Stomatologia

Jak uzupełnić kilka brakujących zębów – dostępne rozwiązania

By Redakcja

December 09, 2024

Brakujące zęby to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Utrata jednego lub kilku zębów może prowadzić do trudności w gryzieniu, przesuwania sąsiednich zębów czy nawet zmian w rysach twarzy. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych metod uzupełniania braków. W artykule poniżej przedstawimy te najciekawsze. Odpowiemy również na pytanie, która z opcji sprawdzi się najlepiej w danym przypadku.

Dlaczego warto uzupełniać braki zębowe?

Braki w uzębieniu to problem, który wpływa zarówno na zdrowie, jak i na wygląd. Ich nieuzupełnienie może prowadzić do:

Zarówno względy zdrowotne, jak i estetyczne, przemawiają za szybkim uzupełnieniem braków w uzębieniu. Dzięki temu można w szybki sposób odzyskać pewność siebie i na nowo pokazać swój piękny uśmiech.

Sposoby na uzupełnienie braków zębowych

Współczesna stomatologia zapewnia różnorodne rozwiązania pozwalające uzupełnić braki w jamie ustnej. Wybór metody zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, liczby brakujących zębów oraz jego oczekiwań dotyczących trwałości i estetyki.

Mosty protetyczne jako rozwiązanie na brak zębów

Mosty protetyczne to popularny sposób odbudowy braków zębowych. Metoda polega na zamocowaniu sztucznego zęba (lub kilku) na tych sąsiadujących. Zęby te są wcześniej odpowiednio przygotowywane przez stomatologa. Zalety tego rozwiązania to między innymi:

Wadą tego rozwiązania jest fakt, że most protetyczny w standardowej wersji wymaga szlifowania zębów sąsiednich. Technika ta nie może zostać wykorzystana również w przypadku, gdy braki są rozległe, lub dotyczą zębów skrajnych.

Implanty zębowe – trwałe uzupełnienie braków

Implanty zębowe to jedna z najnowocześniejszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. To tytanowe śruby, które zastępują korzeń utraconego zęba. Na nich mocowana jest korona protetyczna, która wyglądem i funkcjonalnością nie różni się od naturalnego zęba. Główną zaletą tego rozwiązania jest ich trwałość oraz możliwość idealnego dopasowania do naturalnego zęba. Rozwiązanie to pozwala na przywrócenie pełnej funkcji zgryzu i estetyki uśmiechu. Jednocześnie zapewnia wysoki komfort użytkowania. Implanty są również uniwersalne – sprawdzają się zarówno w przypadku pojedynczego braku zęba, jak i większych ubytków.

Implant PRO – kompleksowe rozwiązanie

Implant PRO to zaawansowany system odbudowy uzębienia opracowany przed dr n. med. Michała Nawrockiego MSc, oparty na wszczepieniu 4 implantów klasy premium. Służą one jako podstawa dla stałego mostu monolitycznego z cyrkonu. Umożliwiają pełną rehabilitację zgryzu w przypadku braku kilku lub nawet wszystkich zębów. W ramach usługi pacjent otrzymuje wszystkie niezbędne elementy, w tym:

Co więcej, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii sam proces rekonwalescencji jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku standardowych rozwiązań. To oczywiście przekłada się na zdecydowanie lepszy komfort pacjenta podczas leczenia.

Protezy częściowe i pełne

Protezy zębowe to rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą skorzystać z mostów protetycznych, czy implantów. W zależności od liczby brakujących zębów stosuje się dwa ich rodzaje – częściowe oraz pełne. Są one najczęściej mocowane na klamrach lub specjalnych zaczepach. Zalety tego rozwiązania to między innymi:

Wadą protez jest to, że nie zapewniają takiej stabilności jak mosty protetyczne czy implanty. To zaś może powodować dyskomfort podczas jedzenia twardszych pokarmów. W przypadku protez pełnych konieczne bywa stosowanie klejów protetycznych, aby poprawić ich utrzymanie. Mimo to pozostają popularnym wyborem, szczególnie w sytuacjach, gdy inne rozwiązania nie są możliwe do zastosowania.

Które uzupełnienie zębów warto wybrać?

Wybór odpowiedniej metody uzupełnienia braków zębowych zależy od wielu czynników, takich jak liczba brakujących zębów, ich lokalizacja czy oczekiwania pacjenta. Bez wątpienia najtrwalszą i najefektywniejszą opcją zawsze będą implanty. Niemniej, kiedy występują przeciwwskazania do ich zastosowania, można skorzystać z alternatywnych rozwiązań.

Każda z powyższych metod ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego najważniejsze jest skonsultowanie ich ze stomatologiem. Doświadczony specjalista bez problemu będzie w stanie doradzić którą opcję wybrać tak, aby była dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

artykuł sponsorowany