obraz zniekształcony,niewyraźny – zarówno z bliska, jak i z daleka. Mruży często oczy, przekrzywia głowę, by widzieć wyraźniej. Męczy go zwłaszcza przyglądanie się przedmiotom znajdującym się blisko.Trudno mu zauważyć szczegóły i skupić się na nich. Zwykle nielubi układać puzzli. Może się skarżyć na bóle głowy.

Dalekowzroczne dziecko bardzo dobrze widzi obiekty od niego oddalone, natomiast bardziej niewyraźnie te rzeczy, które znajdują się blisko niego.Dziecko z taką wadą męczy układanie puzzli, nie lubi układanek, obrazków z wieloma szczegółami, nie interesuje się literkami, w przedszkolu ma kłopoty z czytaniem i pisaniem. Często może się skarżyć na bóle głowy.

Różna wada wzroku w każdym z oczu zdarza się dużo rzadziej. Duża różnica w wadzie (np. w prawym oku jest-1, w lewym -5 dioptrii) między jednym okiem a drugim nie pozwala na złożenie obrazów w mózgu i prawidłowy rozwój widzenia przestrzennego. Oko słabsze widzi źle, przekazuje więc do mózgu niewyraźny obraz. Po pewnym czasie mózg odrzuca nieostry obraz i wykorzystuje tylko ten ze zdrowego oka. Z czasem to słabsze w ogóle może przestać pracować. U niektórych dzieci rozwija się zez (oko, które nie pracuje,„ucieka”), ale nie zawsze tak się dzieje. Gdy zez nie jest problemem naszej pociechy, o wadzie możemy dowiedzieć się dopiero podczas badania.

Jakie objawy powinny wzbudzać czujność rodziców?

Jeśli dotykają one Twojego dziecka, zadbaj o badanie wzroku u specjalisty, ponieważ dolegliwości te mogą być spowodowane nieskorygowaną wadą wzroku lub zaburzeniami widzenia obuocznego:

Przejrzyj zdjęcia dziecka. Wybierz te, na których widoczny jest „efekt czerwonych oczu”. Porównaj refleksy z obu oczu. Jeśli  ma białawy odcień i różni się od drugiej. Może być to objaw niedowidzenia lub poważnych zmian w siatkówce oka.

Twoje dziecko ma często czerwone oczy, skarży się na łzawienie i swędzenie oczu? Mogą to być objawy alergii. Stan ten nie musi pojawiać się tylko w okresie pyleń, może trwać przewlekle, a ustalenie alergenu bywa nie lada wyzwaniem. Błona śluzowa układu pokarmowego, oczu, nosa i całych dróg oddechowych jest połączona,dlatego leczenie alergii musi być kompleksowe i, niezależnie od pozostałych objawów, obejmować oczy.

W ramach zabawy z dzieckiem wykonaj prosty test. Wskaż dziecku obrazek, znak lub napis znajdujący się w dalszej odległości,zasłoń raz prawe, raz lewe oko i zapytaj dziecko czy obserwowany obraz jest tak samo wyraźny patrząc prawym i lewym okiem. Jeśli obraz jest mniej wyraźny dla jednego z oczu, może to wskazywać na różnowzroczność lub niedowidzenie jednego z oczu.

Pamiętaj, że twoje dziecko nie powie ci, że ma problemy z widzeniem –dzieci nie rozumieją, co to znaczy widzieć prawidłowo i nie wiedzą jak powinny i jak mogą widzieć.

***

Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka tworzy doświadczony i wykwalifikowany zespół 60.specjalistów,  do dyspozycji 12. pracowni, 2. sale zabiegowe oraz 50. urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.

Dyrektorem Medycznym i Naukowym Centrum Okulistycznego Świat Oka jest dr n.med. Anna Maria Ambroziak, specjalista chorób oczu, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, adiunkt na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Prelegent konferencji krajowych i międzynarodowych. W dorobku naukowym ma ponad 100 publikacji oraz udział w licznych badaniach i grantach.