W górach panują inne warunki atmosferyczne niż w dolinie, a pogoda potrafi zmieniać się szybko i gwałtownie. Ciepły, słoneczny dzień sprzyja wyprawom po szlakach, jednak niedostosowany do kondycji wysiłek może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. W celu odpowiedniego przygotowania do górskiej wędrówki, należy poprawić nie tylko swoją wytrzymałość, lecz także skompletować odpowiednią odzież i zadbać o niezbędny ekwipunek.
Upał jest dla organizmu bardzo zdradliwy, szczególnie w trakcie aktywności fizycznej. Sprawia, że szybko odwadniamy się i tracimy siły. Dlatego przed rozpoczęciem wysokogórskiej wycieczki, należy zadbać o odpowiedni zapas wody. Wędrując w pełnym słońcu, warto robić częste przerwy na uzupełnienie płynów. Sama trasa powinna zostać zaplanowana stosownie do naszych możliwości. Obiektywna ocena własnej kondycji i sprawności fizycznej pozwoli uniknąć rozczarowania zbyt wymagającym szlakiem. Nierozruszane mięśnie oraz stawy na zbyt forsującej trasie mogą negatywnie zareagować na nadmierny wysiłek.
Podczas górskiej wyprawy niezbędne jest nakrycie głowy, a także używanie kremu z filtrem. Można posmarować się nim około 30 minut przed wyjściem na słońce oraz używać go w ciągu dnia, szczególnie gdy przez dłuższy czas znajdujemy się na otwartej przestrzeni, gdzie nie znajdziemy cienia. W upalne dni najlepszym momentem jest rozpoczęcie wycieczki niemal o świcie. Podczas podejść unikniemy nie tylko palącego słońca, ale również będziemy mogli wędrować w spokojniejszej atmosferze, ponieważ na szlaku będzie zdecydowanie mniej osób.
Na każdym etapie musimy pamiętać o bezpieczeństwie. Pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna, dlatego warto przygotować się na każde warunki. Najważniejszym elementem odpowiedniego stroju są buty. – Podstawą jest nieprzemakalne i oddychające obuwie sznurowane, w którym solidna podeszwa gwarantuje utrzymanie równowagi niezależnie od nierówności terenu. Ponadto, buty powinny osłaniać kostkę, zapewniając stabilizację – mówi Mateusz Łękawa, ekspert multibrandowych salonów sportowych 4Faces. Na działanie promieni słonecznych najbardziej narażona jest twarz, ramiona oraz kark. Gdy z nieba leje się żar, ciemne ubrania należy zamienić na jasne, ponieważ nie przyciągają słońca. – Dobrym rozwiązaniem są także luźne koszulki z materiału technicznego, które odprowadzają pot i szybciej schną. Lekkie i cienkie spodnie to również dobry pomysł. Przydatne są szczególnie te, w których można odpiąć nogawki. Warto też zainwestować w okulary z filtrem UV, ponieważ słońce, szczególnie w górach, ma bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok – dodaje Łękawa.
Zmienna, górska pogoda sprawia, że poza ubiorem, należy zwrócić uwagę na niezbędny ekwipunek. Latarka przydaje się szczególnie podczas mgły, dlatego warto mieć przy sobie także zapasowy komplet baterii. Ciepła kurtka w plecaku ochroni nas przed zimnem w przypadku pogorszenia pogody. Sam plecak musi być stabilny, pojemny i gwarantować pełen komfort podczas marszu. Turysta na górskim szlaku nie powinien poruszać się bez mapy. Idealnym uzupełnieniem jest zegarek z systemem GPS, który nie tylko obliczy pokonany dystans, ale również będzie monitorować nasze tętno.
Niezależnie od pogody, w górach najważniejsza jest jednak pokora. Jej brak może nas zgubić nawet podczas sprzyjających warunków, dlatego poza odzieżą, dodatkowym ekwipunkiem, pokarmem czy niezbędnym asortymentem, należy także zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.
***
Salony 4Faces znajdują się w Warszawie, Katowicach i Poznaniu. facebook.com/Sport4Faces