Jak pozbyć się blizn? Tropokolagen i jego właściwości

Tropokolagen to stosunkowo młoda metoda walki z bliznami. Na czym polega? Dlaczego warto z niej skorzystać? Sprawdź.

Blizny to częste zmiany skórne, które o ile nie są zbyt widoczne, to nikogo nie dziwią i można się do nich przyzwyczaić. Jednak część z nich może prezentować się nieestetycznie i być przyczyną kompleksów lub nawet bólu. Podpowiadamy, jak pozbyć się blizn przy użyciu innowacyjnej substancji, jaką jest tropokolagen.

Blizna – czym jest i jak powstaje? 

Blizna może powstać w ciągu kilku dni lub nawet kilkunastu miesięcy. W miejscu zranienia powstaje skrzep, nazywany powszechnie “strupem”. Jego zadaniem jest ochrona świeżej rany przed zanieczyszczeniem. Tymczasem pod skrzepem trwa stan zapalny, który pobudza organizm do naprawy naskórka i produkowania ciał odpornościowych. W następnej fazie komórki skóry wytwarzają kolagen odpowiedzialny za naprawę tej uszkodzonej.

W procesie rychłozrostu (łączenia się brzegów uszkodzonej skóry) lub ziarninowania (gdy w warstwie naskórka lub skóry właściwej znajduje się ubytek) następuje zrastanie się rany. Najdłużej trwa etap dojrzewania blizny, bo od kilku miesięcy do nawet roku. Dochodzi do wysuszenia rany, a włókna kolagenowe tworzą podstawę do powstania blizny. Finalnie całość pokrywa się nabłonkiem i po ok. 2 miesiącach zyskuje trwałość zdrowej skóry. Czasem blizna może jeszcze zmienić kolor lub kształt. W tym momencie zwykle już wiadomo, czy wszystko goi się prawidłowo czy też będzie konieczne usuwanie blizn przy użyciu specjalistycznych metod.

Zrosty – blizny pooperacyjne

Najbardziej problematyczne blizny to te, które powstały po operacji, ponieważ wówczas dochodzi zwykle do rozcięcia nie tylko skóry właściwej, ale również mięśni i tkanek głębokich. Oznacza to uszkodzenie wielu naczyń krwionośnych, a także  nerwów. Chociaż początkowo ból nie stanowi powodu do niepokoju, to na tym etapie należy szczególnie dbać o pielęgnację według zaleceń lekarza. W przeciwnym razie może dojść do powikłań, takich jak m.in. zrosty pooperacyjne. 

Zrosty powstają  na skutek nieprawidłowego zrośnięcia się skóry, która zaciąga zakończenia nerwowe i w efekcie powoduje ból. Zrosty po cc mogą być później przyczyną bolesnych miesiączek, a nawet problemów z płodnością, ponieważ łożysko zaczyna wrastać w bliznę. Blizna po cesarce powinna więc być starannie pielęgnowana. Zrosty w okolicy jelit mogą być z kolei powodować kłopoty z wypróżnianiem, wzdęcia czy zgagi. 

Jak usunąć blizny? Metody

Można wskazać kilka metod na usunięcie blizn – od środków naturalnych przez produkty apteczne aż po zabiegi medycyny estetycznej. Skuteczność każdej z nich jest inna i zależy od czasu jej powstania i rodzaju.  

Domowe sposoby na blizny

Wśród domowych sposobów na blizny wymienia się m.in.:

  • aloes
  • miód
  • olej lniany

Dwa pierwsze od dawna stosowane są na różnego rodzaju oparzenia czy trudno gojące się rany. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju działają natomiast dobrze na nowe, jak i stare blizny. Warto jednak podkreślić, że żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, ale z pewnością przyspieszy prawidłowy sposób gojenia. Według badań do rozjaśniania blizn najlepiej sprawdzają się olejki eteryczne, a przede wszystkim różany ze względu na bogactwo przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.

Preparat na blizny z apteki

Krem na blizny ma w swoim składzie zwykle wyciąg z cebuli, rumianku, alantoinę czy heparynę. Działają zmiękczająco, wygładzająco oraz zmniejsza widoczność zmiany skórnej. Po krem czy maść na blizny najlepiej sięgnąć po ok. 2 miesiącach od powstania rany. Do tej świeżo zabliźnionej najlepiej sprawdzą się żelowe plastry na blizny zapewniające ochronę oraz odpowiednią wilgotność. 

Laserowe usuwanie blizn

Nowoczesna technologia medycyny estetycznej umożliwia skuteczną redukcję blizn, tak że stają się one niemal niewidoczne. Laserowe usuwanie blizn jest możliwe po upływie 3-6 miesięcy od powstania uszkodzenia skóry, choć ta metoda będzie również skuteczna w przypadku starych zmian. Podczas działania lasera wykorzystywane jest promieniowanie elektromagnetyczne. Wiązki światła uszkadzają termicznie skórę – wytwarzane ciepło odparowuje tkankę blizny. Tego rodzaju metodę można stosować do usuwania blizn potrądzikowych czy urazowych. 

Jak pozbyć się blizny tropokolagenem?

Częstą przyczyną powstawania zrostów są problemy w produkcji kolagenu – białka, które jest odpowiedzialne za odbudowę tkanki łącznej, czyli skóry. Poza tym, zaburzenia te mogą powodować powstawanie tzw. keloidów, czyli silnie zaczerwienionych, wypukłych i trwałych zmian, które mogą się szybko rozrastać i boleć.  

W usunięciu blizn pomocne mogą się okazać iniekcje kolagenowe wykonane preparatami na bazie tropokolagenu typu I. Tropokolagen to nanocząsteczka dojrzałego kolagenu, która wstrzyknięta w miejsce blizny stymuluje obecne w tkance łącznej fibroblasty do produkcji własnego kolagenu. Wszystkie cząsteczki łączą się, tworząc włókna kolagenowe. Powstaje w ten sposób biorusztowanie, na którym odbudowuje się struktura histologiczna skóry. Dzięki temu możliwa jest migracja fibroblastów i komórek układu immunologicznego do miejsca uszkodzenia. A samoistne uzupełnienie biorusztowania prowadzi do regeneracji struktury zbudowanej z tkanki łącznej. 

Być może brzmi to skomplikowanie, ale jedyna rzecz, jaką należy zapamiętać, to fakt, że tropokolagen to naturalny stymulator biologicznych procesów odnowy skóry. Gdy dochodzi do zaburzeń w procesie regeneracji, oznacza to, że w tkankach brakuje między innymi właśnie tego składnika. Dlatego uzupełnienie go bezpośrednio w miejscu, które tego potrzebuje, czyli w bliźnie, wpływa na poprawę jej wyglądu oraz między innymi elastyczności i ukrwienia, co zmniejsza lub likwiduje bolesność i dyskomfort w jej obszarze – jak tłumaczy lek. Dorota Bednarczyk-Kocwa, dyrektor naukowy Ambra Group, wyłącznego dystrybutora w Polsce wyrobów medycznych na bazie tropokolagenu.

Tropokolagen – jaki preparat wybrać?

W usuwaniu blizny kolagenem ważny jest wybór preparatu. Należy uwzględnić jego skład i pochodzenie cząsteczki aktywnej, ponieważ należy wyeliminować występowanie ewentualnych działań niepożądanych. Dlatego najlepiej wybrać kolagen biokompatybilny z ludzkim, który w sposób naturalny możliwy jest do uzyskania z pochodzenia wieprzowego. Wówczas w 96% pokrywa się on z kolagenem ludzkim. Pozyskiwanie go w jego podstawowej formie, czyli jako tropokolagen, gwarantuje, że organizm po wstrzyknięciu wbudowuje go swoje naturalne struktury.  Zadziała więc szybko i skutecznie, bez reakcji niepożądanych.  

Dla kogo tropokolagen?

Iniekcje z użyciem tropokolagenu są wykonywane przez lekarza, który decyduje o liczbie i częstotliwości zabiegów, tak aby przyniosły jak najbardziej pożądane rezultaty. Ze względu na bezpieczeństwo tropokolagenu wieprzowego zabieg można wykonać w dowolnym momencie od powstania blizny. Choć warto podkreślić, że im szybciej, tym lepiej, bo można uzyskać jeszcze bardziej satysfakcjonujące efekty. Tropokolagen można stosować niezależnie od wieku pacjenta oraz bez względu na pochodzenie blizny. Co więcej, nie wchodzi on w reakcję z innymi zabiegami i lekami.