Profesjonalizacja działań pacjentów w Polsce oraz stworzenie platformy dialogu pacjentów z ekspertami zdrowotnymi i decydentami to cel organizatorów II Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment.
Wydarzenie odbędzie w dniach 9-10 kwietnia br. w Centrum Olimpijskim PKOL w Warszawie. Patronatu inicjatywie udzielili National Cancer Institute, International Alliance of Patients’ Organizations, Rzecznik Praw Pacjenta, Polska Unia Onkologii, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Komunikacji Zdrowotnej.
Program II Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment koncentruje tematykę dyskusji panelowych wokół komunikacji lekarz-pacjent, edukacji w zakresie przebiegu chorób i możliwych terapii oraz aspektów systemowych, takich jak refundacja czy koordynacja polityki zdrowotnej. Gośćmi kongresu będą m.in. Andrzej Jacyna, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny, prof. Katarzyna Kotulska-Jóźwiak, przedstawiciel Polski w Zarządzie Państw Członkowskich UE ds. Europejskich Sieci Referencyjnych, a także wybitni eksperci zdrowotni i reprezentanci organizacji pacjenckich z Polski i z zagranicy. Drugiego dnia kongresu wyjątkowym wydarzeniem będzie pokaz symulacji medycznej poprowadzony przez doktora Michaela Czekajlo z Virginia Commonwealth University Health System.
Popularyzacja aktywnej postawy pacjenta, świadomego swoich praw i możliwości terapeutycznych, który jest współodpowiedzialny za proces leczenia to domena Instytutu Komunikacji Zdrowotnej.
“Myślę, że to bardzo ważne, aby pacjenci byli “uzbrojeni” w wiedzę, która pozwoliłaby im odgrywać ważną rolę w procesie terapeutycznym. Ta wiedza pomaga również wzmocnić skuteczność profilaktyki zdrowotnej, co dla pacjentów np. onkologicznych jest podstawą w dbaniu o swoja przyszłość” – stwierdził gość specjalny kongresu, prof. Mark Parascandola z National Cancer Institute.
Według Beaty Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych największą potrzebą organizacji pacjenckich jest potrzeba całościowego dialogu na temat sytuacji pacjentów w polskim systemie zdrowia oraz uwzględnienie głosów pacjentów, ich rekomendacji, wiedzy i doświadczenia w tworzeniu nowych rozwiązań. Odpowiedzią na tę potrzebę jest Kongres Patient Empowerment.
Bezpłatna rejestracja i program na: www.komunikacjazdrowotna.pl.