Długie przebywanie w łóżku, wymuszone przez choroby wieku senioralnego lub rekonwalescencję po przebytej operacji, naraża Twoje ciało na odleżyny. Nacisk kości pod wpływem podłoża powoduje, że naczynia krwionośne nie są w stanie, prawidłowo zaopatrywać tkanek w substancje odżywcze i tlen. Im dłużej przebywasz w jednej pozycji, tym większe występuje ryzyko, pojawienia się martwicy tkanek. Leczenie odleżyn to trudny proces. Zagrożenia nie można lekceważyć, dlatego podłoże, na którym przechodzisz terapię w łóżku jest tak ważne. Właściwie dobrany materac przeciwodleżynowy znacznie redukuje zagrożenie martwicą tkanek, zapewniając jednocześnie większy komfort podczas rekonwalescencji.
Gdy wybierasz produkt dla siebie, musisz ustalić – w jakim stopniu rozwinęły się odleżyny. Najlepiej jednak reagować jak najszybciej, kupić materac przeciwodleżynowy profilaktycznie, by nie ulec temu bardzo kłopotliwemu schorzeniu.
Materac przeciwodleżynowy z pianki poliuretanowej
Najbardziej narażonymi na odleżyny miejscami są m.in.: okolice kości ogonowej, pięty, łopatki, łokcie oraz część potyliczna głowy. Wymodelowany piankowy materac przeciwodleżynowy to produkt, który proporcjonalnie rozkłada ucisk Twojego ciała w pozycji leżącej. Nacisk powrotny zmniejsza się. Pianka stosowana w materacach przeciwodleżynowych jest elastyczna. Wyróżnia się budową otwarto-komórkową. Przegrzewanie się ciała, pocenie się i nadmierna wilgotność przyspieszają rozwój odleżyn, choćby przez pogorszone warunki higieniczne. Struktura pianki powstała z myślą o lepszym obiegu powietrza i minimalizowaniu tego problemu.
Materac piankowy podkładowy jako uzupełnienie
Gdy korzystasz na przykład z łóżka rehabilitacyjnego z lamelkami, dobrze zaopatrzyć się w materac podkładowy. Sprawdzi się w zestawie z piankowym lub pneumatycznym materacem przeciwodleżynowym. Pełni funkcję stabilizującą. Materac piankowy podkładowy zwiększa efektywność profilaktyki przeciwodleżynowej. Warto dodać, że jeśli masz problem z odleżynami na poziomie średnim, warto wybrać produkt o specjalnym profilu. Gofrowy materac przeciwodleżynowy posiada specyficzną strukturę. Charakterystyczne wypustki – przypominające kształtem gofra – pozwalają na zachowanie swobodnej cyrkulacji powietrza. Gofrowy materac przeciwodleżynowy ma grubszą warstwę. Pasuje do leża wielosegmentowego. Nie potrzebuje podkładu.
Bąbelkowy materac pneumatyczny. Kiedy używać?
Materac pneumatyczny o pęcherzykowej strukturze sprawdza się przy zagrożeniu odleżynami I stopnia. Jest zalecany, gdy szacujesz, że w łóżku spędzisz na rekonwalescencji nie dłużej niż 12 miesięcy. Jak działa bąbelkowy materac przeciwodleżynowy? Pęcherzyki naprzemiennie pompowane są powietrzem. Dzięki pracy materaca pneumatycznego nacisk na tkanki miękkie redukuje się. Poziom ciśnienia możesz wyregulować, by dopasować produkt do swojej wagi.
Komorowy materac przeciwodleżynowy przy długiej rekonwalescencji
Gdy spodziewasz się długiego okresu powrotu do zdrowia lub pojawiły się już odleżyny, które sięgają II stopnia, warto rozważyć produkty z serii komorowych materacy pneumatycznych. Ich zaletą jest ustabilizowanie Twojego ciała. Powietrze do poszczególnych komór jest pompowane naprzemiennie, zgodnie z zaprogramowanym cyklem. Gwarantuje to redukowanie nacisku na poszczególne części ciała. Ciśnienie w komorowym materacu możesz modyfikować do swojej wagi. Seria tego typu akcesoriów pneumatycznych wyróżnia się cichą pracą. Nie będzie przeszkadzać w spokojnej rekonwalescencji.
Więcej informacji, a także porad, na temat materacy piankowych i pneumatycznych znajdziesz na stronie MAGMAR, gdzie znajduje się szeroka oferta produktów przeciwodleżynowych.