Hydratacja zimą – dlaczego jest tak ważna dla zdrowia układu moczowego?

Ujemne temperatury i niedobór promieni słonecznych powodują spadek naturalnej odporności organizmu, a zimą na infekcje szczególnie narażony jest układ moczowy. Dlatego koniecznie zadbaj o solidne nawodnienie organizmu. Pamiętaj, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerek czy pęcherza. Każdego dnia wypijaj zatem przynajmniej dwa litry tego życiodajnego płynu.

Nawodnienie organizmu – metoda na pozbycie się toksyn z układu moczowego

Zima nie jest porą roku przyjazną dla układu moczowego. Dlatego ważne, aby pozbywać się z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Za odfiltrowanie tych szkodliwych substancji z krwi odpowiedzialne są nerki, a ich prawidłowe działanie wspomaga hydratacja. Nie ma lepszego sposobu na eliminację toksyn niż solidne nawodnienie organizmu. Systematycznie sięgając po wodę, wspomożesz produkcję moczu, zwiększysz częstotliwość jego oddawania oraz zadbasz, aby substancje toksyczne zostały szybciej i sprawniej usunięte z organizmu. 

hydratacja

Hydratacja jako sposób na zapobieganie infekcjom nerek i pęcherza

Sezon zimowy sprzyja infekcjom nerek oraz pęcherza moczowego. Jeśli będziesz wypijać odpowiednią ilość płynów, zapobiegniesz zastojom moczu, a tym samym zredukujesz ryzyko zakażenia układu moczowo-płciowego. Systematycznie oddając mocz, nie dopuścisz do sytuacji, w której produkty przemiany materii staną się pożywką dla bakterii zagrażających zdrowiu nerek. Natomiast jeżeli działania profilaktyczne okażą się nieskuteczne i infekcja się rozwinie, zawsze możesz sięgnąć po leki na zapalenie pęcherza czy cewki moczowej dostępne na Wapteka.pl.

Hydratacja w sezonie zimowym – element profilaktyki kamicy nerkowej

Spożywanie co najmniej dwóch litrów płynów w ciągu doby minimalizuje ryzyko rozwoju kamicy nerkowej. Pojawieniu się kamieni w nerkach sprzyja zagęszczenie moczu, a najlepszym sposobem, aby mu przeciwdziałać, jest systematyczne sięganie po wodę. Pamiętaj, że zapobieganie tworzeniu się kamieni nerkowych to zarówno kwestia zdrowia, jak i komfortu życia. W zaawansowanych stadiach kamicy pacjenci zazwyczaj odczuwają intensywne dolegliwości bólowe o charakterze kolkowym. Często towarzyszą im też nudności, wymioty, a nawet krwiomocz.

Nawadniaj organizm i dbaj o równowagę elektrolitową

Dla dobrej kondycji układu moczowego niezbędne jest zachowanie równowagi elektrolitowej, czyli odpowiedniego poziomu sodu, potasu, magnezu i wapnia. Każdy z tych pierwiastków wpływa na stan nerek czy pęcherza. Sód i potas regulują objętość płynów w organizmie. Magnez, stymulując przewodzenie impulsów nerwowych, normuje skurcze mięśni gładkich w pęcherzu moczowym, zaś optymalny poziom wapnia zapobiega powstawaniu złogów w nerkach. Regulacja gospodarki elektrolitowej sprzyja też utrzymaniu prawidłowego odczynu moczu, a jego pH decyduje o zdrowiu całego przewodu moczowego.

Hydratacja zimą – jak zapobiec odwodnieniu?

Hydratacja w sezonie zimowym jest ważna również ze względu na większy popyt na płyny. Niskie temperatury sprzyjają wychłodzeniu organizmu, a jego konsekwencję stanowi bardzo intensywna praca nerek, której objawem będzie oddawanie zwiększonych ilości moczu. Odwiedzając często toaletę, odczujesz wzmożone zapotrzebowanie na wodę. Zatem w trosce o swoje zdrowie, nie zapominaj o systematycznym uzupełnianiu jej niedoborów.