Jak oczyścić organizm? 3 sposoby na wiosenną detoksykację

Robisz wiosenne porządki w domu? Pomyśl też o sobie – o wyczyszczeniu swojego organizmu. Możesz pozbyć się z niego toksyn, które źle wpływają zarówno na Twoje zdrowie, jak i na urodę oraz samopoczucie. Poznaj nasze 3 patenty na oczyszczanie organizmu, które pomogą Ci poczuć się lepiej i wejść w wiosnę z nową energią!

1. Pij, pij i jeszcze raz pij wodę

Picie wody jest fundamentem skutecznego oczyszczania organizmu. To ona pomaga „wypłukiwać” z niego zanieczyszczenia oraz wspomaga trawienie.

Dorośli powinni pić 2-2,5 l wody dziennie[1]. Zapotrzebowanie to może być większe w upalne dni i jeśli intensywnie ćwiczysz. Pijąc zalecaną, odpowiednią ilość wody w ciągu dnia:

  • wspomagasz usuwanie toksyn przez układ moczowy;
  • wspierasz funkcjonowanie układu trawiennego, pasaż jelitowy i regulację rytmu wypróżnień, co pomaga zapobiegać zaparciom;
  • dodatkowo dbasz o urodę od wewnątrz – wspomagasz utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry.

Jak się motywować do picia wody? Ustaw przypomnienie w telefonie lub zainstaluj aplikację, która podpowie Ci, kiedy należy nawodnić organizm. Jeśli chcesz pić wodę z większą przyjemnością, dodaj do niej plasterki cytryny, ogórka, miętę czy kawałki truskawek. W ten sposób przygotujesz orzeźwiający, przepyszny napój.

2. Ruszaj się i żyj aktywnie

Jogging, jazda na rowerze, a nawet zumba wspierają oczyszczanie organizmu, gdyż:

  • Twoje ciało w czasie ćwiczeń wydziela pot – wraz z nim z organizmu usuwane są m.in. alkohol etylowy, fenazon, kwas benzoesowy, ołów i rtęć;
  • aktywność fizyczna stymuluje pracę układu limfatycznego – krąży w nim limfa, której nie pompuje serce, a m.in. skurcze pozostałych mięśni. Natomiast jednym z jej zadań jest „zbieranie” toksyn z tkanek. W ten sposób szkodliwe substancje mogą trafić do krwi, a następnie do nerek i wątroby – „oczyszczalni” organizmu;
  • ruch pomaga usprawnić przepływ krwi – a co tym idzie, wspiera wydajniejszą pracę nerek i wątroby.

By zrobić detoks, nie musisz od razu zapisywać się na maraton. Wystarczy krótki, ale regularny rozruch w parku, dłuższe spacery z psem i przejażdżka rowerowa zamiast kolejnego odcinka serialu.

3. Wspomóż się ziołami

Chcąc oczyścić organizm, wesprzyj się mocą ziół. Sięgnij np. po pokrzywę, która pomaga pozbyć się z niego nadmiaru wody, a wraz z nią zbędnych produktów przemiany materii. Pij napary z mniszka lekarskiego – wspiera on funkcjonowanie wątroby. Możesz też stosować suplementy na nerki z wyciągami z ziół (np. w postaci kapsułek), gdyż dobra kondycja tych narządów przekłada się na szybsze, efektywniejsze wydalanie toksyn.

Oczyszczanie organizmu połącz ze stosowaniem zrównoważonej diety. Nie „zatruwaj” go, spożywając mocno przetworzoną żywność, duże ilości cukru i pijąc alkohol czy paląc papierosy. Dzięki temu szybciej zauważysz wyraźną poprawę samopoczucia. Efektem detoksykacji organizmu może być smuklejsza sylwetka, promienna cera, polepszona jakość snu i dobry nastrój, a nawet ustąpienie obrzęków. Twoje ciało będzie Ci za nią wdzięczne!

Postaw na dietę bogatą w błonnik

Błonnik pokarmowy to Twój sprzymierzeniec w procesie detoksykacji. Działa jak naturalna miotełka, oczyszczając jelita z resztek pokarmowych i toksyn. Wspiera także prawidłowe trawienie oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi. Wzbogać swoją dietę o pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce, nasiona chia i siemię lniane. Szczególnie cenne są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i sałata, które dodatkowo dostarczają chlorofilu wspomagającego usuwanie metali ciężkich z organizmu. Jeśli chcesz zwiększyć spożycie błonnika, pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody – tylko wtedy spełni on swoją funkcję i nie doprowadzi do zaparć.

Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Podczas snu Twój organizm intensywnie regeneruje się i usuwa zbędne produkty przemiany materii. To właśnie wtedy układ limfatyczny działa najefektywniej, a mózg pozbywa się toksyn, które nagromadziły się w ciągu dnia. Chroniczne niewyspanie może zaburzać ten proces i prowadzić do gromadzenia się szkodliwych substancji, co odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Staraj się spać minimum 7–8 godzin każdej nocy. Dla lepszej jakości snu unikaj ekranów na godzinę przed położeniem się do łóżka, wietrz sypialnię i zadbaj o odpowiednią temperaturę – optymalna to około 18°C. Dobrej jakości sen to jeden z kluczowych elementów skutecznej detoksykacji organizmu.

[1] https://diety.nfz.gov.pl/zdrowe-nawyki/odpowiednie-nawodnienie-klucz-do-dobrego-zdrowia

artykuł sponsorowany