Jak długo boli stłuczone kolano?

Stłuczenie kolana to dość często występujący uraz. Zdarza się szczególnie zimą, gdy chodniki są oblodzone i łatwo o upadek. Ale może przydarzyć się zawsze – podczas uprawiania sportu, domowych porządków czy nawet w czasie spaceru. Co na stłuczone kolano warto zastosować od razu po urazie i jak długo utrzymuje się ból?

Stłuczone kolano – czym jest ten uraz?

W wyniku upadku lub uderzenia kolanem o twardy przedmiot może dojść do stłuczenia tkanek miękkich w bezpośrednim polu działania siły zewnętrznej. Tkanki zostaną uszkodzone, a pęknięcie naczyń krwionośnych spowoduje powstanie wylewów krwawych (w zależności od wielkości urazu), czyli powstania krwiaka w obrębie tkanek miękkich. [1]

Na zewnątrz widoczne jest wtedy zasinienie pod skórą, które z czasem zmienia swój kolor – najpierw jest czerwone, następnie fioletowe, by później przybrać kolor żółtawy lub zielonkawy. Zmiany koloru siniaka wynikają z procesów chemicznych, które zachodzą w rozkładającej się krwi. [1] Jest to naturalne i nie powinno budzić zaniepokojenia. 

Warto wiedzieć, że choć stłuczenie kolana samo w sobie nie jest groźne, to może łączyć się z bardziej poważnymi dolegliwościami, na przykład ze zwichnięciem rzepki. [3]  Dlatego zawsze po stłuczeniu należy bacznie obserwować miejsce, które uległo urazowi. W razie wątpliwości czy nasilających się objawów trzeba skorzystać z pomocy lekarskiej. 

Co na stłuczone kolano nałożyć tuż po urazie?

Stłuczone kolano – co robić?

Stłuczenie kolana zwykle powoduje ból i problemy z poruszaniem nogą w stawie. Może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które spowoduje powstanie siniaka. [1]

Stłuczenie kolana wiąże się również z:

  • obrzękiem,
  • podwyższoną temperaturą w miejscu urazu, 
  • silnym bólem, 
  • zniekształceniem stawu (tymczasowym). [3]

Co na silne stłuczenie kolana? Przede wszystkim od razu po uderzeniu należy zadbać o to, by zminimalizować ból i obrzęk. Podstawowym działaniem jest przyłożenie do uszkodzonego miejsca zimnego okładu. To może być specjalny chłodzący kompres z apteki. Jeśli go nie masz, użyj zwykłego lodu z lodówki czy nawet mrożonki owiniętej w bawełnianą ściereczkę. [2] Dzięki temu złagodzisz ból oraz spowolnisz powstawanie obrzęku w stawie kolanowym.

Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie maści lub żelu. Co stosować na stłuczenia? Najlepiej octanowinian glinu, czyli substancję zmniejszającą obrzęk i wysięk oraz łagodzącą ból. Znajdziesz ją w składzie wielu środków na stłuczenia, na przykład w żelu Altacet.

W razie zmiany obrysu stawu ( zniekształcenia stawu), narastającym bólu i obrzęku warto zasięgnąć opinii ortopedy.

Ile boli stłuczone kolano?

Wiesz już, co na silne stłuczenia zastosować tuż po urazie. Takie działanie spowoduje, że ból nie będzie tak dotkliwy, a obrzęk stanie się mniejszy. Maść lub żel warto nakładać do momentu całkowitego ustąpienia opuchlizny.

Niestety stłuczone kolano może boleć dość długo. Dokładny czas trwania dolegliwości jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy głównie od miejsca urazu, siły uderzenia oraz uwarunkowań każdego człowieka. [1]

Jednak zazwyczaj obrzęk utrzymuje się tylko kilka dni, natomiast ból może trwać znacznie dłużej. [3] Nie jest tak silny, jak w momencie urazu, jednak może dawać o sobie znać nawet przez kilka tygodni od wypadku. 

Pamiętaj, że jeśli opuchlizna po stłuczeniu nie schodzi przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka stawu kolanowego bezpośrednio po urazie jest trudna ze względu na dolegliwości bólowe, odruchowe napięcie mięśni oraz krwiak. [3]

Dlatego niezbędne mogą być badania pomocnicze, takie jak RTG lub USG kolana. Jeśli wspomniane procedury nie będą wystarczające, lekarz specjalista może rozważyć bardziej zaawansowane metody, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Pomogą uzyskać pełny obraz uszkodzeń w stawie i wskażą, czy konieczne jest wdrożenie leczenia. [3]

Tekst na zlecenie klienta – Altacet.

Bibliografia

  1. Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Sułko J., Klinika Chirurgii, Oddział Ortopedyczny, Instytut Pediatrii, CM UJ w Krakowie, Medycyna Praktyczna, Choroby i urazy, 2017: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/165546,zamkniete-obrazenia-tkanek-miekkich (dostęp 28.08.2023)
  2. Okłady z kostek lodu, Bromboszcz J., Płaszewski M., Zakład Fizjoterapii, Wydział Turystyki i Zdrowia w Białej Podlaskiej, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Rehabilitacja, 2016: http://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-zimnem/131256,oklady-z-kostek-lodu  (dostęp 29.08.2023) 
  3. Urazy stawu skokowego, uraz w obrębie kolana, Libura M., Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, Ortopedia, 2023: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/130008,urazy-stawu-kolanowego-uraz-w-obrebie-kolana (dostęp 29.08.2023)