HIFU czyli lifting bez skalpela

Niechirurgiczny, bezbolesny zabieg, który wykorzystując ultradźwięki poprawia napięcie skóry i redukuje zmarszczki. Technologia wykorzystująca bezpieczną falę akustyczną nie wymaga żadnej rekonwalescencji i może nawet redukować tkankę tłuszczową. HIFU czyli lifting bez skalpela to nowoczesny sposób na poprawę wyglądu twarzy i ciała.

Technologia HIFU

Podczas zabiegu wykorzystywana jest technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound).  Innowacyjność tego zabiegu polega na osiągnięciu spektakularnych efektów ujędrniania skóry bez konieczności poddawania się inwazyjnym zabiegom i liftingom. Po zabiegu nie zachodzi potrzeba rekonwalescencji i od razu można powrócić do codziennych czynności. Efekty utrzymują się od 18 miesięcy nawet do dwóch lat, bez konieczności ciągłego powtarzania zabiegów.  W większości przypadków, do uzyskania zadowalających efektów wystarczy jeden zabieg, w przypadku skóry bardzo wiotkiej, zabieg powtarzać można do dwóch razy, co 1 – 3 miesiące. Warto dodać, że jest to zabieg, który można wykonywać bez względu na porę roku i wysokość nasłonecznienia.

Zabieg polega na emisji fali ultradźwiękowej w wybrane partie twarzy lub ciała. W wyniku kontrolowanych poparzeń, na określonej głębokości tkanki rozpoczyna się regeneracja i zagęszczenie dotychczasowej struktury komórkowej. Włókna kolagenowe ulegają skróceniu, a skóra rozpoczyna proces odbudowy. – wyjaśnia kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

HIFU czyli lifting bez skalpela

HIFU daje spektakularne efekty u osób z wiotką skórą. Idealnie sprawdza się w redukcji drugiego podbródka oraz tzw. chomików,  uniesieniu owalu twarzy, nieinwazyjnym liftingu, wyostrzeniu konturów twarzy i zagęszczeniu skóry. Na efekt końcowy trzeba natomiast poczekać ok. 3 miesięcy, tyle czasu potrzebuje skóra na kompletną odbudowę.

W zabiegach na ciało HIFU rewelacyjnie modeluje sylwetkę, poprawia elastyczność skóry np. na brzuchu u kobiet po porodzie, oraz redukuje tkankę tłuszczową wyraźnie wysmuklając określoną partię ciała. HIFU stosuje się na okolicę nad kolanami, uda, bryczesy, brzuch, boczki oraz ramiona.

Przez kilka godzin po zabiegu mogą pojawić się delikatne zaczerwienienia na skórze i obrzęk. Przy zabiegach na ciało mogą pojawić się również siniaki. W takim przypadku zalecane jest stosowanie preparatów łagodzących z wyciągiem z arniki lub oczaru wirgilijskiego. Po zabiegu HIFU może wystąpić wrażliwość skóry na dotyk lub niewielka bolesność, która ustępuje średnio po ok. 7 – 14 dniach. – dodaje wyjaśnia kosmetolog Karolina Dziadosz z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Jak działa urządzenie do zabiegów HIFU

Urządzenie emituje skoncentrowaną falę ultradźwiękową o wysokiej częstotliwości, powodującą ruch komórek w tkankach. Fala posiada ograniczony zasięg i kumuluje się na różnej głębokości tkanki. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków sięgając określonej głębokości powoduje ruch i tarcie komórek wytwarza intensywne ciepło, co w efekcie prowadzi do niewielkich, kontrolowanych poparzeń wewnątrz tkanki – mają one średnicę od 0.5 do 1 mm. Skoncentrowana wiązka fali ultradźwiękowej pozwala dotrzeć do 3 warstw – skóry właściwej, tkanki tłuszczowej i powięzi mięśniowej (SMAS). Powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona, natomiast wewnątrz zachodzą intensywne procesy odbudowy i regeneracji stymulowane przez uszkodzenia.

Urządzenie do zabiegu HIFU jest wyposażone w panel sterowania oraz 1 lub 2 głowice z wymiennymi kartridżami 4,5 mm, 3 mm i 1,5 mm do zabiegów na twarz, szyję i dekolt. Do zabiegów na ciało służą także kartridże działające na głębokości do 13 mm, które posiadają zdolność niszczenia adipocytów (komórek tłuszczowych).

Przeciwwskazania do zabiegu

Bardzo ważne w zabiegach HIFU jest kwalifikacja pacjentów, umiejętności specjalistów oraz jakość sprzętu. Przeciwskazaniem są między innymi aktywne choroby nowotworowe, stany zapalne skóry, implanty elektroniczne lub metalowe, ciąża oraz łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegowym. Jeśli nie mamy powyższych przeciwskazań z zabiegu HIFU skorzystać mogą wszyscy, którzy nie są zadowoleni z jędrności swojej skóry oraz w przypadku pojawienia się pierwszych oznak starzenia.