Jak działają programy dla lekarzy?

Od 2018 roku lekarze mają obowiązek wystawiania elektronicznych zwolnień, natomiast od 2021 roku – e-Recept i e-Skierowań. Nie są to jednak jedyne obszary w opiece zdrowotnej, które obligują do cyfryzacji. Obecnie z uwagi na nowe standardy żaden gabinet nie obejdzie się bez odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli wypisać dokumenty w formie cyfrowej, a także zapewni wiele innych potrzebnych funkcji. Jak działają aplikacje dla lekarzy i czy mogą przysłużyć się również pacjentom? Przekonajmy się.

Aplikacja medyczna – dlaczego jest niezbędna w gabinecie?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, papierowe zwolnienia, recepty i skierowania odchodzą do lamusa. Choć w niektórych sytuacjach lekarze nadal mogą je wystawiać, podstawą są dokumenty w formie elektronicznej. Innym istotnym obowiązkiem obejmującym gabinety i przychodnie – zarówno publiczne, jak i prywatne – jest przesyłanie raportów o zdarzeniach medycznych do ogólnopolskiego systemu P1. Zgodnie z definicją stworzoną przez Ministerstwo Zdrowia, zdarzeniem medycznym jest każde świadczenie zdrowotne służące profilaktyce, poprawie zdrowia lub jego ratowaniu.

Wizyty lekarskie niewątpliwie mieszczą się w ramach zdarzeń medycznych, dlatego każda z nich musi zostać odnotowana. Informacje przesyłane do P1 pozwalają uporządkować proces leczenia danego pacjenta, a jemu samemu zapewniają wgląd do otrzymanych świadczeń medycznych. Dane z systemu są bowiem widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta – platformie dostępnej dla każdej osoby z przydzielonym numerem PESEL.

Obowiązek wypisywania dokumentów w formie cyfrowej oraz raportowania do P1 sprawiają, że aplikacja medyczna jest niezbędnym elementem każdego gabinetu. To jednak nie wszystko – warto zwrócić uwagę na inne funkcje oprogramowania, które znacznie ułatwiają pracę lekarzy.

Jakie funkcje powinien mieć dobry program dla lekarzy?

Rejestracja pacjentów

Elektroniczna rejestracja pacjentów to już standard w wielu przychodniach. Wygodny terminarz jest zatem niezbędnym elementem aplikacji dla lekarzy. Możliwość szybkiego odnalezienia wolnego terminu pozwala oszczędzić czas, a także ułatwia prowadzenie zapisów.

Bardzo przydatnym narzędziem jest również moduł rejestracji online. Program z taką funkcją doskonale sprawdzi się w indywidualnej praktyce lekarskiej, ponieważ zautomatyzuje obsługę zapisów. Funkcjonalność ta przyda się również w większych przychodniach, odciążając pracowników rejestracji. Możliwość umówienia się do lekarza przez internet to ponadto ogromna wygoda dla pacjentów – kilka kliknięć i gotowe.

Powiadomienia SMS

Wysyłanie powiadomień SMS to użyteczna funkcja, która pomoże utrzymać ład w terminarzu gabinetu, a przy tym przypomni pacjentom o zbliżającej się wizycie. Zautomatyzowanie tej opcji ułatwi pracę przychodni i zmniejszy liczbę niewykorzystanych terminów, które mogły zostać zwolnione dla innych osób.

Opis wizyty

Co zrobić, żeby wizyta lekarska przebiegła szybko i sprawnie, a przy tym spełniła oczekiwania pacjenta? W tej kwestii również przydatne będzie oprogramowanie medyczne. Wbudowane moduły umożliwią wygodne opisanie najważniejszych informacji z uwzględnieniem wywiadu, badań, rozpoznania, zaleceń i potrzebnej dokumentacji (zwolnienia, skierowania czy recepty).

Baza leków

Za sprawą łatwo dostępnej bazy leków wypisanie e-Recepty stanie się jeszcze łatwiejsze.
Wbudowana lista nie tylko pomoże wyszukać niezbędne informacje o danych medykamentach, ale też ułatwi dobór odpowiedniego stężenia i ustalenie dawkowania. Niezwykle istotna jest również możliwość sprawdzenia ewentualnych interakcji pomiędzy danymi substancjami.

Zarządzanie gabinetem

Najlepsze oprogramowanie medyczne to takie, które umożliwia nie tylko wypisywanie dokumentów czy internetową rejestrację pacjentów, ale też pełne zarządzanie gabinetem lekarskim. Z dobrym programem układanie grafików pracy personelu, podliczanie przychodów oraz podgląd świadczeń medycznych nie sprawi problemów.

artykuł sponsorowany