Okulistyka

Jak można skorygować krótkowzroczność?

By Redakcja

November 24, 2021

Wzrok jest najprawdopodobniej najważniejszym ze zmysłów. To właśnie on dostarcza nam większość  informacji z otoczenia, czuwa nad naszym bezpieczeństwem i pomaga doceniać piękno świata. Oczy są jednym z najbardziej złożonych organów w ludzkim ciele. Ich budowę można porównać do konstrukcji aparatu fotograficznego. Elementy tego narządu tworzą skomplikowany układ, który jest w stanie załamywać odbite od przedmiotów promienie świetlne w podobny sposób co soczewka skupiająca w aparacie. Niestety nie każdy z nas może cieszyć się perfekcyjnym widzeniem. W nieprawidłowo funkcjonującym oku powstaje obraz nieostry, rozmyty. Problemem dotyczącym dużej części populacji jest krótkowzroczność, inaczej miopia. Jak możemy sobie z nią radzić?

Krótkowzroczność – na czym polega i skąd się bierze?

Mechanizmem odpowiedzialnym za prawidłowe widzenie jest refrakcja. Proces ten, mówiąc najprościej, polega na załamywaniu światła. Działanie refrakcji przypomina nieco nastawianie ostrości w kamerze. Światło trafiające do ludzkiego oka przechodzi przez rogówkę i soczewkę, by ostatecznie ulec skupieniu na siatkówce. Gdy zjawisko to przebiega prawidłowo, otrzymujemy wyraźny obraz tego, na co patrzymy. Istotą krótkowzroczności jest nieprawidłowość polegająca na tym, że światło odbite od przedmiotów nie skupia się dokładnie na siatkówce, lecz przed nią. Mechanizm refrakcji zostaje zaburzony, a promienie świetlne zbiegają się w miejscu, gdzie nie ma komórek światłoczułych – w efekcie czego do siatkówki dociera nieostry obraz. Najczęstszą przyczyną miopii jest zbyt długa gałka oczna. Zjawisko to może wynikać także ze zbyt silnego załamywania światła przez rogówkę lub soczewkę. W rozwoju krótkowzroczności biorą udział zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wada ta może zostać odziedziczona, może też powstać w wyniku nadmiernego przeciążenia oczu pracą wzrokową z bliska (na przykład przed ekranem komputera).

Najważniejsze objawy krótkowzroczności

Często mrużysz oczy podczas patrzenia w dal? Masz tendencję do przybliżania przedmiotów znajdujących się w pewnym oddaleniu aby je lepiej widzieć? Być może pojawiła się u ciebie krótkowzroczność. Krótkowidz widzi wyraźnie jedynie przedmioty znajdujące się blisko niego; obiekty położone dalej są rozmazane. Osoby z tą przypadłością bardzo często skarżą się na ograniczoną widoczność po ciemku oraz po zmroku. Poza zaburzeniami widzenia objawami miopii mogą być także częste bóle głowy, a także uczucie pieczenia i zmęczenia gałek ocznych. Ponieważ oko krótkowidza ma dość specyficzną budowę, wadę tę można stosunkowo łatwo zdiagnozować. Specjalistami w tej dziedzinie są optometryści. Zajmują się oni profilaktyką, szczegółowymi pomiarami oraz korekcją wad refrakcji przy użyciu stosownych przyrządów optycznych (okularów lub soczewek kontaktowych).

W zależności od stopnia zaawansowania krótkowzroczność dzielimy na:

Sposoby wyrównywania krótkowzroczności

Miopia staje się coraz bardziej powszechna u osób dorosłych, a także u młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. Wada ta dotyka miliony osób na całym świecie. Istnieje wiele metod korekcji krótkowzroczności. Do najpopularniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych, należą okulary oraz miękkie soczewki kontaktowe o minusowych mocach. Obydwie te metody dają bardzo dobre rezultaty – kluczowe jest jednak odpowiednie dopasowanie ich do wady, preferencji oraz stylu życia użytkownika. Sprawdź, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów.

Zarówno soczewki, jak i okulary to metody całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Używanie pomocy optycznych przepisanych przez specjalistę pomoże nie tylko poprawić jakość wzroku, lecz także spowolni dalsze pogłębianie wady. Bardzo istotna jest również odpowiednia higiena oczu, regularna kontrola wzroku i noszenie dobrze dopasowanych soczewek lub okularów.

Dobrym pomysłem na walkę z krótkowzrocznością mogą być także ćwiczenia. Aby zapobiegać pogłębianiu miopii możesz na przykład zamknąć powieki i przesunąć oczy najpierw w prawo, przez chwilę przytrzymać, a potem rozluźnić i powtórzyć ćwiczenie dla lewej strony.

Aby pozbyć się trwale problemu krótkowzroczności, można również skorzystać z osiągnięć mikrochirurgii okulistycznej, która pozwala skutecznie leczyć wiele chorób narządu wzroku.