Jak poradzić sobie z woskowiną uszną?

Nadmiar woskowiny usznej powoduje tworzenie się korka woskowinowego, który może być przyczyną zatkanych uszu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i codzienne czyszczenie uszu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy w uszach zgromadzi się nadmiar woskowiny? Jak sobie z nim poradzić?

Czym jest woskowina uszna?

Woskowina uszna, wbrew pozorom, pełni bardzo ważną rolę, bowiem zabezpiecza przed dostaniem się do ucha kurzu, pyłów czy nawet chorobotwórczych drobnoustrojów. Ze względu na lekko kwaśny odczyn, woskowina zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych, które są jedną z głównych przyczyn zapalenia ucha. Z drugiej strony chroni ona błonę bębenkową przed działaniem wody. Woskowina może przybierać różne barwy – od jasnożółtej po lekko brązową. Zaniepokoić powinna woskowina w innym kolorze, niż odcienie żółci, gdyż może sugerować, że w uchu rozwija się stan zapalny. Pozostaje pytanie, jak poradzić sobie z nadmiarem woskowiny, która może powodować tworzenie się korka, a w efekcie zatykać ucho?

Świecowanie uszu

Jedną z alternatywnych metod czyszczenia uszu jest ich świecowanie. Aby wykonać zabieg, potrzebne będą specjalne świece do świecowania uszu. Na początek małżowinę ucha należy delikatnie rozmasować, aby pobudzić krążenie. Następnie do ucha wkładana jest specjalna świeca, którą jest pusta w środku. Pozostaje ona w przewodzie słuchowym aż do osiągnięcia określonego punktu spalania. Co ważne, zabieg powinien być wykonany przez specjalistę, tak aby w żaden sposób nie uszkodzić ucha. Zaletą świecowania jest delikatne oczyszczanie uszu za pomocą podciśnienia, które pozwala pozbyć się kurzu, pyłów i innego rodzaju zanieczyszczeń.

Spray do uszu

W aptekach dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju preparatów, które mają pomóc w pozbyciu się nadmiaru woskowiny. Najczęściej przybierają one formę sprayu do uszu, który należy aplikować przynajmniej raz dziennie. Olejek powinien rozmiękczyć woskowinę, która wypłynie samoistnie. Spraye do uszu doskonale sprawdzają się w codziennej higienizacji, poradzą sobie również z korkami niewielkich rozmiarów. Jeśli jednak mamy do czynienia z większym czopek woskowinowym, to najprawdopodobniej będzie nam potrzebna pomoc lekarza, który za pomocą specjalnego sprzętu odetka ucho. Preparaty do higieny uszu nie powinny być stosowane, jeśli z aparatu słuchowego wydobywa się wydzielina bądź też czujemy kłujący ból. 

Jak nie czyścić uszu?

O ile świecowanie uszu czy czyszczenie ich za pomocą specjalistycznych preparatów to w pełni bezpieczne zabiegi, o tyle istnieją również pewne metody usuwania woskowiny, które mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Mowa tutaj przede wszystkim o popularnych patyczkach do uszu, które nadają się jedynie do czyszczenia części zewnętrznej. Nie powinno się ich jednak umieszczać w przewodzie słuchowym, ponieważ przez przypadek możemy wepchnąć korek woskowinowy jeszcze głębiej. Nie należy również czyścić uszu za pomocą wody bądź nasączonych wodą chusteczek, bowiem może ona spłynąć w głąb przewodu słuchowego. 

Artykuł sponsorowany